• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Netoli Bonos (Vokietija) esantis Laacher See ugnikalnis rodo nerimą keliančius prabudimo ženklus. Pasak ekspertų, jeigu jis išsiveržtų, įvyktų didelio masto katastrofa, prireiktų masinės gyventojų evakuacijos, o didelė Europos dalis būtų nuklota pelenais.

REKLAMA
REKLAMA

Iš pažiūros Laacher See yra vaizdingas ežeras už 37 kilometrų nuo Bonos, bet tai, ką matome šiandien, yra prieš 12 900 metų išsiveržusio ugnikalnio kaldera – vandens pripildyta įduba, susidariusi po to, kai lavos išsiveržimas ištuština magmos židinį, o ugnikalnis susmunka į susidariusią ertmę. Šis supervulkanu vadinamas ugnikalnis išsiveržia kas 10 000 – 12 000 metų, taigi, atsižvelgus į paskutinio išsiveržimo laiką, kitas gali įvykti bet kuriuo metu, rašo „Dailymail.co.uk“.

REKLAMA

Laacher See ugnikalnio kaldera (Wikimedia Commons nuotr. )Laacher See ugnikalnio kaldera (Wikimedia Commons nuotr. )

Pasak vulkanologų, Laacher See ugnikalnis dydžiu prilygsta Pinatubo ugnikalniui Filipinuose,  po kurio išsiveržimo 1991 metais vidutinė temperatūra visoje planetoje sumažėjo 0,5 laipsnio. Pernai šalia Laacher See vulkano įvyko keli nestiprūs žemės drebėjimai, o apylinkes nuklojo pelenų sluoksnis. Tai aiškus ženklas, kad ugnikalnis bunda, sakoma pranešime.

REKLAMA
REKLAMA

Jeigu Laacher See išsiveržtų, iš Žemės gelmių pliūpteltų kelių milijardų tonų magmos srautas, dideli žemės plotai būtų visiškai nuniokoti, prireiktų didelio masto evakuacijos, o pasaulio klimatas laikinai atšaltų, nes į stratosferą išmestos dulkės blokuotų Saulės šviesą, teigia ekspertai. Kaip tai atsilieptų Britų saloms, sunku prognozuoti, bet manoma, kad didžioji Pietų Anglijos dalis būtų padengta pelenų sluoksniu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pinatubo ugnikalnio išsiveržimas buvo pats didžiausias XX amžiuje. Jo metu iš gelmių buvo išmesta 10 mlrd. tonų magmos, 20 mlrd. tonų sieros dvideginio, 16 kubinių kilometrų pelenų. Vulkanologai mano, kad Laacher See vulkanas tebėra aktyvus, nes į ežero paviršių kyla anglies dvideginio dujų burbulai, o tai esą reiškia, kad apačioje esančiame magmos rezervuare didėja slėgis, ir per uolienų plyšius veržiasi dujos.

Šiame vaizdo siužete galima pamatyti pasakojimą apie Laacher See ir iš gelmių kylančius dujų burbulus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų