Savaitgalį iš Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės pabėgęs už verslininko nužudymą ir ginklų pagrobimą nuteistas M. Jonkus ant kojų pakėlė apie 300 pareigūnų. Po kelių valandų jis buvo sučiuptas Lazdynėlių rajone.
Dėl skrandžio ligos paūmėjimo į ligoninę atvežtą M.Jonkų saugojo ligoninėje Laisvės atėmimų vietų ligoninės vyresnysis prižiūrėtojas ir eilinis prižiūrėtojas. Jų darbo patirtis – 5 ir 15 metų. Jiems anksčiau yra daug kartų tekę saugoti nuteistus asmenis ligoninėse.
Prokurorai žiniasklaidai prasitarė, žudikas iš ligoninės pasprukti galėjo, kai vienas iš prižiūrėtojų nuėjo parūkyti, o kitas tiesiog užmigo. Tiesa, kokiomis aplinkybėmis nuteistasis paspruko, turės parodyti KD tyrimas, kuris turėtų užtrukti apie mėnesį.
Kaip teigė KD direktorė Živilė Mikėnaitė, šiuo metu sprendžiama, ar pradėti ikiteisminį tyrimą tarnybos pareigų neatlikimo. Jei paaiškės, jog tam yra pagrindo, pareigūnams bus iškelta baudžiamoji byla.
V. Mazuronis: įvertinti turi būti visi
„Jeigu pažiūrėti dinamiką, tai vienas su automatu pabėga ne taip ir seniai, lyg ir netyčia paliekamas, tai dabar saugodamas užmiega ir pabėga.
Tai yra rimta, nes tas pabėgęs nebuvo koks nors netyčia nusikaltimą padaręs. Tai buvo už žmogžudystę ir už ginklo pagrobimą nuteistas asmuo, tai yra rimtas nusikaltėlis. Keistas tas požiūris, kai vienas išeina, o kitas miega. Aš neabejotinai tai vertinu neigiamai ir taip būti neturi“, – portalui tv3.lt savo vertinimą pateikė Darbo partijos pirmininkas, europarlamentaras Valentinas Mazuronis.
Politikas neslėpė, jog jam nuostabą kelia ir KD reakcija į jų pavaldinių veiksmus.
„Aš dabar klausiau vadovų pasiaiškinimų, kad jie čia dabar mėnesį tirs ir po mėnesio gal visi užmirš. Aš nežinau, ką ten mėnesį tirti reikia. [...] Aš ne specialistas, bet manau, kad viską galima išsiaiškinti per dieną ir imtis vienokių ar kitokių priemonių ir, jeigu reikia, organizacinių taip pat. Bet kada pradedama aiškinti, kad pradėtas ikiteisminis tyrimas ir rezultatai bus tik po mėnesio, tai kitaip, kaip tik siekį nuraminti visuomenės aistras arba sumerkti galus į vandenį, man vertinti sunku“, – kalbėjo „darbietis“.
V. Mazuronis neslėpė, jog šiuo atveju reikėtų įvertinti ne tik nuteistąjį saugojusius prižiūrėtojus, bet ir kelti klausimą dėl KD vadovės atsakomybės.
„Bet kokiu atveju, aš manau, kad, jeigu taip buvo, kad vienas žmogus miega, o kitas kažkur vaikšto, tai yra ne tik tų pačių žmonių atsakomybė, bet ir yra tam tikra prasme vadovo atsakomybė, nes turi būti kažkokia kontrolės sistema. Galbūt čia koks išimtinis atvejis, bet manau, kad įvertinti turi būti visi“, – aiškino pašnekovas.
Stebisi, jog nusikaltėliai gydomi su kitais ligoniais
Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos frakcijos Seime seniūno pavaduotojas Jurgis Razma neslėpė nuostabos, jog už žmogžudystę nuteistas asmuo buvo paguldytas į pačią palatą, kurioje buvo gydomi kiti ligoniai.
„Man nesuprantama, kaip už sunkius nusikaltimus kalintį asmenį galima kaip niekur nieko paguldyti su kitais ligoniais, kurie nėra padarę nusikaltimų.
Jau pati situacija, kad paguldomas sunkus nusikaltėlis į ligoninę, jau savaime yra nesaugi aplinkiniams. Tokioje iš principo nesaugioje situacijoje budintys pareigūnai turėtų būti ypač atsakingi ir labai budrūs, saugodami paguldytą nusikaltusį asmenį“, – portalui tv3.lt komentavo J. Razma.
Konservatorius kaip ir „darbiečių“ pirmininkas V. Mazuronis teigė manantis, jog dėl žudiko pabėgimo istorijos atsakomybė krenta ir ant KD vadovės Ž. Mikėnaitės pečių.
„Manau, kad šiuo atveju tikrai reikėtų kelti tą atsakomybės klausimą. Tai lemia ne tik tas pabėgimo faktas, bet ir nesaugios situacijos sukūrimas, paguldant nusikaltusį asmenį su niekuo dėtais kitais pacientais. Tokių situacijų neturėtų būti.
Kalėjimų departamentas su ligonine turėtų tokiems atvejams radę kitas išeitis, kad vis dėlto būtų galimybė izoliuoti tokį asmenį. Tada lengviau būtų užtikrinti ir to asmens apsaugą, jeigu jis būtų vienas palatoje. Manau, turėtų būti specialios palatos sunkiems nusikaltėliams su reikiama mechanine apsauga“, – pabrėžė J. Razma.
Ragino palaukti tyrimo
Valdančiosios Lietuvos socialdemokratų partijos narys, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas teigė, jog apie KD vadovybės atsakomybės prisiėmimo dėl žudiko pabėgimo istorijos kalbėti dar anksti.
„Palaukime, ką pasakys tyrimas, nes vadovybė ėmėsi visų priemonių ir pagaliau prasidėjo ikiteisminis tyrimas dėl konkrečių pareigūnų veiksmų, kuriems buvo pavesta saugoti tą asmenį. Šiuo klausimu reikėtų luktelti“, – portalui tv3.lt sakė J. Sabatauskas, pridurdamas, kad KD direktorės Ž. Mikėnaitės darbą vertinantis teigiamai.
Visai kitaip J. Sabatauskas kalbėjo, paklaustas, kaip vertina M. Jonkų saugojusių pareigūnų veiksmus.
„Sakyčiau, aplaidus pareigūnų darbas, turint omeny, kad asmuo yra nuteistas už labai sunkų nusikaltimą ir teismas ne be reikalo jam skyrė tokią griežtą bausmę – 18 metų laisvės atėmimo bausmę ir jį iš tikrųjų reikėjo saugoti kaip akies vyzdį.
Aišku, tikėtina, kad jis turbūt dėl sveikatos negalavimo apsimetė, dėl kurios jis buvo patalpintas jau ne kalėjimo ligoninėje, o paprastoje ligoninėje, kur atitinkamai patalpos nėra pritaikytos asmenims saugoti – durys be užrakto, langai be atitinkamų apsaugų ir pagaliau visas pastatas nėra saugomas. Vadinasi, tokiu atveju reikia imtis visų įmanomų apsaugos priemonių, taigi tas pareigūnų nebudrumas labai nustebino“, – dėstė socdemas.
„Šiuo atveju turi būti iš to pasimokyta, turi būti padarytos išvados. Žinoma, prestižas tos sistemos darbuotojų nėra didelis, nes, kaip ir daugelio statutinių darbuotojų, jų atlyginimai yra ne patys didžiausi, gal net mažesni negu policijos pareigūnų. Taigi, didesnį dėmesį, ko gero, reiktų skirti pareigūnams, nors kaip visą laiką, kai užeina diskusija apie tai, tai nebūna populiaru“, – kalbėjo J. Sabatauskas.
„Galvų kapojimui“ nepritartų
Opozicinio Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis tvirtino, jog pasikartojantys atvejai, kai nuo pareigūnų pasprunka pavojingi nusikaltėliai kelia įvairiapusį susirūpinimą.
„Tokie pasikartojantys atvejai gali pasėti tam tikras abejones visuomenėje, ar tikrai mūsų teisėsaugos institucijos yra pajėgios užtikrinti rimtį, užtikrinti, kad visuomenė būtų saugi.
Pagaliau 200 policijos pareigūnų pakeliami ieškoti pabėgėlio – tai irgi didelės neplanuotos finansinės išlaidos dėl kelių pareigūnų tokio visiško aplaidumo.
Aišku, kad nepateisinu tokių aplaidumo atvejų. Klausimas yra atrankos sistemos, ar iš tikrųjų visi, kurie ateina į statutinę tarnybą dirbti, yra pasiruošę tai statutinei tarnybai, ar tikrai yra atidžiai kiekvieno iš jų gebėjimai patikrinami prieš darbą. Čia, matyt, yra erdvės pamąstymui“, – portalui tv3.lt kalbėjo E. Masiulis.
Vis dėlto, pareigūnų veiksmus kritikavęs liberalas teigė, kad KD vadovės ar teisingumo ministro pasitraukimas ar atleidimas dėl nuteistojo asmens pabėgimo iš ligoninės iš esmės nieko nepakeistų.
„Nukirsti kokią galvą po tokio atvejo galima visada. Klausimas, ar tos galvos nukirtimas užkirs kelią ateityje tokiems panašiems atvejams.
Manau, kur kas yra svarbiau sisteminiai sprendimai, tai yra, kaip minėjau, atrankos kriterijų, reikalavimų, įsidarbinant į statutinę tarnybą nustatymas, nuolatinis pareigūnų kvalifikacijos kėlimas, darbo organizavimo klausimai.
Dabar tik belieka paspėlioti, kodėl vienas rūkyti nuėjo, o kitas užmigo, jeigu taip buvo. Gal čia yra ir sąmoningo veikimo. Aišku, būtų labai blogai, jeigu paaiškėtų, kad čia buvo ne tik aplaidumas, o ir dar kažkas“, – svarstė E. Masiulis.