Už tai medikui skirta 2 metų lygtinė bausmė, kurios vykdymas atidėtas 1,5 metų. Chirurgas dvejus metus negalės verstis medicinine praktika.
Tokį sprendimą prieš daugiau kaip metus priėmė Kauno apylinkės teismas. Šį ketvirtadienį tokią pačią bausmę chirurgui patvirtino ir apeliaciją išnagrinėjęs Kauno apygardos teismas.
„Teisėjų kolegija nutarė nuteistojo Ž. Saladžinsko ir jo gynėjų (...) ir LSMU apeliacinius skundus atmesti“, – paskelbė teisėjas Gytis Večerskas.
Pirmosios instancijos teismo nuosprendį apskundė pats Ž. Saladžinskas, jo advokatai, taip pat Kauno klinikos, kuriose medikas dirba, prašiusios chirurgą išteisinti, o ieškinius spręsti civilinio proceso tvarka.
Kauno apygardos teismas palaikė pirmosios instancijos teismo vertinimą, jog chirurgui keliami aukščiausi profesiniai reikalavimai, be to, medikas turėjo ilgametę darbo patirtį ir turėjo įvertinti pasekmes, kurios gali kilti netinkamai atlikus pareigas.
Tačiau, pasak teismo, medikas dėl nerūpestingumo pasitikėjo pirminiais ambulatoriniais tyrimais, kurie nėra iki galo informatyvūs, todėl neišsiaiškino realios situacijos, tiksliai nenustatė naviko vietos, dėl ko pasikeitė visas operacijos planas.
Pasak teisėjo, tai lėmė skubėjimą, dėl ko pacientei buvo padaryti sužalojimai.
Šios aplinkybės, teisėjo teigimu, „buvo priežastiniame ryšyje su kilusiomis pasekmėmis – mirtimi“.
Išklausyti apeliacinės instancijos teismo sprendimo atvyko mirusiosios sūnus. Jis teigė, kad teismo sprendimas tiek jį, tiek kitus artimuosius tenkina.
Šis teismo sprendimas įsiteisėja nuo paskelbimo dienos, bet dar gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.
Džiaugėsi dėl pasiekto teisingumo
Naujienų portalas tv3.lt rašė, kad 2020 m. kovą Kauno apylinkės teismas paskelbė verdiktą žinomam chirurgui Ž. Saladžinskui, jis nuteistas dvejų metų lygtine bausme ir visą tą laiką nei operuoti, nei verstis kita medicinine praktika negalės.
„Asmenį pripažino kaltu dėl tarnybos pareigų neatlikimo ir dėl neatsargaus gyvybės atėmimo, pažeidus teisės aktų nustatytas specialaus elgesio saugumo taisykles. Nors kaltinamasis savo kaltės nepripažino, tačiau teismas jo versiją atmetė kaip siekį išvengti baudžiamosios atsakomybės“, – tuomet sakė teismo atstovė Indrė Cvilikaitė.
Chirurgui skirta 753 eurų bauda. Į teisiamųjų suolą vyras sėdo po to, kai 2015-ųjų vasarį į Kauno klinikas operacijai atvykusi moteris mirė kitą dieną po jos. Moteriai atlikta storosios žarnos naviko šalinimo operacija, o jos metu pažeisti kiti du organai – blužnis ir kasa, dėl to moteriai prasidėjo vidinis kraujavimas ir pacientė neišgyveno.
„Medikus gerbiau, gerbiu ir gerbsiu, ir kad medikai nesusitapatintų su vienu, kuris atliko nusikalstamą veiką, dėl ko žuvo man brangus žmogus“, – pasakojo nukentėjusysis Zigmantas Dargevičius. Moters artimiesiems bylą iškelti pavyko tik po ilgų įrodinėjimų, nes net keli ikiteisminiai tyrimai buvo nutraukti. Dabar mirusios moters vyras sako, kad pagaliau po 5 metų sulaukęs teisingumo. „Džiaugiuosi, kad teisingumą vertina teismai, o ne medikai“, – teigia Z. Dargevičius.
Pats gydytojas ankstesniuose posėdžiuose tikino, kad dėl tragiškai pasibaigusios operacijos sielojasi, tačiau savo kaltės niekada nepripažino ir teigė, jog tai buvusi sudėtinga komplikacija, kurią buvo sunku numatyti.
„Labai skausmingai. Labai sunku visus tuos metus. Tai buvo netipinė, sudėtinga ir ilga operacija. Ne medikai tai supranta, tiesiog kaip dalies organo pašalinimą, bet iš tiesų, norint tą atlikti, reikia kruopštaus pasiruošimo ir tie veiksmai labai kruopštūs, smulkūs ir kai kurie dalykai akim yra nepastebimi“, – kalbėjo gydytojas Ž. Saladžinskas.
Neturtinė žala – 120 tūkst. eurų
Įsibėgėjus teisminiam procesui, gydytojo pusėn stojo ir daug jo kolegų medikų. Vienas iš dviejų Ž. Saladžinską gynusių advokatų po apylinkės teismo sprendimo iškart pasakė, kad sprendimą skųs, nes prarandamas itin aukštos kvalifikacijos gydytojas.
„Uždraudžiant chirurgui du metus dirbti tokį darbą – tai, jei toks nuosprendis pasiliktų ir toliau, mano ginamasis niekados nebegrįžtų į mediciną ir mes niekada nebeturėtumėm tokio aukšto lygio specialisto, kuris išgelbėjo daugybę gyvybių“, – sakė advokatas Dalius Gintautas.
Prokuratūra sako, kad nuosprendis teisingas, mat byloje gausu duomenų, kad operacijai nebuvo tinkamai pasiruošta ir neatlikti visi būtinieji tyrimai.
„Nuosprendis remiamas ir pagrįstas ekspertų išvadomis, ekspertų parodymais teisme. Ir tiek, kiek teko jau susipažinti, jis teisėtas ir pagrįstas“, – pasakojo prokurorė Auksė Lipkevičienė.
O štai ieškinius nukentėjusiesiems turės atlyginti Kauno klinikos, kur dirba chirurgas ir kur vyko operacija. Trims nukentėjusiesiems ligoninė turės sumokėti 120 tūkst. eurų neturtinę žalą.