Tomas Asminavičius
Jei norite būti ramūs, jog gaunate visus reikiamus vitaminus, du aukštas pareigas užimantys JAV gydytojai turi tik vieną patarimą: susitvarkykite savo mitybą.
„Motina gamta yra sumani“, – teigia pelno nesiekiančios sveikatos apsaugos organizacijos „Mayo Clinic“ vienas iš vadovų gydytojas Donaldas Hensrudas. „Įtaka, kurią mityba daro sveikatai, yra milžiniška. Yra daugybė įrodymų apie veganizmo naudą sumažinant vėžio ar širdies ligų rizikas. Lyginant su tuo, papildų nauda yra niekinė.“
Knygos „Ar tikite magija? Alternatyvios medicinos tiesos ir nesąmonės“ autorius, gydytojas Paulas Offitas sutinka: „Jeigu norite suimti savo sveikatos kontrolę į savo rankas, geriau susitvarkykite mitybą. Tai bus ir sveikiau, ir pigiau. Tai yra kelias, kuriuo turėtumėte eiti.“
P. Offitas perspėja, jog vitaminų piliulės gali ne tik nesuteikti jokios naudos, tačiau didelėmis dozėmis gali būti ir pavojingos.
„Vitaminų mums neabejotinai reikia“, – teigia gydytojas – „Jie verčia maistą į energiją. Kenčiant nuo vitaminų trūkumo, galima susirgti tokiomis ligomis, kaip skorbutas ar rachitas. To bijodami, žmonės dažnai mano, jog su maistu jie gauna nepakankamai vitaminų. Todėl pradeda gerti multivitaminų tabletes, kuriose yra rekomenduojamos dienos normos.“
„O štai megavitaminuose dozės daug kartų viršiją rekomenduojamą dienos kiekį. Kartais 5, 10, net 20 kartų. Ir čia slypi nemažas pavojus. Yra ne vienas tyrimas, atskleidžiantis, jog gero dalyko gali būti per daug. Nors daug žmonių to nežino, tačiau per dideli kiekiai vitaminų gali padidinti vėžio ar širdies ligų pavojų.“
„Net ir multivitaminų vartojimas gali turėti neigiamų pasekmių. Jei papildomai geriate tik vienos rūšies vitaminus, tai gali išderinti organizmo balansą.“ – sako D. Hensrudas.
„Pagalvokite apie tai: ar tikrai norite gerti milžiniškus kiekius koncentruotų papildų, pagamintų fabrikuose, jei tai galima gauti natūraliai, valgant maistą? Mane stulbina tai, kaip korporacijos geba įteigti žmonėms, jog jų gaminamų tablečių gėrimas yra natūralus būdas gauti vitaminus.“ – prideda P. Offitas.
Pasak jo, „žmonės dažnai klaidingai įsivaizduoja, jog vienoje pusėje yra milžiniškos farmacinės kompanijos, o kitoje – nedideli draugiški šeimos verslai, gaminantys vitaminus. Tačiau tai negali būti toliau nuo tiesos. Mes kalbame apie 34 milijardų dolerių apyvartą kasmet. Egzistuojant tokio dydžio industrijai, naivu tikėtis, jog farmacinės kompanijos prie to neprisideda.“
P. Offitas savo straipsnyje, skelbtame New York Times, rašė: „žmonėms reikia tik rekomenduojamos vitaminų paros normos – kiekio, kuris gaunamas iš įprastinio mitybos režimo“.