Karaliaus Mindaugo husarų bataliono (KMHB) organizuojamose išgyvenimo pratybose kariai per beveik dvi savaites įgis teorinių žinių ir praktiškai jas išbandys sudėtinguose žygiuose ar ekstremaliomis situacijomis. Šią savaitę prasidėjusiose pratybose per dvi pirmas dienas kariai supažindinti su jų koncepcija, jiems dėstyta teorinė medžiaga apie išgyvenimą esant sudėtingoms sąlygoms.
Išlikimo pamokos
Trečią pratybų dieną, spaudžiant šaltukui, kariai turėjo praktiškai pritaikyti per paskaitas įgytas žinias. Nuo pat ryto miške kariai mokėsi nustatyti atstumus, maskuoti pėdsakus, įkurti ugnį.
Išgyvenimo pratybose dalyviai turėjo rasti geriamojo vandens, pasirūpinti maistu žiemą: medžioti laukinius gyvūnus, paukščius ir juos steriliai apdoroti.
Po visų išbandymų kariams buvo įteikti žemėlapiai ir nurodyta, kur keliauti – prasidėjo keliolikos kilometrų orientacinis žygis.
Kariams sugrįžus į batalioną, pratybos tęsėsi. Čia jų laukė viena iš ekstremalių išgyvenimo pratybų dalių: buvo imituota, kad netikėtai lūžo ledas. Kariai šoko į ledinį vandenį ir turėjo greitai susiorientuoti pasiekti krantą, pirmiausia ant ledo iškelti ginklą, didžiulę kuprinę, tik tada išlipti iš eketės.
Tai tik pirmoji šių pratybų fazė. Netrukus pratybos bus Kupiškio rajono miškuose ir ten per kelias paras kariai turės atlikti įvairias užduotis. Ugnies užkūrimas atšiauriomis sąlygomis, pėdsakų maskavimas, atstumų nustatymas, būsto ir slėptuvės įsirengimas, vandens ir maisto paieškos miške, žvejyba turint minimalius įrankius, išsigelbėjimas iš eketės – tai tik dalis kitą savaitę laukiančių užduočių ir išbandymų.
Kariai veiks nedidelėmis – dviejų trijų žmonių – grupelėmis. Jų padėtį apsunkins tai, kad nebus galima paimti palapinių, miegmaišių, į miškus patrauks su kuprinėmis, kuriose – tik būtiniausi daiktai.
Dalijasi patirtimi
Pagrindinis šių pratybų iniciatorius – V. B. Jis prieš porą metų dalyvavo kursuose Norvegijos miškingose ir atvirose kalnuotose vietovėse iki kilometro aukštyje virš jūros lygio. Šia patirtimi jis antrus metus iš eilės dalijasi su Lietuvos kolegomis.
„Karių pasirengimas skirtingas. Vieni panašiose pratybose dalyvauja ne pirmą kartą, kitiems tai nauja užduotis. Jos tikslas – išmokyti elgtis įlūžus ledui, kokie pirmiausia turi būti atlikti veiksmai. Šią savaitę buvo teoriniai ir praktiniai užsiėmimai, o kitą savaitę šiuos pratimus panaudosime per kompleksines pratybas Kupiškio rajone“, – paaiškino V. B.
Pasak jo, kariai, mokėdami išgyventi atšiauriomis sąlygomis, šiltuoju metų laiku nesunkiai prisitaikys prie aplinkybių.
„Pratybose dalyvauja ne tik mūsų kuopos žvalgybos kariai, bet ir eiliniai. Gebėjimas išgyventi atšiauriomis sąlygomis – neįkainojama patirtis. Pavyzdžiui, per misijas, vykdydami užduotis, kai kurie patekdavo į įvairias, sudėtingas situacijas ir būdavo reikalingos žinios išgyventi žiemos sąlygomis. Manyčiau, ne kiekvienas tai sugeba“, – sakė KMHB kapitonas Raimundas Jareckas.
Pratybose dalyvauja daugiau nei šimtas kariškių. Pernai jų buvo gerokai mažiau.