Automatinis kosminis zondas „Cassini“ praskriejo virš Saturno palydovo Encelado ekvatoriaus ir iš jo paviršiaus išmetamų vandens čiurkšlių, pranešė „New Scientist“. Tai padės mokslininkams nustatyti, ar tikrai po Encelado paviršių dengiančiu ledo sluoksniu yra skysto vandens vandenynas.
NASA iliustr.
2005 m. liepą „Cassini“ 175 kilometrų atstumu praskrido virš Encelado ir jo pietinio ašigalio rajone aptiko maždaug 10 geizerių, iš kurių veržėsi vandens garai ir ledo dalelės. Pasak specialistų, tai galėjo reikšti, kad po ledu yra vandenynas, kuriame gali būti ir gyvybė.
Šįkart „Cassini“ turėjo praskristi maždaug 50 km atstumu virš Saturno palydovo ekvatoriaus, kad beveik 200 km aukštyje virš Encelado paviršiaus atsidurtų tiesiai virš vandens čiurkšlių. Mokslininkų teigimu ši užduotis pareikalavo labai kruopščių skaičiavimų, tačiau jos rezultatai gali iš esmės pakeisti žinias apie Encelado geizerius.
„Cassini“ įrengti dalelių analizatoriai išnagrinės vandens čiurkšlių išmetamų medžiagų sudėtį ir nustatys jų tankį, sudėtį ir dalelių greitį. Pavyzdžiui, jei čiurkšlėse bus aptikta natrio, tai gali patvirtinti prielaidas, kad po ledo sluoksniu gali būti vandenynas.