Nuo vakar nebeliko apskričių viršininkų administracijų, kurių viena iš pagrindinių funkcijų yra žemės grąžinimas teisėtiems savininkams. Tačiau atsakingi pareigūnai tvirtina, kad žemė ir toliau bus grąžinama, nors ir pripažįsta, kad tai bus daroma dar lėčiau.
Žemėtvarkininkai nesikeis
Apskritis naikinti įpareigotos Vidaus reikalų ministerijos vadovas R. Palaitis vakar visuomenei pristatė, ką pavyko nuveikti iki galutinės apskričių viršininkų administracijų panaikinimo datos.
Pasak R.Palaičio, viskas vyko sklandžiai, apskritys visas funkcijas savivaldybėms ar įstaigoms prie ministerijų spėjo perduoti laiku. Esą dabar kiekvienas pilietis, kuriam koks nors dokumentas dėl žemės grąžinimo buvo įstrigęs apskrities žemėtvarkininkų naguose, nors ir nuo vakar galėjo kreiptis ten pat – į tuos pačius savivaldybėse esančius žemėtvarkininkų kabinetus. Tik juose sėdės nebe apskritims, o Nacionalinei žemės tarnybai prie Žemės ūkio ministerijos pavaldūs valdininkai. Gal ne tie patys, o kiti, bet net tuos pačius telefonus jie esą kels.
„Jei kas nors kur nors keitėsi, pasirūpinsime, kad ant durų būtų pakabinta informacija su telefonu ir nauju adresu", – žadėjo ministras.
Chaoso bus
Iš pradžių buvo manyta dalį apskričių funkcijų, susijusių su žemės reforma, atiduoti savivaldai.
„Tačiau Žemės ūkio ministerija pasipriešino ir sakė, kad visa žemės funkcija turi būti atiduota jos atsakomybei", paaiškino ministras.
Anot ministro, mitas, kad dabar žmonės turės važiuoti į Vilnių, nors apskričių reformos priešininkai aiškina, kad iš dalies valdžia, bent jau susijusi su žemėtvarkos klausimais, tam tikrais atvejais nuo žmonių nutols. Pavyzdžiui, jei kam nepavykdavo žmoniškai tvarkytis reikalų su vietos žemėtvarkininkais, pakakdavo atvažiuoti į apskrities centrą. Dabar jau skųstis teks vykti į sostinę.
Oponentai aiškino ir tai, kad žemės grąžinimas dar labiau sulėtės. Tačiau R.Palaitis tai paneigė. Tiesa, tik iš dalies.
Anot jo, žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius pažadėjo, kad žemės reikalų sprendimas netgi paspartės, nes anksčiau savivaldybėse sėdintys žemėtvarkininkai popierius derindavo su apskritimis, po to šios juos siųsdavo atgal. Dabar esą Žemės ūkio ministerija dažniau smulkesnius reikalus leis spręsti vietiniu lygiu.
„Pasitaikys atvejų, kad net sutrumpės laikas (...). Nors neatmestina, kad pereinamuoju laikotarpiu, kol vyksta funkcijų perdavimas, gali būti sulėtėjimas", – sakė R.Palaitis.
„Vakaro žinios" primena, kad apskritys panaikintos, nors, pavyzdžiui, miestų teritorijose žemė negrąžinta dar 32 proc. savininkų.