• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Du NASA kosminiai teleskopai užfiksavo patį galingiausią per visą stebėjimų istoriją žvaigždės sprogimą. Jis buvo toks stiprus, kad mokslininkai pavadino jį akinamai ryškiu, nors ši žvaigždė yra net už 3,6 milijardo šviesmečių nuo Žemės, pranešė space.com.

REKLAMA
REKLAMA

Balandžio 27 dieną NASA „Swift“ ir Fermi gama spindulių kosminiai teleskopai užregistravo patį galingiausią iki šiol gama spindulių žybsnį, kuris paprastai įvyksta sprogus supernovai. NASA mokslininkai abiejų teleskopų stebėjimo rezultatus apibendrino animaciniame vaizdo siužete, iliustruojančiame nepaprasto ryškumo žvaigždės sprogimą, sakoma pranešime.

REKLAMA

Pasak Fermi gama spindulių teleskopo programos mokslininkės Julie McEnery, šis sprogimas buvo „šokiruojamai ryškus“. „Didelės energijos gama spindulių žybsnis truko taip ilgai, kad rekordinis antžeminių teleskopų skaičius spėjo įsijungti į šio įvykio stebėjimą kosminiams teleskopams tęsiant jo fiksavimą“, – sakė astronomė.

REKLAMA
REKLAMA

Skelbiama, kad šis Liūto žvaigždyno rajone įvykusio gama spindulių pliūpsnio energija buvo 3 kartus didesnė nei bet koks kitas Fermi teleskopo iki šiol užregistruotas gama žybsnis. Šis teleskopas yra skirtas būtent tokiems kosminiams reiškiniams stebėti.

NASA atstovų teigimu, GRB 130427A pavadintas gama spindulių žybsnis buvo pats ilgiausias visoje kosmoso stebėjimų istorijoje. Pasak jų, šio žybsnio GeV emisija truko valandas, ir ją didelę dienos dalį  fiksavo antžeminių LAT (Large Area Telescope) teleskopų masyvai. Tai tapo nauju gama žybsnio emisijos trukmės rekordu. Mokslininkai priminė, kad gama spindulių pliūpsniai yra patys ryškiausi mokslui žinomi sprogimai Visatoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dauguma jų, astrofizikų manymu, įvyksta tuomet, kai masyvios žvaigždės pabaigia savo branduolinio kuro atsargas ir kolapsuoja dėl savo pačių masės. Kai tokios žvaigždės branduolys kolapsuoja į juodąją skylę, į kosminę erdvę beveik šviesos greičiu išmetamos žvaigždės medžiagos čiurkšlės, sakoma NASA pranešime.

REKLAMA

Skelbiama, kad „Swift“ teleskopas GRB 130427A žybsnį užregistravo šiek tiek pavėlavęs, nes žybsnio metu buvo nukreipiamas į naują stebėjimo objektą, tačiau jam pavyko užfiksuoti žybsnį mažiau nei po minutės nuo jo pradžios. Mokslininkai po šio žybsnio tikisi atitinkamame Visatos regione aptikti supernovą, kuri tapo šio rekordinio gama spindulių pliūpsnio priežastimi. Antžeminės observatorijos taip pat stebi GRB 130427A žybsnio sritį: tikimasi, kad iki gegužės vidurio bus pastebėta ir pati supernova, sakoma pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų