Atsinaujinęs lietuviškos astronomijos centras turi ambicijų tapti europinės reikšmės objektu.
Ne, ateivių atakos tikrai neprasidėjo, skraidančios lėkštės neatskrido iš Marso. Tiesiog Molėtų rajone įsikūrusiame Etnokosmologijos muziejuje neseniai „nutūpė“ du kosminiai erdvėlaiviai.
Kiek užtrukę Etnokosmologijos muziejaus rekonstrukcijos ir naujos statybos darbai jau eina į pabaigą. Planuojama, kad duris lankytojams jis atvers kiek daugiau nei po mėnesio. Atsinaujinęs lietuviškos astronomijos centras turi ambicijų tapti europinės reikšmės objektu.
Etnokosmologijos muziejaus nuotr.
Etnokosmologijos muziejuje lankytojai galės apžiūrėti ne tik visiškai naujas ekspozicijas, susipažinti su įvairiomis jiems skirtomis programomis, bet ir pabuvoti dviejuose kosminiuose erdvėlaiviuose. Taip pat baigiamas statyti naujas teleskopo bokštas su antru 4 kartus galingesniu teleskopu.
Visiškai naujas muziejus
Sovietmečiu statyto Etnokosmologijos muziejaus pastatai prašyte prašėsi remonto. „Tarp visų Lietuvos muziejų mūsiškis galėjo užimti pirmąją vietą pagal blogiausias lankytojų priėmimo sąlygas“, - LŽ pasakojo muziejaus direktorius Gunaras Kakaras.
Muziejaus atnaujinimo darbai pradėti praėjusių metų pabaigoje. G.Kakaro teigimu, rekonstrukcijos projektas buvo sudėtingas ir unikalus. Jį už Europos Sąjungos (ES) skirtus pinigus parengė vienos lietuvių bendrovės specialistai. Tačiau projekto įgyvendinimas galėjo pakibti ant plauko, nes to daryti nepanoro nė viena didžiųjų mūsų šalies statybos bendrovių. Konkursą laimėjo vienintelė jame dalyvavusi įmonė.
G.Kakaras džiaugiasi į pabaigą einančiais statybos darbais. Anot jo, muziejaus duris rudenį atversiantys lankytojai pamatys visiškai naują jo veidą. „Viskas pasikeitę, architektūra - unikali. Liko tik senieji bokštų griaučiai ir konstrukcijos, kurios pavirto galinga armatūra naujuosiuose gelžbetoniniuose bokštuose“, - aiškino jis.
Skrendantis erdvėlaivis
Nepaisant neatpažįstamai pasikeitusio Etnokosmologijos muziejaus vaizdo, jo veiklos tikslai lieka tie patys - atskleisti žmonijos ryšius su kosminiu pasauliu ir visata. Šiam reikalui muziejuje jau ruošiamos visiškai naujos ekspozicijos. „Kai spalio 2-ąją atversime duris, ekspozicijos dar nebus. Ji bus pildoma pamažu, tai bus ne vienų metų darbas“, - aiškino G.Kakaras.
Neseniai šalia atnaujinamų muziejaus pastatų „nutūpė“ du kosminiai laivai. Vienas jų yra pakibęs 40 metrų aukštyje. Įgyvendinti šį sumanymą, pasak G.Kakaro, buvo sunkiausia, nes mūsų šalyje nebuvo krano, galinčio atlikti tokį darbą, tad jį teko kviestis iš Lenkijos. „Erdvėlaiviai tikrai atrodo labai unikaliai“, - patikino muziejaus vadovas.
Idėja prie muziejaus pastatyti kosminius laivus - neatsitiktinė. „Kiek prie kavos puodelio bejuokautumėme, žmonijos kontaktas su kitu kosminiu protu kada nors tikrai įvyks“, - paaiškino G.Kakaras.
Į daugiau nei po 200 kvadratinių metrų erdvėlaivius galės patekti kiekvienas norintysis. Pirmajame laive muziejaus lankytojai galės įsigyti suvenyrų, pasėdėti kavinėje ar atsipūsti tam numatytoje patalpoje. 40 metrų aukštyje virš žemės pakibusiame erdvėlaivyje lankytojams bus siūloma apžvelgti Labanoro apylinkių peizažus, čia bus numatytos erdvės įvairiems renginiams. Virš ateivių laivo iškils ir naujas teleskopas.
Veiks ir naktimis
Etnokosmologijos muziejaus rekonstrukcijai ir statybos darbams skirta 30 mln. litų. Daugumą šių lėšų atseikėjo ES. G.Kakaras tikisi, kad atsinaujinęs muziejus taps turistų ir astronomija besidominčių žmonių traukos centru.
Iki šiol Etnokosmologijos muziejuje per metus kvalifikuotų gidų programas išklausydavo apie 25 tūkst. lankytojų. Tikimasi, kad dabar šis skaičius padidės iki 80 tūkst. per metus. Planuojama, kad muziejus veiks kiaurą parą.
Roberta Tracevičiūtė