Po kelių dienų, kaip prognozuoja gydytojai, ligonių gretas papildys tie, kurie užsikrės Naujųjų sutikimo vakarėliuose. Daugiau – reportaže.
Vietoj to, kad smagiai ruoštųsi Naujųjų sutiktuvėms, Sandra su dukra atėjo į Vilniaus rajono polikliniką – kone visa šeima serga gripu.
„Visai šeimai išskyrus mane (aut. past. serga), nes vienintelė pasiskiepijau. Tikriausiai užsikrėtėme per kalėdinį vakarėlį darželyje, nes visi dalyvavome, buvo daug žmonių ir po to susirgom“, – pasakoja vilnietė Sandra.
Sandros šeima gripu serga ilgiau nei savaitę, ir kaip sako patys – labai sunkiai.
„Sunkiai sergame, labai, visos šventės lovoje. Teko ir iki ligoninės nuvažiuoti, nes buvo aukšta temperatūra, vaikai visiškai nevalgė, vėmė“, – sako ji.
Sergančiųjų gripu šiuo metu dešimt kartų daugiau nei kovidu. Praėjusią savaitę COVID-19 sirgo per tris šimtus žmonių, o gripu – kone keturi tūkstančiai.
„Gripo atvejų padaugėjo pastarąją savaitę, turbūt pagrindinė priežastis būtų ta, kad vaikai pradėjo atostogauti,atėjo Kalėdos ir visi šeimose susitiko didesniame rate aplinkinių žmonių, o tarp jų, matyt, buvo ir sergančių“, – teigia Vaikų skubiosios pagalbos skyriaus vedėja Violeta Radžiūnienė.
Žmonės (ne)skuba gydytis
Sergančiųjų gripu pagausėjimą pajuto ir vaistinės. Tiek, kiek sugripavusių ateidavo per savaitę – dabar per dieną.
„Po Kalėdų sergamumas gripu padidėjo, tai jaučiame pagal išrašomų vaistų kiekį, kurie skirti gripui gydyti“, –sako „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas.
„Dabar yra daug sergančių, tikrai yra ir žmonių, kurie besiskundžia panašiais į gripo simptomais, ir iš gydytojų su receptais atvyksta“, – teigia „Eurovaistinės“ išplėstinės praktikos vaistininkas Mindaugas Rutalė.
Vien praėjusią savaitę nuo gripo mirė trys žmonės, iš viso šį rudens žiemos sezoną mirė 8 žmonės, dažniausiai vyresni nei 70 metų. Tačiau net ir jaunesniems ši liga nemenkas iššūkis.
„Gripas yra pakankamai rimta liga, turbūt ir sergantieji gripu gali tą pasakyti, kad savijauta būna tikrai prasta: aukšta temperatūra, karščiavimas, sausas kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas, kaulų laužymas“, – tikina R. Blynas.
V. Radžiūnienė prideda, kad „gali būti ir sloga, ir gerklės skausmas, kosulys, mažiems vaikams gali būti pykinimas, vėmimas, net ir viduriavimas.“
„Mažas turbūt vaikas nepasiskųs raumenų skausmu, ką gali padaryti vyresnis, suaugęs, žmogus, vyresnis vaikas, aukštas karščiavimas, net iki 40, 41 sunkiai krentantis ar krentantis trumpam“, – nurodo ji.
Virusams plisti padeda drėgni, šilti orai. Kaip pastebi vaistininkai, ypač jaunimas tokiu oru apsirengia per plonai, o susirgę neskuba gydytis.
Gripas – klastinga liga
„Gripo, kaip ligos, nereikia nurašyti, tai yra pakankamai rimta liga, kuri gali turėti labai rimtų komplikacijų. Netgi girdime, kad gali grėsti net mirtimis. Todėl reikia nedelsti ir registruotis pas gydytojus, anksčiau pradėjus gydymą ir pasveikti lengviau“, – sako vaistininkas R. Blynas.
Nors gripas įsisiautėja, žmonių su kaukėmis vaistinėse ir poliklinikose vos vienas kitas. Prie poliklinikos kalbinti žmonės ligos, rodos, nebijo ir kaukės dėtis neskuba:
„Nu, žinot, nebijau viruso, mažiausiai apie tai galvoju. Kol viskas gerai, tai ir gerai.“
„Nebijau, na, jeigu visko bijosi, turbūt sunku gyventi bus.“
Kai kurie, vis dėlto, prisibijo ir kaukes užsideda:
„Aš ne dėl sveikatos problemų einu. Bet ten (aut. past. poliklinikoje) pilna virusų gali būti, kiti ten sergantys. Vat ir užsidėsiu.“
„Turėtumėme dėvėti kaukes bent jau poliklinikose tikrai.“
Vis dėlto vaistininkai pastebi, kad žmonės apsaugines kaukes perka aktyviau. Nors nėra privaloma, anot vaistininkų, pats laikas jas dėvėti ten, kur daug žmonių.
„Viešasis transportas, poliklinikos, lankant pacientus ligoninėse, slaugos įstaigose palaikomojo gydymo įstaigose“, – teigia vaistininkas M. Rutalė.
Užsikrėtus gripu, iš pradžių žmogus ligos simptomų gali ir nejausti, o jau gali užkrėsti kitus.
Išsamiau – reportaže straipsnio viršuje.