• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Taragonos universiteto (Ispanija) mokslininkai prognozuoja, kad dėl klimato šiltėjimo Švedija ir kitos kaimyninės Baltijos regiono šalys jau maždaug 2050 metais gali tapti pramoninės vynuogininkystės kraštais. Ispanų mokslininkai konstatavo, kad šiuo metu tokia šalimi tampa Danija.

REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, tokios prognozės kovo pabaigoje pavasario šiemet niekaip nesulaukiantiems lietuviams (ir švedams) gali kelti šypseną, tačiau klimato kaitos pasekmės jau akivaizdžios, o vienas ar kitas šaltesnis nei paprastai mėnuo gali tapti tik taisyklę patvirtinančia išimtimi.

REKLAMA

Taragonos universiteto mokslininkai modeliavo su klimato kaita susijusius vynuogininkystės pramonės pokyčius Europoje. Vynuogininkystė yra tarp tų pramonės šakų, kurios garsėja giliomis tradicijomis: vynuogėms auginti būtinos tam tikros klimato sąlygos, todėl vyno gamyba tapo Pietų Europos ir kai kurių kitų šiltų pasaulio regionų „firmine“ žemės ūkio produkcijos gamybos sritimi.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau klimato pokyčiai, susiję su pasauliniu atšilimu, pasak ispanų mokslininkų, daro didelį poveikį vynuogininkystės pramonei. Tradicinius vyno gamybos regionus vis dažniau alina ilgai trunkančios sausros, o kiti kraštai, kurie anksčiau buvo laikomi netinkamais ar ne visai tinkamas vynuogėms auginti, dėl klimato pokyčių sudaro vis geresnes sąlygas užsiimti šia ūkio šaka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai kurie žmonės dėl to net panikuoja, bet aš noriu likti optimistas, – sakė profesorius etnologas Fernando Zamora. – Net neabejoju, kad būtina išsaugoti vynuogynus tradiciniuose vynininkystės regionuose, tačiau tuo pat metu reikia galvoti ir apie naujų vynuogėms auginti tinkamų regionų atsiradimą. Pavyzdžiui, Vokietijoje jau spaudžiami puikūs raudonieji vynai, o  anksčiau tai buvo nepaprastai sunku. Dabar vynininkystės šalimi tampa ir Danija.“

REKLAMA

Klimatologai prognozuoja, kad iki 2050 m. globalinė oro temperatūra padidės 1–2 laipsniais pagal Celsijų, o temperatūros kilimą lydės vis daugiau ekstremalių oro reiškinių. Regionai, kuriuose šiuo metu tik bandoma auginti vynuoges, po kelių dešimtmečių gali imti garsėti savo vyno rūšimis. Prie tokių regionų ispanų mokslininkai priskiria Tasmaniją, kai kurias N. Zelandijos ir Anglijos sritis, pietinę Čilės dalį, Ontarijo provinciją Kanadoje, Mozelį ir Reiną Vokietijoje.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų