„Šiandien Vyriausybėje pristatytas naujas migrantų priėmimo ir apgyvendinimo modelis“, – trečiadienį po Vyriausybės posėdžio ir pasitarimo spaudos konferencijos metu sakė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Prieš pusmetį VRM suburta darbo grupė, dirbusi su Mykolo Romerio universiteto ekspertais, trečiadienį Vyriausybei pristatė tris galimas pertvarkos alternatyvas: likti prie dabartinės sistemos, stiprinti Pabėgėlių priėmimo centro funkcijas arba steigti naują Migracijos agentūrą.
„Kodėl reikalinga turėti naują modelį Lietuvoje? Tai susiję su pastarojo meto krizėmis, nelegalių migrantų krize, kas atskleidė, kad ta mūsų sistema, kuri šiuo metu yra Lietuvoje, yra netobula“, – aiškino A. Bilotaitė.
Pasak jos, sistema netobula, nes Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnams, kurių pagrindinė funkcija yra saugoti sieną, tenka prižiūrėti ir migrantų apgyvendinimą.
„Reikia ir padėti lėkštę sriubos, ir pasirūpinti buitiniais, socialiniais dalykais. Tai nėra teisingas modelis ir jis praktikoje ne taip gerai veikė“, – dėstė A. Bilotaitė.
VRM vertinimu, tinkamiausias modelis būtų Pabėgėlių priėmimo centro pagrindu kurti atskirą Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai pavaldžią įstaigą ir jai perduoti dalį šiuo metu VSAT vykdomų funkcijų.
„Funkcijos, kurios susijusios su migrantų sulaikymu, susijusios su tapatybės nustatymu, tai jos ir liktų toliau VSAT ir Migracijos departamento kompetencijoje“, – teigė A. Bilotaitė.
VRM pabrėžia, kad nuo 2021-ųjų dėl Baltarusijos veiksmų išaugus migracijai, vien pernai sulaikyta 4,3 tūkst. užsieniečių, neteisėtai patekusių į šalį, o Rusijai vasarį pradėjus karą prieš Ukrainą, Lietuvoje jau prisiglaudė daugiau kaip 50 tūkst. karo pabėgėlių.
Ministerijos teigimu, pertvarka leistų sutaupyti 30 proc. dabar migrantams priimti skiriamų lėšų.
Svarstoma, kad pertvarką būtų galima pradėti 2023-iųjų pirmąjį ketvirtį, naujos institucijos veiklai užtikrinti reikėtų 24 mln. eurų, dar apie 7 mln. reikėtų jos plėtrai.
Po Vyriausybės pritarimo pertvarkai, anot A. Bilotaitės, Seimo rudens sesijos metu planuojama eiti į parlamentą su konkrečiais įstatymo projektais.
„Mes matome, kad šis modelis mums tikrai padėtų, leistų būti geriau apsirengusiems ateičiai. Net ir žvelgiant į šiandienos situaciją, kai turime iššūkį susijusį su pabėgėliais iš Ukrainos, jei būtų tokia institucija, kuri būtų atsakinga už pabėgėlius ir migrantus, tai jau dabar ji galėtų administruoti ir valdyti šitą procesą“, – tvirtino ministrė.
„Tikimės, kad išsigryninsime ir pasieniečiai dirbs savo darbą, mes sutaupysime lėšų, <...> turėsime lanksčią, efektyvią instituciją, kuri bendradarbiaus su nevyriausybiniu sektoriumi ir tai tikrai mums bus stiprus, geras dalykas, kuris leis mums daug geriau būti pasirengusiems bet kokiems iššūkiams, susijusiems su migracija“, – apibendrino A. Bilotaitė.
Šiuo metu migrantų priėmimo ir apgyvendinimo procesuose dalyvauja VSAT, Migracijos departamentas, Pabėgėlių priėmimo centras bei įvairios nevyriausybinės organizacijos.