„Tarptautinės organizacijos Lietuvoje įžvelgė tvarios ekonomikos prielaidas“, – reaguodamas į premjero Algirdo Butkevičiaus žodžius savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ rašo banko „Nordea“ ekonomistas Žygimantas Mauricas.
Premjeras antradienį Seime pristatydamas 16-osios vyriausybės 2013 metų veiklos ataskaitą, sakė, kad „Tarptautinis valiutos fondas (TVF) savo išvadoje taip pat įvertino gerus Lietuvos ekonomikos rodiklius. Tarp teigiamų pokyčių pažymėta atsigaunančios investicijos, didėjantis darbo vietų skaičius. Išvadoje akcentuojama, kad vidaus paklausa skatino ūkio plėtrą, eksporto rodikliai per praėjusius metus nesuprastėjo, nepaisant sudėtingos situacijos užsienio rinkose“.
Ministras Pirmininkas savo ataskaitoje taip pat pabrėžė, jog TVF Lietuvą laiko tinkamai pasirengusia įsivesti eurą. Tačiau Ž. Mauricas teigia, kad Europos Komisijos (EK) išvada, jog Lietuva atitinka Mastrichto kriterijus, reikalingus norint pereiti prie bendros ES valiutos, visai nereiškia, kad tai kryptingo darbo rezultatas.
„Europos Komisijos pozicija, išvertus į žmonių kalbą: Lietuva atitinka Mastrichto kriterijus ne tiek dėl sėkmingai vykdomų struktūrinių reformų, o labiau atsitiktinumo dėka (t. y. dėl spartaus eksporto augimo, lėtesnio negu turėtų būti, darbo užmokesčio augimo ir pan.), tad įsivedus eurą, Lietuvos laukia daug iššūkių (darbo santykių reguliavimas, pensijų, mokesčių, valstybės valdomų įmonių sistemų reforma ir pan.)“, – prieš kelias dienas socialiniame tinkle rašė Ž. Mauricas. Anot jo, „jei įsivedus eurą šios reformos nebus vykdomos, Lietuva eis Pietų Europos šalių pramintu keliu“.
Kaip jau skelbta, Europos Parlamento Ekonomikos ir pinigų politikos komitetas (ECON) balandžio 7 d. preliminariai pritarė tam, kad Lietuva nuo 2015 m. sausio 1 d. įsivestų eurą. ECON pažymėjo, kad Lietuva, vertinant pagal 2014 m. žiemos ekonominius duomenis, atitinka visus euro įvedimo kriterijus.
Ar Lietuva nuo kitų metų galės įsivesti eurą priklausys nuo to, ar ji ir toliau sėkmingai vykdys Mastrichto kriterijus ir ar 2014 m. birželio mėn. sulauks teigiamo EK bei Europos Centrinio Banko įvertinimo. Sprendimą dėl euro įvedimo šių metų vasarą turėtų priimti ES Taryba po konsultacijų su Europos Parlamentu ir Europos Vadovų Taryba.
Tačiau jau praėjusį ketvirtadienį Seimas priėmė Euro įvedimo Lietuvoje įstatymą.