• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atlikta analizė pagrindžia požiūrį, jog kraštutinių pažiūrų žmonės labiau nei kiti linkę dalintis savo nuomone.

REKLAMA
REKLAMA

Daugeliui žmonių atrodo, kad viešame dialoge dominuoja ekstremalūs požiūriai, rašo „LiveScience“, pristatantis naują tyrimą.

REKLAMA

JAV studentų požiūrį į alkoholio vartojimą universitete tyrę mokslininkai patvirtina, kad ekstremalių pažiūrų asmenys labiau linkę jas reikšti. Tyrėjai nustatė, jog kraštutinį požiūrį į alkoholį turintys studentai buvo labiau linkę jį išsakyti. Svarbiausias tai skatinantis veiksnys – įsitikinimas, jog tokios pačios nuomonės laikosi dauguma, nors iš tikrųjų taip nebuvo.

REKLAMA
REKLAMA

„Kai žmonės klaidingai tiki, jog priklauso daugumai, jie daug mieliau išsako savo nuomonę“, – teigia tyrimo autorė iš Ohajo universiteto Kimberly Rios Morrison.

Atliekant tyrimą, Stanfordo universiteto, kuriame alkoholį naudoti uždrausta, studentų buvo prašoma įvertinti savo požiūrį į tokią politiką skalėje nuo 1 (labai priešinasi) iki 9 (labai remia).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vėliau studentai pagal tokią pačią sistemą vertino savo požiūrį. Jų taip pat buvo klausiama, kaip labai jie norėtų savo požiūrį aptarti su kitais universiteto studentais.

Apibendrinus rezultatus pastebėta, jog labiausiai už alkoholį pasisakantys studentai labiausiai norėjo išreikšti savo nuomonę. Nuosaikesnės pozicijos besilaikantieji to norėjo rečiau.

REKLAMA

Tuomet mokslininkai tyrimo dalyviams pateikė netikrus duomenis, rodančius, jog kiti Stanfordo studentai laikosi gana konservatyvaus požiūrio ir pasisako prieš alkoholio vartojimą. Kuomet kraštutinių pažiūrų besilaikantys studentai juos pamatė, jų noras savo nuomonę reikšti sumažėjo.

„Kraštutinio požiūrio besilaikantys studentai buvo labiau linkę reikšti nuomonę tuomet, kai jie jautėsi esantys daugumos dalis“, - teigė K. R. Morrison.

REKLAMA

Tačiau ypač griežtai prieš alkoholio vartojimą pasisakantys studentai, nors ir pamatę, jog juos remia dauguma, nebuvo linkę savo požiūrio išsakyti.

„Jų įsitikinimas, jog yra mažumoje, gali būti taip giliai įsišaknijęs, jog vienu bandymu tai pakeisti gali būti sunku. Be to, jie neturi tokios patirties, reiškiant savo nuomonę, kaip ypač griežtai pasisakantys už alkoholio vartojimą“, – sakė K. R. Morrison.

Anot mokslininkės, šie dėsniai turėtų galioti ir politikoje, tačiau tam pagrįsti dar reikia išsamesnių tyrimų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų