Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Tarsi nujausdami, kad dirbti su „Nemuno aušros“ lyderiu Remigijumi Žemaitaičiu nebus lengva, socialdemokratų ir „Vardan Lietuvos“ lyderiai pasirašydami koalicijos sutartį nesišypsojo. Ir ne be reikalo. Praėjus kiek daugiau nei dviem mėnesiams, partneriai puse lūpų kalba apie koalicijos griūtį. Apie tai užsimena ir Sauliaus Skvernelio bendražygis Linas Kukuraitis.
„Mano vertinimu, yra peržengiamos raudonos linijos ir čia mes reaguojame aiškiai – taip negali būti“, – teigė Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys.
Trūko kantrybė
Kukuraičio kantrybė trūko po R. Žemaitaičio pasisakymo apie Ukrainą, kad ten verta važiuoti nebent išmokti kyšių ir korupcijos. Į Ukrainą R. Žemaitaičiui nuvažiuoti pasiūlė Skvernelis, išgirdęs, kad „aušriečių“ lyderis nepritaria Valstybės gynimo tarybos sprendimui artimiausiais metais gynybai skirti 5–6 proc. BVP.
„Koalicijos partnerio retorika vis labiau tampa panaši į tą, kuri sklinda iš mums priešiškų šalių. Tai natūraliai kelia klausimų, ar galim mes būti tokioje koalicijoje, kurioje toleruojami tokie pasisakymai“, – kalbėjo L. Kukuraitis.
R. Žemaitaitis savo pozicijos dėl Ukrainos neatsisako ir šiandien.
„Kad Ukraina yra viena valstybių, kur korupcijos lygis aukščiausias, ko gero, pasaulyje. Tą rodo tyrimai, rodo žurnalistų pranešimai, ypatingai vakar, kai 4 generolai buvo suimti su po milijoną kyšiais“, – tikino „Nemuno aušros“ lyderis.
„Taip, Ukrainoje korupcijos problema yra, bet lygiagrečiai yra didžiulė kova už laisvę, kurios tikrai negalima nubraukti. Yra apmaudu, kad sulig kiekvienu pasisakymu Žemaitaitis vis labiau radikalizuojasi“, – teigė Seimo narė A. Širinskienė.
„Laikas šitą „Santą Barbarą“ baigti ir Žemaitaitis negali tiek visų šokdinti. Save gerbiančios politinės jėgos turi kuo greičiau atsiribot ir formaliai palikt už tvoros poną Žemaitaitį“, – siūlė Liberalų sąjūdžio narys Simonas Kairys.
„Aš nemanau, kad minėto asmens komentarai arba jo nuomonės apskritai turėtų būti vertinamos tokiu lygiu, kokiu dabar vertinamos ir aptarinėjamos. Tai yra tiesiog žmogaus kalbėjimai su savimi ir vieši nusikalbėjimai“, – įsitikinęs parlamentaras Artūras Zuokas.
Vis dėlto prieštaringai vertinamų R. Žemaitaičio pasisakymų pro ausis nepraleido ne tik „Vardan Lietuvos“ atstovai, bet ir koalicijos partneriai socialdemokratai.
„Visiškai nepateisinama mūsų koalicijos partnerio Remigijaus Žemaitaičio retorika, mums ji yra nepriimtina“, – teigė parlamentarė Rasa Budbergytė.
Paskelbė ultimatumą
Tik kalbėti apie pasikeitimus koalicijoje, skirtingai nei L. Kukuraitis, R. Budbergytė neskuba.
„Čia greitai galima „trinkt“ ir išsiskirstyti, bet, manau, kad visos politinės jėgos, kurios šiuo metu yra koalicijoje, tikriausiai, turi gerai įvertinti, kur geriau būti, ar koalicijoje, ar išeiti dirbti opozicijoje“, – kalbėjo R. Budbergytė.
„Tegul nesusireikšmina labai stipriai. Nenorės, gali nedirbti, čia, manau, ne problema, jeigu nenori, tikrai yra, kas norės prisijungti prie veiklos“, – atrėžė R. Žemaitaitis.
Apie S. Skvernelio ir R. Žemaitaičio apsižodžiavimą pasisakė ir užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys.
„Be galo protingas patarimas Seimo pirmininko. Tai tikrai ne vien tik į Ukrainą reikia nuvažiuoti ir pasižiūrėti, kaip atrodo situacija, kai neveikia atgrasymas, o mes norime, kad veiktų atgrasymas. Čia mes ne karui ruošiamės, o ilgai taikai“, – „Žinių radijui“ kalbėjo ministras.
Koalicijos partneriai tikisi iš Žemaitaičio išgirsti, kad jis tikrai palaiko Ukrainą. Šis paramos Ukrainai neatsisako, bet prikąsti liežuvio nežada.
„Arba susitaikome, kad mes tokį Žemaitaitį turime, nestandartinį Lietuvoj žmogų, arba mes einame viena kryptim“, – rėžė „Nemuno aušros“ lyderis.
Pasak socialdemokratų, koalicijos tarybos posėdis bus šaukiamas artimiausią pirmadienį.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.
JAV dar prie Baideno puikiai žinojo apie korupcija ukrainoje ir nepasitikėjo ukrainos valdžia.Trampas nepasitiki dar labiau bus žiurima kur nueina kiekvienas doleris.
Skvernelis gal nori atsikratyti Žemaitaičiu su liberalais bus geriau sukti aferas.