Kelis dešimtmečius nepralenkiama pramogų pasaulio žvaigždė, populiariausių BBC televizijos laidų vedėjas pernai palaidotas su didžiausiomis iškilmėmis šiandien guli nepažymėtame kape tartum nežinomas asmuo. Paauksuotomis raidėmis įrašytą Džimio Sevilio (Jimmy Savile) vardą ištrynė pastarąją savaitę Angliją supurtęs pedofilijos skandalas. Dešimčių seksualiai išnaudotų žmonių išpažintys kažkada buvusį dievaitį pavertė labiausiai nekenčiamu žmogumi.
Didžiulis juodo granito paminklas kapinėse demontuotas Sevilio šeimos, kuri teigė tai daranti atsižvelgdama į visuomenės nuomonę, prašymu. Nuo paviršiaus nukapota buvusios garsenybės pavardė ir kiti įrašai, o didžiulės juodo granito plokštės atiduotos sutrinti į skaldą. Gimtasis miestas neteko įžymiausio asmens vardu pavadintos gatvės, neseniai jo vardu pavadintas pasivaikščiojimo takas irgi liko be pavadinimo. Įžymybės, kuriam už labdaringus darbus Karalienė suteikė riterio titulą, vardas dabar skamba policininkų lūpose.
Keturiasdešimt metų slapstytas pedofilijos faktas iškilo į viešumą po to, kai kelios moterys, tada dar paauglės, papasakojo, jog pakviestos dalyvauti Sevilio vedamose televizijos laidose vėliau būdavo seksualiai išnaudojamos. Iš pradžių bandyta tai neigti, bet atsiranda vis naujų ir naujų liudytojų. Net Sevilio sūnėnas atskleidė paslaptį, kad jį, dar vaiką, dėdė vesdavosi į vakarėlius, kuriuose dalyvaudavo suaugę vyrai ir abiejų lyčių vaikai, kai kurie ne vyresni kaip 10 metų.
Kaltinamasis miręs, kam kelti bylą, taip turbūt būtų nuspręsta Lietuvoje. Bet Anglijoje mestos visos jėgos, kad tie senų laikų faktai būtų ištirti. Ištirti dėl kelių priežasčių. Pirma, dėl tiesos išaiškinimo. Antra, dėl to, kad būtų atskleista, kas dar dalyvavo vakarėliuose, kuriuose buvo seksualiai išnaudojami vaikai. Ir trečia – pasirodo žinia apie Sevilio pedofiliją net porą kartų buvo iškilusi į paviršių, tačiau užglaistyta. Per daug svarbi figūra, visų išgirtas labdarys, aukojantis milijonus vaikų namams ir palaikantis ryšius su aukšto rango politikais bei pareigūnais.
Dabar teisinamasi, kad aštuntame-devintame dešimtmetyje seksas su nepilnamečiais buvo pramogų kultūros dalis, ir nors tai prieštaravo įstatymui, rimtai į tuos dalykus nežiūrėta. Požiūris pasikeitė ir pastaraisiais metais išaiškinti bent keli pedofilijos tinklai, dažniausiai dėl vaikų pornografijos laikymo ir platinimo. Apie tokias operacijas plačiai paskelbiama, sulaikytieji ilgam sėda į kalėjimą.
Tačiau neoficialiai sklando žinios, kad tai tik paviršiukas, kad pedofilija yra apėmusi aukščiausius visuomenės sluoksnius tarp jų ir aukštus postus užimančius politikus bei diplomatus, ir kad svetimų šalių saugumo tarnybos, užfiksavę pedofilijos faktus prireikus juos panaudoja. Net kalbama, kad Amerika turėjo neviešinamų būdų, kaip paspausti Britų vyriausybę, kad ši įsijungtų į karą prieš Iraką.
Ar po keturiasdešimties metų į viešumą iškilusių pedofilijos faktų, apie kuriuos liudija dešimtys nukentėjusių, išaiškinimas ką nors pakeis? Gal tie, kurie šiandien dar gyvi ir kurių vardai irgi minimi šiame skandale, ir kurie teismais ir melais bando išsiginti kaltinimų, atsakys už savo veiksmus? Nes šis skandalas palietė ne azijiečius, prievartaudavusius gatvėje besitrinančias asocialių šeimų mergaites, ne smulkaus biznio savininką ar ūkininką, čia užkabinti įtakingi žmonės su jų galbūt įtakingais užtarėjais.
Ir nors tai jokiu būdu neatspindi tinklapio Anglija.lt nuomonės, aš asmeniškai esu įsitikinusi, kad pats laikas legalizuoti prostituciją. Policija sugaišta pernelyg daug laiko gaudydama suaugusias sekso darbininkes, kurios pačios apsisprendžia kaip gyventi, ir nebeturi nei laiko nei resursų daug skaudesnei ir visuomenei daug kenksmingesnei pedofilijos problemai spręsti.