Šie vilniečiai tvirtina tapę pigiausių kompensuojamų vaistų aukomis. Jau du mėnesius galioja Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimas, kad kompensuojamasis vaistas, skirtas pirmą kartą arba po pusmečio pertraukos, vaistinėje būtų parduodamas tik pats pigiausias. Štai diabetu serganti Sigita net įsivaizduoti negalėjo, kokį šalutinį poveikį pajus išgėrusi jai išrašytų pigiausių kompensuojamų vaistų.
„Pakeitė naujus vaistus, žinokite, man haliucinacijos nuo tų vaistų. Galvojau, pasitarsiu su gydytoju, ką man toliau daryti. Velniukų nematau, tik laiptinės sienos šviesios, o atrodo, tokioms pakulom apaugusios. Vonioje atrodo, užtrauktos tiuliu mėlynu. Niekada gyvenime nesidarydavo, kiek vaistų gyvenime visokių prigėriau“, – tikino senjorė Sigita.
O štai hipertenzija sergantis Sigitos vyras taip pat skundžiasi jam peršamais vaistais iš kompensuojamųjų sąrašo.
„Galvą skauda nuo tų naujų vaistų, sukyla spaudimas, jis nereguliuoja spaudimo, skauda galvą“, – sakė senjoras Leonas.
Į vaistinę atėjusi ponia Felicija už medikamentus priversta mokėti visą kainą, mat išbandžius pigiuosius kompensuojamuosius, moteris atsigauti negali iki šiol.
„Tuos, kuriuos man išrašė naujus, ta pati medžiaga, esą, tik sudėtis kita. Duoda alergiją, negali naudot. Aš esu labai alergiška, netinka tie vaistai. Kas buvo, daugybę metų naudojau“, – aiškino Felicija.
Po pacientų ir medikų skundų lavinos, ministras A. Veryga priverstas atlyžti ir po dviejų mėnesių žada suteikti galimybę žmonėms gydytis ir ne pačiais pigiausiais kompensuojamaisiais vaistais.
Tik kelia sąlygą: Vaistų kontrolės tarnybai turės būti pateiktas įrodymas, kad pigiausias vaistas netinka – užpildytas štai toks raštas arba analogiškas pranešimas internete, kokia šalutinė reakcija ligonį nuo pigiausių vaistų ištiko. Tokiu atveju vaistininkas turės teisę parduoti kitą vaistą, iš sąrašo antrą pagal pigumą.
„Nepakeliamas išlaidas sveikatai pacientai patiria dėl išlaidų vaistams. Tai yra ne valstybės, bet pacientų poreikis, kad jie kaip galima mažiau mokėtų už vaistą. <<..>> Ką reiškia mokėti brangiau – dalis pacientų negautų iš viso jokio gydymo. Man atrodo, tai nelabai socialiai teisinga būtų. Visos tos priemonės skirtos ir tam, kad vaistų gamintojai konkuruotų“, – aiškino sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
„Jei ateis pacientas pas gydytoją ir sakys, kad man netiko, tai pildys gydytojas tokiu atveju. Jei ateis pas vaistininką ir vaisto pirkimo momentu vaistininkas paduos dėžutę ir pacientas sakys – ne, man šita firma netinka, tokiu atveju pildys vaistininkas“, – tikino Šeimos gydytojų profsąjungos pirmininkė Toma Kundrotė.
Tuo metu pacientų organizacijos stebisi, kad ministerija ir toliau ieško būdų ne kaip padėti žmonėms įsigyti tinkamiausius vaistus ir bent dalį jų kainos kompensuoti, o bruks antrą pagal pigumą medikamentą.
„Kodėl žmogus, mokėdamas mokesčius į Privalomojo sveikatos draudimo biudžetą neturi teisės rinktis gydymo? Kodėl gydytojas neturi teisės paskirti jam tokio gydymo, kuris būtų naujesnis, sukeltų mažiau šalutinių poveikių?“, – tikino pacientų organizacijos vadovė Vida Augustinienė.
Jei vaistininkai su medikais per ateinančius du mėnesius nesusitartų, kas padės pacientams pildyti vaistų netinkamumo pranešimus, ministras A. Veryga sako suteiksiąs ir daugiau laiko. Tik tokiu atveju pacientai ir toliau negaus kito kompensuojamojo medikamento arba turės susimokėti už jį visą kainą.