Genetiškai modifikuotų organizmų kūrimas žavi mokslininkus ir skatina vis labiau gilintis į šią sritį. Tokia mokslinė veikla turi ir šalininkų, ir priešininkų, bet pirmiausia svarbu pripažinti, kad šioje srityje veiksmų pasekmės irgi būna įvairios – eksperimentai gali atnešti ir daug naudos, ir daug žalos. Listverse.com šįkart siūlo pažiūrėti, kokių genetiškai modifikuotų organizmų jau galime tiesiog nusipirkti.
10. Genetiškai modifikuoti kūdikiai
Oficialiais duomenimis, pirma genetiškai modifikuotų kūdikių grupė buvo sukurta 2001 metais. Po tyrimų, atliktų su 30 tokių kūdikių, buvo pastebėta, kad 15 iš jų turi net trijų skirtingų suaugusių asmenų DNR. Nors tai gali nutikti ir natūraliai (pavyzdžiui, mikrochimerizmo arba tetragametinio chimerizmo atvejais), šie 15 kūdikių buvo sukurti naudojantis vadinamuoju citoplazminiu perkėlimu, kuris yra uždraustas JAV maisto ir vaistų administracijos. Šis metodas buvo pirmiausia sukurtas tam, kad būtų galima išsaugoti tuos moterų kiaušinėlius, kuriuos būdavo sunku apvaisinti. Metodas žadėjo daug gerų rezultatų, kol paaiškėjo, kad vienas iš kūdikių turi įvairiapusį raidos sutrikimą (grupė sutrikimų, kuriems priskiriamas ir autizmas).
9. Beplunksniai ir paukščių gripui atsparūs viščiukai
Nuotraukoje matote, kaip žmogus sugeba pasityčioti iš gamtos. Dėl ekonomikos ir „KFC“ gerbėjų poreikių mokslininkai Izraelyje sukūrė beplunksnių viščiukų rūšį, kuri leidžia taupyti laiką (jų nereikia nupešti), labiau prižiūrėti aplinką ir mažiau išleisti jų maitinimui. Veislė sukurta derinant viščiuko broilerio ir plikakaklių paukščių savybes.
Nepaisant visos naudos, kurią gali atnešti tokie viščiukai, reiktų pamąstyti ir apie neigiamas pasekmes. Motina gamta neapdovanotų viščiukų plunksnomis, jei jiems jų nereikėtų. Plunksnos paukščius gina nuo parazitų, sudėtingų oro sąlygų etc.
8. Hipoalerginiai naminiai gyvūnėliai
Ką daryti tais atvejais, kai be galo mylite kates arba šunis, bet esate jiems alergiškas? Turite pasirinkimą – galite tiesiog susitaikyti su savo susilpnėjusia imunine sistema ir laikyti auksines žuveles arba įsigyti hipoalerginį naminį gyvūnėlį. Kompanija „Gyvenimo būdo naminiai gyvūnėliai” teigia, kad jie sugeba veisti hipoalerginius naminius gyvūnėlius parinkdami katinus ir šunis, kurie natūraliai turi genetinių nukrypimų. Tokie gyvūnai negamina tam tikrų žmonėms alergijas sukeliančių alergenų. Tačiau turint omenyje kainas, prasidedančias nuo beveik 7 tūkst. dolerių, galbūt vis dėlto susidomėsite auksinėmis žuvelėmis.
Svarbu priminti, kad kol „Gyvenimo būdo naminiai gyvūnėliai” atrado tinkamus gyvūnėlius veisimui, kompanija labai domėjosi genų modifikacijomis ir siekė tokiu būdu sukurti hipoalerginius naminius gyvūnėlius. Mokslininkai izoliavo baltymą, atsakingą už tam tikrų alergenų gaminimąsi katinuose ir jį sunaikino naudodami metodą, vadinamą “genų nutildymu”.
7. Daugiausia vyriškos tilapijos
Tilapijos buvo genetiškai modifikuojamos, kad būtų drastiškai sutrumpintas laikas, reikalingas joms subręsti; taip pat norėta jas užauginti didesnes ir su mažiau maisto. Tai įprastos priežastys, nulemiančios sprendimą genetiškai modifikuoti kokią nors rūšį. Tačiau šiuo atveju buvo ir viena išskirtinė priežastis tilapinų genetinei modifikacijai: norėta auginti vyriškos lyties žuvis.
Tokio noro priežastis yra susijusi su reprodukcija. Moteriškos lyties tilapijos, norėdamos apsaugoti kiaušinėlius, laiko juos burnoje labai ilgą laiką. Kad neprarytų kiaušinėlio, jos tuo metu nieko nevalgo ir tai labai neigiamai paveikia jų augimą. Todėl tilapijų augintojai pageidauja tik patinėlių.
6. Blizgantys auksiniai jūrų arkliukai
Pamirškite apie auksu inkrustuotus telefonus, auksu pabarstytą kiaulieną ar auksu padengtas mašinas – jei tikrai neberandate, kur dėti pinigus, galite nusipirkti auksu blizgantį jūrų arkliuką. Šiuos gyvūnus sukūrė Vietnamo mokslininkai. Aukso dulkės buvo sumaišytos su medūzų baltymais, o gautasis mišinys įterptas į jūrų arkliukų kiaušinėlius. Toks įterpimo metodas turi labai daug potencialių panaudojimo būdų. Atlikus daugiau tyrimų ir bandymų, jis gali padėti išgydyto tokias ligas kaip diabetas – paciento kūne būtų pakeičiama problemų kelianti DNR.
Laukite tęsinio.