• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vienos nepaprastai toli esančios žvaigždės išspinduliuotą šviesą, kuri visatoje nukeliavo 8 mlrd. šviesmečių, kirsdama begalę galaktikų ir ūkų, sugebėjo užfiksuoti galingiausias pasaulyje skaitmeninė fotokamera „Dark Energy Camera“, įrengta ant vienos iš viršukalnių Čilės Anduose.

REKLAMA
REKLAMA

Nors tamsioji energija pagal teorinius modelius turėtų sudaryti apie 75 proc. visatos energijos-masės kiekio, mokslininkai vis dar neturi aiškaus supratimo, kas tai yra iš tiesų. Tamsioji energija, vienas iš didžiausių mokslinių iššūkių XXI a. tyrėjams, kaip postuluojama hipotezėje, greitina visatos plėtimąsi. Už tai, jog pastebėjo visatą plečiantis vis sparčiau, 1998 m. trys mokslininkai buvo apdovanoti Nobelio premija. Būtent tamsiosios energijos požymių po kosmosą dairysis tyrimų centras „The Dark Energy Survey“ (DES).

REKLAMA

DES nufotografavo už 17 tūkst. šviesmečių esantį Tukano 47 (NGC 104) kamuolinį žvaigždžių spiečių (nuotr. Organizatorių)DES nufotografavo už 17 tūkst. šviesmečių esantį Tukano 47 (NGC 104) kamuolinį žvaigždžių spiečių (nuotr. Organizatorių)

Skaitmeninė fotokamera ir observatorija Čilėje buvo statoma aštuonerius metus. Projekte dalyvavo mokslininkai iš trijų kontinentų. 570 megapikselių kamera pirmuosius kadrus užfiksavo rugsėjo 12 d.

REKLAMA
REKLAMA

Londono universitetinio koledžo profesorius Oferas Lahavas (Ofer Lahav), kuris vadovauja projekte dalyvaujančių britų tyrėjų delegacijai, pareiškė, jog „pirmosios šviesos užfiksavimas pro „Dark Energy Camera“ objektyvą yra žingsnis arčiau prie vienos iš didžiausių visos fizikos mįslių – tamsiosios energijos. DES kamera atliekami stebėjimai sudarys sąlygas mums sužinoti, kodėl visata plečiasi vis sparčiau.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skaitmeninė kamera yra maždaug telefoninės būdelės dydžio ir yra galingiausias tokio tipo stebėjimo įrenginys, kuriuo galima stebėti šviesą, atkeliaujančią iš daugiau kaip 100 tūkst. galaktikų, visatos platybėse įveikusią net ir 8 mlrd. šviesmečių.

REKLAMA

Visą objektyvą sudaro 62 sudedamosios dalys, tad skaitmeninė kamera pasižymi ypatingu jautrumu. Viso pasaulio astronomai šia observatorija galės naudotis įvairiais moksliniais tikslais – pradedant asteroidų tyrimais, baigiant visatos susiformavimo ir kilmės prielaidomis. Mokslininkai įrenginį naudos sudarydami didžiausią iki šiol galaktikų katalogą ir tamsiosios energijos apraiškų ieškos studijuodami galaktikų spiečius, supernovas bei stambesnės apimties galaktikos telkinius.

REKLAMA

„Tai bus didžiausias galaktikų katalogas, - tvirtina Portsmuto universiteto profesorius Vilas Persivalas (Will Percival). – Galaktikų kontūrai ir pozicijos mums daug papasakos apie prigimtį fizinių procesų, kuriuos mes vadiname tamsiąja energija, tačiau kurių kol kas nesame perpratę.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visatos galaktikų kartografavimo ir katalogizavimo darbus DES turėtų pradėti gruodį, po to, kai kamera sėkmingai įveiks visus testus, o Čilės Anduose stos kone idealios atmosferinės sąlygos fotografuoti beprecedentės skiriamosios gebos kadrus, kuriuose bus užfiksuotos galaktikos ir supernovos.

Per penkerius metus įrenginys sukurs detalų, spalvotą maždaug aštuntadalio dangaus skliauto katalogą ir atras bei sužymės apie 300 mln. galaktikų, 100 tūkst. galaktikų spiečių ir 4 tūkst. supernovų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų