Termometrų stulpeliams pasiekus 30-ies laipsnių karštį, Lietuvos gyventojai aktyviai pradėjo ieškoti būdų, kaip atsivėsinti namuose. Kai atidaryti langai negelbsti, žmonės dairosi į ventiliatorius ir kondicionierius.
„Šiuo metu pardavimai vėsinimo technikos išaugo 10-imt kartų. Žmonės perka brangesnius, 30 proc. palyginus su pernai, ventiliatorius. Daiktus, kurie turi papildomas funkcijas", – sako „Topo centro“ atstovas Žilvinas Kulvinskis.
„Klientai mokosi iš klaidų ir kad nepasikartotų, kaip praėjusių metų situacija, kai trūko vėjelių ir kondicionierių, perka iš anksto ir pastebėjome, kad balandžio mėnesį šiai vasarai ruošėsi, o birželį, kai atšilo orai, per kelias dienas pardavėme tiek pat, kiek per gegužę", – antrina „Pigu.lt“ atstovė Raimonda Strazdauskaitė.
Kondicionierius – brangi investicija. Dėl to gyventojai dažniau perka ventiliatorius. Vidutinis klientas, anot pardavėjų, vėsinimo technikai stengiasi išleisti keliasdešimt eurų. Tačiau nuolat daugėja klientų, kurie atsivėsinti tikisi pirkdami įmantresnius ar modernesnius įrenginius.
„Visiškas topas yra ventiliatorius, turintis dulksnos funkciją, tai „termo“ ventiliatorius. Jis yra labai populiarus šiuo metu ir vienas perkamiausių. Žmonės perka ir tradicinius kondicionierius, paprastus ventiliatorius ir ventiliatorius turinčius valymo funkciją.Suserga gyventojų", – kalbėjo Ž. Kulvinskis.
Jei ne namie, tai mašinose, darbe ar parduotuvėje su oro temperatūrą mažinančiais įrenginiais susiduria didelė dalis Lietuvos gyventojų. Draudikų atlikti tyrimai rodo, kad 4 iš 10-ies gyventojų vasarą suserga peršalimo ligomis.
Apklausose vienas iš dvylikos gyventojų nurodė, kad vasaros sezonu sunegaluoja daugiau nei vieną kartą, o kas trečias žmogus bent kartą.
„BTA“ atstovas Ronaldas Grizickas pasakoja:
„Pasirodo, dažnas serga ligomis. 30 procentų serga vieną kartą per metus. Kiti serga 2 kartus, tokių yra apie 8-is procentus. Pagal statistiką, vaikai serga netgi dažniau. Jei serga kokius tris keturis kartus per metus."
Dalis susirgimų siejami būtent su neatsakingu patalpų vėsinimu.
„Tendencija yra tokia, visgi yra daugėjančių peršalimo ligomis sergančių asmenų ir dažniausiai tai nėra viruso faktorius, tai visgi yra peršalimo ligos", – pastebi šeimos gydytoja Izabelė Juškienė.
Gydytojai aiškina, kad ventiliatoriaus skleidžiamas vėjelis didelės žalos nepridarys, tačiau netinkamai naudojamas kondicionierius gali lengvai sukelti peršalimo simptomus.
„Oro temperatūra, nuo lauko temperatūros ir vidaus temperatūra, neturėtų skirtis daugiau negu 5-6 laipsniai, nes, pavyzdžiui, jeigu mes mašinoje važiuojame su kondicionieriumi įjungtu, arba viduje, kabinete naudojamės juo, išėjus į natūralų aplinkos orą staiga gauname karšto oro gūsį. Tas nėra gerai. Tas dažniausiai sąlygoja peršalimo ligas, nes organizmas nespėja adaptuotis", – paaiškina gydytoja.
Dėl per didelio temperatūrų patalpoje ir lauke skirtumo gali atsirasti įvairiausi simptomai. Juntamas gerklės skausmas, nosies užgulimas, išsausėja akys, oda. Gali paūmėti kvėpavimo takų ligos, alergijos.