Elektrą taupančias lemputes, dar kitaip vadinamas dujošvytėmis arba liuminescencinėmis, namų apšvietimui naudoja net 83 proc. gyventojų. Vis dėlto, dažnai dar kyla klausimų apie šių lempučių ekonominę naudą, poveikį sveikatai ar perdirbimo galimybes. Taigi, ką apie taupiąsias lemputes būtina žinoti kiekvienam?
Kaip atrodo ir kam naudojamos taupiosios lemputės?
Taupiosios lemputės dažniausiai siejamos su spiralės forma, bet iš tiesų jų galima rasti pačių įvairiausių formų. Skirtinga lemputės forma byloja apie skirtingą paskirtį, pavyzdžiui, burbulo formos lemputė, turinti integruotą veidrodinį paviršių, šviesą nukreipia tiesiai per lemputės priekį, todėl puikiai tinka tako apšvietimui, tuo tarpu 360 laipsnių kampu šviesą spinduliuojančios gaublio formos lemputės dažniausiai naudojamos dekoratyviniais tikslais – vonios kambario, restoranų ar viešbučių apšvietimui.
Vienas svarbiausių aspektų, namų apšvietimui naudojat taupiąsias lemputes – šviestuvus reikėtų rinktis su gaubtu: šios lempos skleidžia išsklaidytą šviesą, kuri yra labai aktyvi ir sklindanti į visas puses, todėl neuždengta lemputė plieskia tiesiai į akis, o tai gali varginti. Taupiosios lemputės gali būti derinamos su kito tipo lempomis, pavyzdžiui, halogeninėmis lemputėmis, tokiu būdu išgaunant jaukų namų apšvietimą. Beje, mitas yra tai, kad taupiosios lemputės skleidžia melsvą šviesą – tiesiog reikia rinktis šiltesnio spektro lemputę.
Ar taupiosios lemputės tikrai taupo elektros energiją?
Taupiosios lemputės šviečia vidutiniškai 10 tūkst. valandų – daugiau nei aštuonerius metus, tuo tarpu prieš dvejus metus iš prekybos išimtos kaitrinės lemputės tarnaudavo 10 kartų trumpesnį laiką. Dujošvytė lemputė šviečia iki 15 kartų ilgiau ir sunaudoja 5 kartus mažiau elektros, šviesa paversdama iki 80-90 proc. sunaudotos energijos. Verta pastebėti, kad dažnai junginėjamos lemputės „darbo laikas“ kiek sutrumpėja, tačiau ne tiek, kad kiltų abejonių dėl jos vertės. Renkantis lemputę turėkite omenyje, kad pigiausios lemputės tarnavimo laikas gali būti trumpesnis nei nurodyta.
Koks taupiosios lemputės poveikis sveikatai ir aplinkai?
Vienoje energiją taupančioje lemputėje yra maždaug 5 mg gyvsidabrio – net 100 kartų mažiau nei įprastame gyvsidabrio termometre. Sveikatai pavojingas kiekis yra 100 mg pasklidusių gyvsidabrio garų, o grėsmę žmogaus gyvybei kelia 300 mg. Sunerimti dėl sveikatos turėtume tik tuomet, jei vienoje vietoje sudužtų 20 vienetų, o dėl gyvybės – 60 vienetų lempučių. Paprastai tokių nelaimingų atsitikimų neįvyksta, o netyčia sudaužius taupiąją lemputę, nereikia panikuoti – užtenka vos 10-15 minučių gerai pravėdinti patalpas, šukes, sudėti į atskirą maišelį, o dūžio vietą kruopščiai išvalyti drėgnu popieriniu rankšluosčiu. Nerekomenduojama dūžio vietos valyti dulkių siurbiu, nes pavojingi garai gali pasklisti po namus ir patalpą išvėdinti bus sudėtingiau.
„Nors sudaužę ar kartu su buitinėmis atliekomis išmetę vieną lemputę nekeliame pavojaus nei sau, nei kitiems, pagalvokite kas nutiks, jei daugiau žmonių nesusimąstydami mes lemputę į šiukšlių dėžę. Į sąvartyną patekus dideliam lempučių kiekiui, jos gali lengvai sudužti, o tuomet gyvsidabrio plitimo aplinkoje sustabdyti jau negalėsime. Didelė tikimybė, kad sveikatai pavojingas gyvsidabris pateks į gruntinius vandenis, o užterštas vanduo – į žmogaus organizmą. Kiekvienas turėtume būti sąmoningi ir naudojimui nebetinkamą lemputę atiduoti perdirbėjams“, – pasakoja energiją taupančių lempučių tvarkymu besirūpinančios VšĮ „Ekošviesa“ vadovas Tadas Ruželė.
Kur dėti perdegusią taupiąją lemputę?
Atiduoti lemputes perdirbimui nėra sudėtinga – jas priima bet kuris prekybos centras, prekiaujantis tokiomis lemputėmis. Taip pat 46-iuose Lietuvos miestuose veikia 86 šių lempučių tvarkymą šalyje organizuojančios VšĮ „Ekošviesa“ punktai. Jų sąrašą galima rasti internete, sakoma VšĮ „Ekošviesa“ pranešime.