Kinijos vyriausybė užsibrėžė iki 2015 metų 10 proc. padidinti kritulių kiekį šalyje ir taip užsitikrinti gausesnį derlių.
Vykdant Kinijos XII penkmečio (2011 – 2015 m.) raidos planą šalyje pradedama vykdyti didelio masto geoinžinerijos programa. Šalies vyriausybė inicijavo keturias regionines kritulių kiekio didinimo programas, pranešė Kinijos valstybinis dienraštis „China Daily“. Pasak leidinio, „Orų intervencija“ gali kritulių kiekį šalyje padidinti 230 milijardų kubinių metrų per metus. Tai kur kas daugiau už tą jų kiekį, kuris Kinijoje dirbtinai sukuriamas kiekvienais metais, sakoma pranešime.
„Debesys beribiai, todėl ir orų kontrolė neturi ribų. Penkios regioninės orų kontrolės programos koordinuos antžeminius išteklius, tokius kaip debesų susidarymą skatinančios raketos ir medžiagas barstantys lėktuvai, kad visose šalies provincijose būtų padidintas lietaus ir sniego kiekis“, – pareiškė Kinijos Meteorologijos administracijos greitojo reagavimo departamento vadovo pavaduotojas Zheng Jiangpingas.
Kasmet Kinijoje dėl dirbtinai sukelto lietaus iškrenta iki 50 milijardų kubinių metrų kritulių. Kaip kinai kovoja su atmosferos užterštumu, visi galėjo pamatyti per 2008 m. Pekino Olimpines žaidynes, kuomet virš miesto tvyrantį smogą buvo stengiamasi išsklaidyti dirbtinai nusodinant taršos daleles: iš lėktuvų į orą buvo purškiami specialus aerozolis. Dabar lietų bus bandoma sukelti debesis purškiant sidabro jodidu, sakoma pranešime.
Šiemet Kinijoje užaugintas rekordinis 571 mln. tonų grūdų derlius, tačiau dėl natūralių orų pokyčių neretai jam kyla rimtas pavojus. Pernai dėl milžiniškos sausros Kinijos centrinėje dalyje ir šalies rytuose buvo imtasi dirbtinio kritulių skatinimo priemonių, kurios kritulių kiekį padidino 17 proc.
Pranešama, kad naujoji lietaus gamybos skatinimo programa Kinijai kainuos apie 1 milijardą juanių (maždaug 157 mln. JAV dolerių).