Žolininkė Monika Smilgytė prie Marijampolės augina vaistažoles, daro arbatas, įvairius tepaliukus ir jais prekiauja. Tačiau moteris skundžiasi turinti didžiulę bėdą – jos valdose įsiveisė invaziniai šliužai. Moteris su jais nuo pavasario iki rudens kone kasdien priversta kovoti žirklėmis – tiesiog juos karpo.
„Rytas, vakaras po valandą. Kol apeini visą teritoriją, sužiūri vietas, kur jų būna daugiau, tikrai užtrunka, nugarą ir akis paskausta. Išlenda tik prietemoj, kai temsta, užsidegi prožektorių. Su jais kovoju. Jei duodi masalo – pamulčiuoji žolę, pirmiausia ten šliaužia. Tai sukarpau“, – pasakoja M. Smilgytė.
Lietuvos teritorijoje žmonės pažymėjo apie pusantro tūkstančio ispaninio ariono radaviečių, tačiau jie plinta ir toliau. Jei ši žiema ir toliau bus tokia šilta, žolininkė pavasario laukia su siaubu.
„Kiekvienais metais išlenda vis anksčiau šliužai, nelaukia, kol įšyla, ir šliaužia. Paviršiniai būdavo, kur padės kiaušinėlius, tai išaria ūkininkas. Paviršiuje kiaušinėliai nuo šalnos numiršta, o šiais metais žiemos, šalčio nėra. Tad jie visi išgyvens“, – sako M. Smilgytė.
Siūlo ispaninį arioną įtraukti į kenkėjų sąrašą
Gyventojai šliužams barsto nuodus, druską, stato gaudykles ir specialias tvoreles. O kad šliužų prevencija užsiimtų ir valstybinės institucijos, konkrečiai Augalininkystės tarnyba, Aplinkos ministerija ragina Žemės ūkio ministeriją skubiai Lietuvoje grąžinti panaikintą kenkėjų sąrašą ir į jį įrašyti ispaninį arioną.
„Augalininkystės tarnyba atlieka šias funkcijas, manome, kad prie jų vykdomų funkcijų ir kenkėjų kontrolės galėtų būti papildomas organizavimas, kurį galėtų kontroliuoti. Tai nėra naujos funkcijos, jie tą atlieka. Patikrinti reikia, pasikelti šaknis, pasižiūrėti, tai procesas, kurį reikia kontroliuoti per karantiną ar moliuskicidų naudojimą“, – komentuoja Aplinkos ministerijos specialistė Kristina Jankauskaitė.
Nors Žemės ūkio ministerijos atstovai nurodo, kad panaikintą Lietuvos kenkėjų sąrašą pakeitė visoms Europos Sąjungos šalims galiojančiu reglamentu ir jokio papildomo reglamentavimo esą nereikia, visgi naujasis žemės ūkio ministras sako, šliužų pavojų suvokiantis, tad Aplinkos ministerijos siūlomas naujas priemones žada svarstyti.
„Reikia susipažinti, koks sąrašo turinys, kokie kenkėjai, su kai kuriais invaziniais kenkėjais turime problemų, aktualu peržiūrėti ir teisės aktus“, – komentuoja žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas.
Na, o Aplinkos ministerijos valdininkai šiemet žada dalinti paramą ūkininkams ir sodininkams, kurie savo jėgomis mėgina naikinti ispaninius arionus. Dalį 6 milijonų eurų, numatytų invazinių augalų ir gyvūnų naikinimui, žada dalinti tiems, kas patirs išlaidų naikindami šliužus.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.