• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Penktadienis, truputėlis po aštuntos ryto. Vilniaus “Akropolyje" įsikūrusi parduotuvė “Maxima" dar snūduriuoja. Kiek gyviau tiktai jos vaisių ir daržovių skyriuje.

REKLAMA
REKLAMA

Pirkėjai kokybe neabejoja

Čia besisukinėjančios daugiausia moterys stengėsi nusipirkti ką tik į “Maximą" atvežtų šviežių vaisių, uogų, daržovių. Nė vienas “Respublikos" kalbintas pirkėjas tikino negirdėjęs apie besiplieskiantį karą, kur Rusija Lietuvą ir kitas Europos Sąjungos valstybes kaltina užterštų augalinės kilmės produktų importu į kaimynę šalį. “Galbūt rusai ir valgo užterštus produktus, tačiau netikiu, kad Lietuvos parduotuvėse rastume vaisių ir daržovių, kurie galėtų pakenkti sveikatai", - “Respublikai" sakė viena iš “Maximos" pirkėjų Vilniaus gyventoja Gitana Dambrauskienė.

REKLAMA

Ji tvirtino “Maximoje" perkanti daržoves ir vaisius vaikams, savo vyrui ir sau. “Nepirkčiau, jei būtų nors mažiausių abejonių dėl kokybės. Tiesa, augalinės kilmės produktų įsigyju nebūtinai čia. Užsuku ir į kitas parduotuves, turgų. Žinoma, pirkti daržoves ir vaisius gerą vardą turinčiose parduotuvėse yra saugiau nei eiliniuose turgeliuose", - “Respublikai" sakė vilnietė.

REKLAMA
REKLAMA

Riešės (Vilniaus r.) gyventoja Jolita Andriuškevičienė sakė, kad vaisius, daržoves, uogas perkanti ten, kur tą ar kitą akimirką jas pirkti būna patogiausia. “Arčiausiai mano namų yra “Rimi" prekybos centras, todėl ten dažniausiai ir užsuku. O “Maxima" man patinka tuo, kad čia visuomet yra gausus pasirinkimas, vaisiai, uogos ir daržovės šviežios atgabenamos iš pačių tolimiausių šalių", - rinkdamasi Italijoje išaugintas vynuoges kalbėjo pirkėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie Rusijos pretenzijas Lietuvai J.Andriuškevičienė irgi nieko nebuvo girdėjusi. “O dėl mūsų šalies, manau, jei būtų nors mažiausių įtarimų dėl Lietuvos parduotuvėse pardavinėjamos produkcijos kokybės, jos tikrai čia neišvystume", - sakė Riešės gyventoja.

REKLAMA

Dar viena pirkėja vilnietė Vida Žukauskienė buvo įsitikinusi, kad labai mažas kiekis, pavyzdžiui, nitratų yra visose parduotuvėse, ūkininkų turguose ir net ekologinėse krautuvėlėse pardavinėjamose uogose, vaisiuose, daržovėse. “Galbūt visiškai kenksmingų medžiagų nėra tik tuose produktuose, kuriuos užsiaugini savo sodelyje ar darželyje. Nors ir tai - kažin, - abejojo pašnekovė. - O Lietuvos parduotuvėse nebijau daržovių pirkti, nes, manau, jie atitinka visus keliamus reikalavimus, todėl ir sveikatai nėra kenksmingi".

REKLAMA

Kaimynė šalis graso

Apklausti nors mažą dalį Lietuvos pirkėjų knietėjo, kai Rusija atvirai pareiškė apie savo susirūpinimą. Mat jos Veterinarijos ir fitosanitarijos tarnyba pastebėjo, kad į Rusiją iš Europos Sąjungos šalių, tarp jų - ir iš Lietuvos, įvežami augalinės kilmės produktai neatitinka kaimynės šalies reikalavimų fitokarantino srityje. Rusijos atstovams nerimą kelia tai, kad iš Lietuvos pakliūva produktų, kurių užterštumas pesticidais, nitritais ir nitratais viršija normą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rusų Federalinė veterinarijos ir fitosanitarijos priežiūros tarnyba net perspėjo, kad iš Lietuvos ir iš kitų ES šalių įvežamai produkcijai gali būti pareikalauta kiekvienos produktų siuntos laboratorinės analizės.

Tarnyba tvirtina, kad nuo 2009-ųjų gruodžio 1 dienos iki šių metų rugpjūčio pradžios per Lietuvą buvo įvežta daugiau nei 200 tonų augalinės kilmės produktų, kurių užterštumas viršija kaimynėje šalyje patvirtintas normas.

Nors didžioji dalis uogų, vaisių ir daržovių į Rusiją gabenama tiktai tranzitu per Lietuvą, ji yra paskutinė grandinės dalis, todėl yra įpareigota užtikrinti vežamų gaminių kokybę. “Respublikos" duomenimis, šį darbą atlieka mūsų šalyje veikianti Tarptautinė agropramonininkų asociacija. Nors jos vadovė Marija Dubickienė mūsų žiniasklaidai ir tvirtina, kad tinkamai atlieka augalinės kilmės krovinių, gabenamų į Rusiją, stebėseną ir patikrinimą, kaimynės šalies pareigūnus tuo bus daug sunkiau įtikinti.

REKLAMA

Aišku, gali kilti logiškas klausimas, ar dalis rusams įtarimų keliančios produkcijos nenusėda ir Lietuvoje? “Už visus tinklus, turgelius ir parduotuves negalime atsakyti. Negaliu atsakyti ir už tas tarnybas ar asociacijas, kurios kontroliuoja, ar kenksminga produkcija per mūsų šalį įvežama į Rusiją. Užtat galiu garantuoti, kad mūsų  tinklo parduotuvėse pardavinėjama tiktai šviežia ir kokybiška produkcija", - “Respublikai" sakė “Maxima LT" atstovė Renata Saulytė.

REKLAMA

Pradėta griežta kontrolė

R.Saulytė teigė, kad per daugelį metų “Maximos" parduotuvėse buvo sukurta itin patikima sistema, atrenkanti ne tik kokybiškus vaisius, uogas ar daržoves nuo nekokybiškų, bet ir patikimas jas tiekiančias bendroves nuo nepatikimų.

- Tuomet papasakokite, kaip atrenkate jūsų atstovaujamam tinklui tinkančias daržoves? - “Respublika" teiravosi “Maxima LT" Procesų ir kokybės valdymo departamento direktorės Deimantės MITKUVIENĖS.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Renkantis iš kur ir kokias daržoves pirkti, atsižvelgiama į kelis kriterijus. Pirmiausia žiūrima, kokioje šalyje tuo metu (priklausomai nuo sezono) produktas turėtų būti geriausias. Antras kriterijus - atstumas. Pavyzdžiui, jeigu geras žiedinių kopūstų derlius yra ir Prancūzijoje, ir Lenkijoje, o kaina panaši, daržovės bus atsivežtos iš Lenkijos, nes joms atsivežti užtrunka mažiau laiko ir taip išlaikomas daržovių šviežumas.

REKLAMA

- O kaip dėl tiekėjų? Matyt, irgi turite sistemą, kaip patikimus atsijoti nuo nepatikimų?

- Tiekėjų patikimumas mums itin svarbus. Bendradarbiaujame tiek su Lietuvos, tiek su užsienio tiekėjais, tačiau tik su tais, kurie sugeba vykdyti įsipareigojimus, susijusius ne tik su kokybe, bet ir produktų kiekio užtikrinimu. Prekių tiekimas reglamentuojamas sutartimis, kuriose nurodomi kokybiniai parametrai, atitinkantys ES bendruosius reikalavimus.

REKLAMA

Iš tiekėjų visuomet reikalaujame sertifikatų ir pažymėjimų (visų būtinų dokumentų), įrodančių, kad mums tiekiamos daržovės yra kokybiškos ir saugios vartoti.

- Ar turite specialias laboratorijas, kuriose tikrinate kenksmingų medžiagų daržovėse, uogose ir vaisiuose kiekį?

- Visi vaisiai ir daržovės laikomi specialiame sandėlyje, kuriame patikrinama kiekviena daržovių ir vaisių siunta. Pirmas patikrinimas vyksta vos tik atidarius sunkvežimį, atgabenusį prekes. Specialiu matuokliu tikrinama, ar produktai buvo gabenami tinkamoje temperatūroje. Jei prekių kokybė kelia įtarimą, vairuotojo prašoma pateikti termografo rodmenis, kuriuose užfiksuota, kokia temperatūra buvo priekaboje visos kelionės metu.

REKLAMA
REKLAMA

Vėliau prekes patikrina mūsų kokybės ekspertai, jie apžiūri, ar gera produktų prekinė išvaizda, įvertinama jų kokybė.

Detalesni daržovių ar vaisių tyrimai atliekami akredituotose laboratorijose tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Lietuvoje, kaip tą numato mūsų įstatymai, pasirinktą vaisių ar daržovių siuntą tiria Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnyba, atlikdama laboratorinius tyrimus akredituotose šalies įstaigose. Išties pastaruoju metu skiriame išskirtinį dėmesį į mūsų sandėlius patenkančių daržovių kokybei ir saugumui, todėl savo ruožtu ir savo lėšomis inicijuojame ir atliekame papildomus daržovių ir vaisių tyrimus nepriklausomoje akredituotoje Hamburgo tyrimų laboratorijoje EUROFINS.

- Kaip elgiamasi, jei nustatoma, kad įvežti vaisiai nekokybiški?

- Pirmiausiai imamasi visų priemonių, kad, tarkime, į mūsų sandėlius atvežtos daržovės ar vaisiai nepatektų į parduotuves ir jų nenusipirktų vartotojai. Jei nustatoma, kad iš tiekėjų gautos prekės neatitinka kokybės reikalavimų, visa siunta arba grąžinama tiekėjui arba (jei daržoves importavome mes patys), kaip to reikalauja įstatymai, nekokybiškos daržovės saugiai sunaikinamos - t.y. atiduodamos utilizuoti.

Vidmantas UŽUSIENIS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų