Veneros tyrimams skirtas Japonijos kosminis aparatas AKATSUKI nesugebėjo teisingai atlikti į orbitą aplink ją pereiti būtino manevro ir pralėkė pro šalį, pranešė kosmoso agentūra JAXA.
Japonijos kosmoso agentūros JAXA paskelbtame pranešime sakoma, kad prie Veneros priartėjęs kosminis aparatas „AKATSUKI/Planet-C Venus Climate Orbiter“ gruodžio 7 dienos naktį pradėjo manevrą, kas pereitų į Veneros orbitą. Vėliau jį nuo Žemės užstojo Veneros diskas, ir kuriam laikui JAXA valdymo centras prarado ryšį su kosminiu aparatu.
Gruodžio 8 dienos rytą, kai ryšys su AKATSUKI jau buvo atstatytas ir gauti naujausi duomenys apie zondo padėtį, JAXA atstovai konstatavo, kad kosminis aparatas praskriejo pro Venerą. JAXA oficialiai pranešė sudariusi komisiją šios nesėkmės priežastims išsiaiškinti.
AKATSUKI turėjo tapti pirmuoju Japonijos kosminiu aparatu, skriejančiu aplink kitą planetą. Pasak specialistų, šį tikslą vis dar galima pasiekti: po 6 metų AKATSUKI vėl priartės prie Veneros, ir, jei zondo sistemos veiks normaliai, bus galima atlikti pakartotinį manevrą, sakoma pranešime.
Pagrindinis AKATSUKI misijos tikslas – Veneros atmosferos tyrimai. Mokslininkus domina šioje planetoje siaučiančios audros. Šios planetos atmosferą turėjo tirti 5 įvairių tipų vaizdo kameros bei kiti moksliniai prietaisai.
JAXA tyrimų programoje taip pat buvo numatyta Veneroje veikiančių ugnikalnių paieška. Vulkaninė veikla Veneroje laikoma viena didžiausių šios planetos mįslių: yra žinoma, kad jos paviršius padengtas sustingusia lava, tačiau dėl tankios atmosferos ir storo debesų sluoksnio mokslininkams iki šiol nepavyko pamatyti aktyvių ugnikalnių, sakoma pranešime.
Šiame vaizdo siužete – AKATSUKI zondo paleidimas į Venerą šių metų gegužės 21 d.