„Akistatos“ paskaičiavimu, šiemet Lietuvoje būta mažiausiai šešių šeimos dramų: nužudytos 5 žmonos arba sugyventinės ir vienas sutuoktinis. Šios tragedijos paženklino Ignalinos, Ukmergės, Marijampolės, Vilniaus, Šalčininkų ir Švenčionių rajonus. O kiek šiemet įvyko teismų, jau paskyrusių bausmę žmonos ar vyro (ar sugyventinių) žudikui, sunku ir suskaičiuoti, nes jų gana daug.
Nauja šeimos drama praėjusią savaitę įvyko Švenčionių rajone: Navasiolkų kaime šeimos, turinčios du mažamečius vaikus, galva M. Š. (53 m.) nušovė gerokai jaunesnę žmoną A. (40 m.).
Nors pareigūnai nelinkę skelbti, ar egzekutorius buvo neblaivus, tačiau ir šioje šeimos dramoje ne paskutinį vaidmenį atliko alkoholis. Kaimynai neslėpė, kad M. Š. anksčiau girtaudavo gana dažnai. Po to buvo suėmęs save į rankas ir net apie dvejus metus ne tik negėrė, bet ir nerūkė. Tačiau pastaruoju metu vyras vėl neatsilaikė ir pradėjo girtauti. Dėl to jo žmona, bene prieš 2 mėnesius pasiėmusi abu vaikučius, paliko namus Navasiolkuose ir išvyko į už kelių kilometrų esantį Pabradės miestelį, kur išsinuomojo butą.
Vienas likęs M. Š. artimam kaimynui skundėsi, kad toks gyvenimas jam nebemielas, sunku bei liūdna be žmonos ir vaikų. Todėl kaimynas praėjusią savaitę nudžiugo sužinojęs, kad nebegerti pasižadėjęs M. Š. paskambinęs įkalbėjo žmoną su vaikais sugrįžti.
Dabar galima kol kas tik spėlioti, ar tie įkalbinėjimai nebuvo tik žiauraus plano dalis. Mat kitą rytą po to, kai išvakarėse sugrįžo M. Š. žmona, tuoj po devintos valandos pas kaimyną atbėgo išsigandęs poros sūnelis ir pasakė, kad tėtė nušovė mamą. Tuo metu namie likusi vaiko sesutė verkdama judino, purtė mamą, norėdama ją atgaivinti.
Kai atvyko medikai, M. Š. žmona buvo jau mirusi. Moteris buvo šūviu sužalota į veidą.
Policininkai tuoj nustatė, kad nelaimėlė nušauta savadarbiu ginklu. Įtariamąjį M. Š. jie surado ūkiniame pastate. Manoma, kad juodą darbą atlikęs vyras bandė nusižudyti. Tokių požymių nustatę medikai išsivežė įtariamąjį į ligoninę, o paskui vyrui buvo paskirtas suėmimas. Ar prieš žiaurų nusikaltimą namie buvo kilęs poros konfliktas, kokiomis aplinkybėmis viskas įvyko, tiksliai nustatys pareigūnai.
M. Š. šeimos kaimynai pasakojo, kad šeima atrodė esanti tvarkinga, kibo į gyvenimą, tik ramybę trikdė vyro pomėgis išgerti ir dėl to kildavusi agresija. Beje, kalbama, kad alkoholis maždaug prieš 15 metų išskyrė ir pirmąją M. Š. šeimą. Po tų skyrybų vyras vedė gerokai jaunesnę moterį ir vylėsi laimingai pradėti gyvenimą iš naujo. Be to, pastaruoju metu M. Š. turėjo rimtų sveikatos problemų, nes buvo ištiktas insulto, pažeidusio jo kalbą. Gali būti, kad ši liga irgi prisidėjo prie vyro blogų nuotaikų, ūmaus būdo.
Šiurpiausia šioje istorijoje, kad rytinę tragediją galėjo matyti mažamečiai poros vaikučiai. Jų tolesnis likimas, likus be abiejų tėvų, sprendžiamas Švenčionių savivaldybėje.
Alkoholis ir barniai
„Buvo peilis ant spintelės – tai ir visa tragedija“, – sako anksčiau neteistas Kaišiadorių gyventojas Romualdas Lisauskas (59 m.), savo šeimyninį gyvenimą apvainikavęs žmonos nužudymu. Našlys keikia alkoholį ir tikina, kad žmoną jis mylėjo, užtat dabar jo gyvenimas likęs beprasmis. Tokios šeimyninės dramos, kai kelios girto įsiūčio minutės virsta nepataisoma tragedija, jau seniai nustojo stebinti, nes tapo liūdna kasdienybe. O tokios kasdienybės „variklis“ – alkoholis.
Tą momentą, kai R. Lisauskas tapo žmonos žudiku, jis buvo vidutiniškai apgirtęs – netrukus policijos pareigūnai užfiksavo 1,84 promilės. O žmona Alvyra (56 m.) buvo dar girtesnė – moteriai po mirties nustatytas sunkus girtumas (net 3,35 promilės). Kaip tikino dėl paties sukeltos tragedijos išgyvenantis R. Lisauskas, alkoholis ir buvo visko priežastis.
Pastaruosius 3 mėnesius iki nelaimės R. Lisauskas tramdė save dėl alkoholio – žinojo, kad turi kitų rimtų sveikatos problemų, tad svaigalus ribojo. Prie butelio prisėsdavo tik savaitgaliais. O žmona be alkoholio negalėdavo. Todėl kildavo barnių. Moteris išgėrusi ieškodavo priekabių, buvo konfliktiška. Tačiau, kaip tvirtino poros sūnus, tėvai vienas be kito negalėjo, laikėsi kartu.
Abu Lisauskų sūnūs pastaruoju metu gyveno atskirai nuo tėvų, tad ir visko, kas įvyko šių metų balandžio 6-osios vidurdienį, nematė. Sūnus tik sureagavo į praleistą tėvo skambutį, o perskambinęs ragelyje išgirdo ne tėvo balsą, o policijos pareigūnės šiurpų sakinį: „Jūsų mama nužudyta“.
Beje, ši nužudymo byla pareigūnų buvo ištirta per rekordiškai trumpą laiką – per 10 dienų. O Kauno apygardos teisme išnagrinėta taip pat greitai – po 2 mėnesių jau buvo paskelbtas nuosprendis žmonos žudiku tapusiam R. Lisauskui. Pagal Baudžiamąjį kodeksą, žudikui grėsė nelaisvė nuo 8 metų iki gyvos galvos. Tačiau teismas skyrė pačią švelniausią bausmę – 8 metus kalėti.
Tokį teismo sprendimą lėmė nužudymo aplinkybės ir žudiku tapusio vyro elgesys iškart po įvykio ir teisme.
Vaikėsi dėl vyno
Našliu ir kaliniu R. Lisauską pavertė vos vienas mostas peiliu. Bet dūris buvo pražūtingas – peilis smigo A. Lisauskienei tiesiai į krūtinę, pažeidė aortą ir labai greitai įvyko nukraujavimas. Teisme vyras, greičiausiai pamokytas vienos žinomiausių Kauno advokačių arba „mokslininkų“ iš „zonos“, bandė įtikinti teismą, kad peiliu žmoną sužalojęs netyčia – esą jis, ligotas ir sunkiai judantis, neretai griuvinėjantis, puolė virtuvėje, turėdamas peilį rankose, ir peiliu kliudė žmoną, sėdėjusią prie lango. Tačiau teismas patikėjo ne šia versija, o medikų ir policininkų, po nužudymo buvusių Lisauskų bute, liudijimu ir Bendrojo pagalbos centro (BPC) pokalbių telefonu įrašu. Mat iškart po įvykio R. Lisauskas, pats kviesdamas greitąją, žinoma, tuo metu negalvodamas, kad bus teisiamas, skubiai aiškino BPC darbuotojai, kad nudūrė žmoną, nes ji jį išprovokavusi, nužudė „per konfliktą, per gėrimus“. Tuoj atvykusiems medikams vyras irgi teigė, kad „sunervino žmona per konfliktą“, todėl dūręs. Panašiai dėstė ir policininkams tyrimo pradžioje. Todėl teismas ir nepatikėjo vėliau pateikta kaltinamojo versija.
Apmaudžiausia, kad sutuoktinių barnis tądien kilęs dėl menkutės priežasties – abu buvę neblaivūs, ir R. Lisauskas užpykęs, kad žmona ir toliau „vaikščiojo apsikabinusi vyno butelį“, o prašoma nedavė išgerti jam kartu. „Nusibodo man žiūrėti, kaip ji geria viena, todėl norėjau atimti tą vyną, o žmona lakstė nuo manęs“, – tyrėjams buvo aiškinęs tuomet dar įtariamasis.
Bet peiliu „sustabdęs“ žmoną R. Lisauskas iškart susitramdė, neprarado sveikos nuovokos, tad rankšluosčiu bandė stabdyti kraujavimą ir skubiai kvietė pagalbą.
Teisme vyras išgirdo, kad jo abu sūnūs tėvui atleidžia ir dėl motinos nužudymo nereiškia jokių ieškinių. Tai – bene vienintelė paguoda ligotam, gedinčiam ir dėl savo spontaniško poelgio besigailinčiam R. Lisauskui.
„Netyčia užvertė“
Gyvenimo draugės žudiku alkoholis pavertė ir Geruogių kaimo (Šiaulių r.) gyventoją Saulių Bardauską (42 m.), tik šis vyras – visai kitokio „sukirpimo“. Jis anksčiau jau teistas, pastaruoju metu dažnai girtaudavo ir būdavo agresyvus, o paskutinę savo sugyventinės Ritos D. (43 m.) gyvenimo dieną – dar ir ypatingai žiaurus. O po tragedijos žudikas dar bandė išvengti atsakomybės, slėpdamas aukos kūną.
Šis nusikaltimas buvo įvykdytas praėjusių metų lapkričio pradžioje. Vienkiemyje, kur ne pirmus metus kartu gyveno abu sugyventiniai, vyko eilinės išgertuvės, nes svaigalai įvairindavo jų abiejų kasdienybę. Kas įvyko per išgertuves, kad S. Bardauskas griebėsi turėtos mačetės (masyvaus peilio), neseniai bylą išnagrinėjusiam Šiaulių apygardos teismui nepavyko išaiškinti, nes teisiamasis tikino negalįs prisiminti dėl tuokart padauginto alkoholio. Vyras tik neneigė, kad sugyventinę nužudė jis ir kad buvo „kažko supykęs“.
O įtūžio būta tikrai stipraus. Savo kartu girtavusią sugyventinę budelis spardė ir kumščiais talžė bene 40 smūgių! Mačete smogta mažiausiai 9 kartus. Šie dūriai moteriai buvo lemtingi – pažeidė plaučius, žarnyną, širdį. Rita D. netrukus mirė.
Žudiku tapęs S. Bardauskas atsitokėjo ne iš karto. O jeigu ir atsitokėjo, tai kūrė planą, kaip nusikaltimą nuslėpti. Jis nuogą nužudytąją įkišo į spintą, esančią po namo laiptais, ir tikėjosi, kad prapuolėlės niekas neieškos. Bet girtumas darė savo – žudikas negalėjo ištylėti: jis paskambino savo kaimynui ir pratarė: „Netyčia užverčiau Ritą“.
Netrukus S. Bardausko name jau šeimininkavo policininkai. Jie nustėro spintoje radę moters kūną, visą nusėtą daugybiniais sumušimais ir durtinėmis bei pjautinėmis žaizdomis.
Sulaikomas S. Bardauskas buvo girtas. Jis negalėjo pasakyti ne tik išlieto įtūžio priežasties, bet ir tikslios dienos, kada nužudęs sugyventinę.
Nužudytosios kraujyje taip pat buvo rasta alkoholio. Tai nenustebino Geruogių kaimo žmonių. Šie pasakojo, kad sugyventiniai girtaudavo dažnai, S. Bardauskas savo moterį skriausdavo, tačiau ji kantriai kartu gyveno toliau ir niekam nesiskundė – atvirkščiai: dangstydavo savo smurtautoją, sakydavo, kad pati puolusi ir susižalojusi. Todėl liūdna, kad smurtautojo auka savo įprasto gyvenimo ritmo nesistengė keisti.
Už sugyventinės nužudymą S. Bardauskui teismas paskyrė 14 metų laisvės atėmimo bausmę.
Irena ZUBRICKIENĖ