Esekso universiteto (Didžioji Britanija) sintetinės biologijos specialistai tobulina kraujo pakaitalą, kuris tiktų bet kuriam pacientui, nepriklausomai nuo jo kraujo grupės.
Kraujo pakaitalų paklausa nuolat auga, nes pasaulyje mažėja kraujo donorų. Pacientai, turintys retesnę kraujo grupę, donorų dažnai neranda ilgą laiką. Visoms grupėms tinkamas kraujas šiuo atveju būtų tikras išsigelbėjimas. Be to, tokio kraujo nereikėtų tikrinti dėl galimo užkrato virusais prieš perpilant į paciento organizmą, todėl jis būtų labai naudingas gelbstint žmones po stichinių nelaimių.
Projektas „HaemO2”, vadovaujamas profesoriaus Kriso Kuperio (Chris Cooper), yra skirtas sukurti saugią ir efektyvią alternatyvą kraujui. Jos pagrindas yra deguonį pernešančios molekulės, sukurtos hemoglobino pagrindu. Hemoglobinas – geležies turintis baltymas, kurio yra raudonuosiuose kraujo kūneliuose.
Šis baltymas gabena deguonį iš plaučių į likusias kūno dalis. Mokslininkai dirbtinį hemoglobiną yra bandę sukurti ir anksčiau, tačiau eksperimentai būdavo nesėkmingi dėl labai reaktyvios geležies molekulių prigimties. Specialistai bando šią problemą spręsti konstruodami hemoglobino versijas, kuriose geležis neturėtų toksinių savybių. Jeigu jiems pavyks, gautas kraujo pakaitalas galės būti laikomas kambario temperatūroje ir tinkamas perpylimui iki dvejų metų.
„Tai reiškia, kad nebereikėtų galvoti apie tinkamos kraujo grupės paieškas, o ilgesnis tokio kraujo galiojimo laikas leistų jo sukaupti didesnius kiekius, reikalingus kilus didelėms nelaimėms, – sako prof. Kuperis. – Technologija taip pat suteikia galimybę turėti nuolatines kraujo atsargas greitosios pagalbos automobiliuose bei atokiose vietovėse.“