Nukritęs ir degantis lėktuvas dar kelis šimtus metrų slydo laukais ir savo sparnu nušlavė dalį gyvenamojo namo.
Lėktuvo nuolaužos išsibarstė aplink teritoriją, į žmonių kiemą nusirito variklis. Įvykio liudininkai pasakojo – išgirdę didžiulį garsą ir pamatę liepsnas pagalvojo, kad prasidėjo karas.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Didžiulę aviakatastrofą užfiksavo Liepkalnio slidinėjimo trasose įrengtos kameros. Prie pat sprogimo vietos į orą pakilo didžiulis viską nušviečiantis liepsnų ir dūmų kamuolys.
Kelios akimirkos po lėktuvo sudužimo iš šalia buvusio gyvenamojo namo matėsi rūkstantys dūmai, o greta – į šipulius pabiręs lėktuvas.
Iš Vokietijos skridęs krovininis DHL orlaivis pirmadienį, prieš pusė šešių ryto, rėžėsi į žemę ir slydo net kelis šimtus metrų, nors iki oro uosto nusileidimo tako jam buvo likę ne daugiau nei kilometras. Tą rodo ir skrydžio simuliacija, kurioje iki nusileidimo tako orlaiviui trūko visai nedaug.
Po kurio laiko pareigūnai uždarė kelią prie Liepkalnio sankryžos, į įvykio vietą atvažiavo gausios pareigūnų ir ugniagesių gelbėtojų pajėgos.
„Orlaivis yra visiškai sumaitotas ir tikrai matosi, ką gabeno. Tas krovinys išbarstytas gana dideliame plote“, – komentavo policijos generalinis komisaras Arūnas Paulauskas.
Mėtėsi lėktuvo variklis
Privataus namo kieme mėtėsi ne tik orlaivio sparnų likučiai ar variklio gaubto liekanos, bet ir pats variklis.
Kelias tonas sveriantis variklis pridarė žalos gyvenamajam namui. Siaubingas garsas pažadino miegojusius žmones, o prabudę prieš save jie išvydo ugnies ir dūmų kamuolius. Basi, vien su naktiniais, puolė į kiemą gelbėtis ir žiūrėti, kas nutiko. Atvykę ugniagesiai iš gyvenamojo namo, kur gyvena keliolika žmonių, juos evakavo.
„Tai visus pažįstame, paskambinome, visi sveiki. Nors dabar į namą neįleis kokią savaitę. Vieni tai sakė, kad važiuos pas dukrą, kiti – nežinau, kur apsistos. Ten buvo namas dviejų aukštų, bet buvo padalintas kaip butas. Tai vienų kaimynų namas visiškai sudegė. O kitų kaimynų tik pusę namo“, – pasakojo įvykio liudininkė Patricija.
„Būtent šitoje teritorijoje nedaug gyvena. Čia yra keli namai, kurie yra ant kampo. Tarp Žirnių ir Liepkalnio gatvės ir, sakyčiau, taip: teritorija tam skirta, kad niekas neapsigyventų“, – kalbėjo įvykio liudininkas Raimondas Lingys.
Šalia namo, kurį kliudė krovininis lėktuvas, gyvenanti Patricija pasakojo, kaip atrodė sprogimas.
„Mačiau debesį, ugnį. Ugnies ir dūmų labai juodų. Daugiau nieko praktiškai kito nesimatė“, – vardijo Patricija.
„Trenksmas buvo. – Išbėgot žiūrėti? – Jo, žiūriu, kad kažkas dega. Šviesa tokia buvo. Išeinu, o ten dega. Ir sirenos girdėjosi iškart“, – dalijosi vyras.
„Nu, kaip karas, kažkas sprogsta. Karas prasidėjo, puola jau. Dega viskas, dūmų daug. Negaliu sakyti, nes man jau…“, – sakė evakuoto namo gyventojas Aleksandr.
Puolė rankioti nuolaužas, rastus daiktus
Katastrofos metu žuvo lėktuvo pilotas – Ispanijos pilietis, dar trys lėktuvu skridę žmonės gydymo įstaigoje. Tarp jų ir lietuvis, kuris, pasak medikų, atsipirko lengvais sužeidimais. O dar vienas pilotas – kritinės būklės.
„Buvo atvežtas vienas iš nukentėjusiųjų į Santaros klinikas. Paciento būklė yra kritiškai sunki, darome viską, kad suteikti aukščiausio lygio paslaugas“, – kalbėjo gydytojas anesteziologas Mindaugas Šerpytis.
Aplink visą teritoriją, kur rėžėsi orlaivis, mėtėsi korpuso detalės.
Nors orlaivis nukrito už kelių šimtų metrų, gyvenamojo namo kieme, tačiau dalis detalių atskilo nuo orlaivio jam krentant į žemę. Teritorijoje mėtėsi orlaivio korpuso dalis, o vietoje buvę žmonės patikino, kad yra ir daugiau detalių, išsimėčiusių po visą teritoriją.
Susidomėjusiųjų aviakatastrofa netrūko, aplink išsimėtę ir siuntos, kurias gabeno orlaivis. Kai kurie vietoje buvę žmonės net puolė rankioti ir nuolaužas.
Tokia katastrofa – pirma
Lėktuvo katastrofos vietoje apsilankė ir prezidentas Gitanas Nausėda, kartu su policijos generaliniu komisaru apžiūrėjo įvykio vietą.
Pasak aviacijos specialistų, jei lėktuvas būtų nukritę kur nors kitur aplink šią teritoriją, tai aukų galėjo būti kur kas daugiau, mat aplink yra itin tankiai apgyvendintų kvartalų.
Kol kas tyrėjai sako neturintys duomenų, kad katastrofą galėjo sukelti sprogimas.
„Ar įmanomi tokie scenarijai, kažką įdėti į ten kargo skyrių, kas sukeltų lėktuvo avariją, tai yra taip. Bet labai sunku sugalvoti konkretų veiksmą, kuris sukeltų būtent šitą scenarijų, tai vėl, atmesti nereikėtų, bet man atrodo, kad tai yra gana mažai tikėtina“, – komentavo aviacijos saugumo specialistas Vidas Kaupelis.
„Lėktuvas ne krito, o leidosi ir kažkokių išorinių pažeidimų vizualiai nesimato“, – teigė Arūnas Paulauskas.
Tai pirmoji tokio dydžio lėktuvo aviakatastrofa nepriklausomos Lietuvos istorijoje.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.