• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors Vilniuje NATO vadovų susitikimas baigėsi, tačiau daugelį nustebino kardinaliai priešingos Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio nuotaikos. Pirmąją susitikimo dieną, kai NATO šalys derėjosi dėl komunikato formuluočių nedalyvaujant Ukrainai, nes ji nėra aljanso narė, V. Zelenskis socialiniame tinkle pateikė itin griežtą vertinimą. Tačiau jau kitą dieną dalyvaudamas susitikimuose buvo kur kas kuklesnis ir nepailsdamas dėkojo NATO partneriams. 

Nors Vilniuje NATO vadovų susitikimas baigėsi, tačiau daugelį nustebino kardinaliai priešingos Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio nuotaikos. Pirmąją susitikimo dieną, kai NATO šalys derėjosi dėl komunikato formuluočių nedalyvaujant Ukrainai, nes ji nėra aljanso narė, V. Zelenskis socialiniame tinkle pateikė itin griežtą vertinimą. Tačiau jau kitą dieną dalyvaudamas susitikimuose buvo kur kas kuklesnis ir nepailsdamas dėkojo NATO partneriams. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aljanso vadovų susitikimo kuluaruose kalbama, jog V. Zelenskio žinutė socialiniame tinkle „Twitter“ bei pasirinktas žodynas kaip reikiant papiktino NATO šalių lyderius ir šis pasipiktinimas buvo labai aiškiai išsakytas Ukrainos atstovams. Buvo net kilusi grėsmė, kad komunikate neliks nė dabartinių nuostatų apie Ukrainą, kurias taip kritikavo Ukrainos lyderis. 

REKLAMA

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį gana diplomatiškai pasiūlė džiaugtis tuo, kas pasiekta, nes galėjo būti ir blogiau. O blogiau būti galėjo būtent dėl viešo V. Zelenskio pasisakymo, kuris sąjungininkams pasirodė nederamas, ypač kai Vakarai tiekia milijardų vertės ginkluotę. 

REKLAMA
REKLAMA

„Na, žinote, pasidžiaukime, tuo, ką pasiekėme, nes galėjo būti ir taip, kad sprendimas nebūtų buvęs pasiektas. Ir žinote, kas tuomet būtų labiausiai džiaugęsis tokiu NATO viršūnių susitikimu, tokia baigtimi?“ – sakė G. Nausėda. 

Zelenskio pasisakymas pirmą dieną

„Mes vertiname savo sąjungininkus. Mes vertiname kolektyvinį saugumą. Ir visuomet vertiname atviras diskusijas. Ukraina bus atstovaujama NATO vadovų susitikime Vilniuje. Nes tai apie pagarbą. Bet Ukrainai irgi reikia pagarbos. Keliaudami į Vilnių gavome signalų, kad be Ukrainos yra diskutuojama dėl konkrečių formuluočių. Ir noriu pabrėžti, kad šios formuluotės kalba apie Ukrainos pakvietimą tapti NATO nare, ne apie narystę“, – „Twitter“ rašė V. Zelenskis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Beprecedentiška ir absurdiška, kai nėra nustatomas joks grafikas nei pakvietimui, nei Ukrainos narystei NATO. Bet tuo pat metu pasitelkiama miglota sąvoka „sąlygos“ net dėl Ukrainos pakvietimo. Atrodo, kad nėra jokio pasirengimo nei pakviesti Ukrainos į NATO, nei nuspręsti, kad ji taptų NATO nare. Tai reiškia, kad paliekamas galimybių langas dėl Ukrainos narystės derėtis NATO ir Rusijai. O Rusijai tai reiškia motyvaciją tęsti terorą. Netikrumas yra silpnumas. Ir aš atvirai diskutuosiu apie tai vadovų susitikime“, – pridūrė Ukrainos prezidentas. 

REKLAMA

Neoficialiai kalbama, kad toks žodynas buvo labai neigiamai sutiktas Vilniuje susitikusių vadovų. Esą buvo net kilusi grėsmė, kad komunikate išvis galėjo nelikti teiginių apie Ukrainos narystę NATO. Manoma, kad šiuo savo išsišokimu V. Zelenskis labai priartėjo prie raudonos linijos ir vos nenudegė, nors pats Ukrainos prezidentas tikriausiai tikėjosi viešumu „paspausti“ aljanso valstybes. 

REKLAMA

Kai kurie lyderiai apie tai prakalbo net viešai. Pavyzdžiui, britų gynybos ministras Benas Wallace leidiniui „The Guardian“ sakė, jog tikėtųsi bent šiek tiek dėkingumo. „Patinka jums tai ar ne, tačiau žmonės norėtų matyti kažkiek dėkingumo, – cituojamas B. Walaceás. – Kartais jūs prašote atsisakyti šalių savo pačių ginkluotės atsargų, o kartais reikia įtikinti įstatymų leidėjus Kapitolijuje JAV“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Supraskite, mes nesame „Amazon“, – pareiškė britų ministras. – Aš jiems tai pasakiau ir pernai, kai keliavau 11 valandų tam, kad gaučiau sąrašą“.

Zelenskio pasisakymai antrą dieną

Antrąją NATO vadovų susitikimo dieną V. Zelenskio viešoji pozicija kardinaliai skyrėsi nuo pirmosios. Spaudos konferencijoje, kurioje dalyvavo kartu su NATO generaliniu sekretoriumi Jensu Stoltenbergu, V. Zelenskis pabrėžtinai ir keletą kartų dėkojo partneriams, ypač JAV prezidentui Joe Bidenui. Dabar V. Zelenskis sako, kad susitikimo rezultatas Ukrainai yra geras, nors netobulas. 

REKLAMA

„Mes galime pasakyti, kad vadovų susitikimo rezultatai yra geri, bet jeigu būtume gavę pakvietimą, tai būtų buvę optimalu“, – sakė Ukrainos prezidentas. 

V. Zelenskis teigė esantis dėkingas sąjungininkų lyderiams, su kuriais turėjo dvišalius susitarimus ir kurie pasiūlė naujus gynybos pagalbos paketus Ukrainai. Pavyzdžiui, Prancūzija jau prieš susitikimą paskelbė suteiksianti Ukrainai ilgo nuotolio raketų SCALP, o Vokietija prakalbo apie naują 686 mln. eurų vertės karinės paramos paketą, į kurį įeina oro gynybos ginkluotė, tankai, artilerijos šaudmenys. „Esu dėkingas visiems lyderiams, kurie pasiūlė šiuos paketus“, – sakė V. Zelenskis. 

REKLAMA

„Mes taip pat kalbėjome apie lūkesčius šiame NATO vadovų susitikime. Labai svarbu, kad Ukrainai nebereikės siekti narystės veiksmų plano norint prisijungti prie NATO. Dėl to labai dėkoju jums, Jensai, dėl šio svarbaus žingsnio. Aš žinau, kiek pokalbių ir susitarimų reikėjo dėl tokio dalyko“, – tęsė prezidentas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes adekvatūs žmonės, mes labai gerai suprantame, kad partneriai mums padeda ginklais. Bet tai išgyvenimo klausimas. Tai yra tai, ko mums reikia. Mes suprantame, kad kas nors gali bijoti kalbėti apie mūsų narystę NATO, nes niekas nenori sulaukti pasaulinio karo. Tai logiška ir suprantama. Bet noriu, kad suprastumėte: esame civilizuoti, adekvatūs žmonės. Ukraina kariauja ir puikiai supranta, kad negali būti NATO nare, kol mūsų teritorijoje vyksta karas, tai visiškai aišku“, – spaudos konferencijoje su NATO generaliniu sekretoriumi aiškino Ukrainos prezidentas.  

REKLAMA

Kiek vėliau kalbėdamas vakarinėje spaudos konferencijoje, kurioje dalyvavo vienas, V. Zelenskis išlaikė švelnų vertinimą, kuris visiškai neatitiko antradienį socialiniame tinkle išsakytų pasisakymų. 

„Negaliu nurodyti visų detalių, bet kalbant apie šio vadovų susitikimo pasekmes mes turime labai pozityvių rezultatų. Lyderiai pademonstravo vieningumą, parėmė Ukrainą, nedviprasmiškai parėmė Ukrainos ateitį NATO. Kada tai nutiks, nesu tikras, bet turint omenyje visą lyderių paramą, turint mintyse lyderių pareiškimus NATO ir Ukrainos taryboje, mes sulaukėme stiprios paramos. Daugiau nei trys dešimtys šalių tiki, kad mes būsime NATO nariai, kai saugumo situacija stabilizuosis, o tai reiškia, kai baigsis karas“, – kalbėjo V. Zelenskis. 

REKLAMA

Ką apie pokytį mano pats Zelenskis?

Vakare, paklaustas apie laikysenos pokytį, V. Zelenskis tiesioginio atsakymo išvengė, bet sakė tikintis Vakarų partneriais, nes jie padeda Ukrainai laimėti šį karą. 

„Aš nepakeičiau savo požiūrio. Kas svarbiausia, kad mes turėtume bendrą suvokimą dėl sąlygų, kada ir kuriomis sąlygomis Ukraina galėtų prisijungti prie NATO. Gal ne visos detalės buvo iškomunikuotos, bet man buvo labai svarbu, kad nebūtų dviprasmiškų pareiškimų dėl Ukrainos saugumo, dėl narystės NATO, kad nebūtų mainų, pagrįstų politiniais sprendimais. Aš nežinau, ar visi su manimi yra atviri, bet mes tikime partneriais, nes turime tikėti partneriais, kurie mums padeda laimėti šiame kare“, – aiškino Ukrainos lyderis. 

REKLAMA
REKLAMA

Kas sakoma NATO dokumente apie Ukrainą?

„Mes būsime pasirengę išplėsti pakvietimą Ukrainai prisijungti prie aljanso, kai sutars sąjungininkės ir kai bus  įvykdytos sąlygos“, – rašoma NATO vadovų priimtame komunikate. 

Tai ne tokia formuluotė, kurios tikėjosi Ukraina bei jos prezidentas V. Zelenskis, kuris socialiniame tinkle „Twitter“ paskelbė griežtą nuomonę, jog NATO šalys nenurodo jokio aiškumo laiko prasme nei dėl Ukrainos pakvietimo narystei, nei dėl pačios narystės. Tokią situaciją jis vadino absurdu ir ypač kritikavo terminą „sąlygos“ („conditions“).

„Mes visiškai remiame Ukrainos teisę pasirinkti savo saugumo garantijas. Ukrainos ateitis yra NATO. Mes iš naujo patvirtiname įsipareigojimą, kuriam pritarėme 2008 m. Bukarešto susitikime, kad Ukraina taps NATO nare, ir šiandien pripažįstame, kad Ukrainos kelias į visišką euroatlantinę integraciją perėjo į lygmenį už narystės veiksmų plano. Ukrainos sąveika su aljansu tapo vis akivaizdesnė ir šalis yra vis labiau politiškai integruota, ji padarė didžiulį progresą vykdydama reformas“, – rašoma dokumente. 

REKLAMA

„Pagal 1997 m. Chartiją dėl išskirtinės partnerystės tarp NATO bei Ukrainos ir pagal 2009 m. papildymus, sąjungininkės toliau rems Ukrainą ir toliau peržiūrės Ukrainos progresą dėl sąveikumo, taip pat dėl papildomų demokratijos, saugumo sektoriaus reformų, kurios yra būtinos. NATO užsienio reikalų ministrai reguliariai įvertins progresą pasitelkdami Kasmetinę nacionalinę programą, Aljansas rems Ukrainą vykdant reformas, kurių reikia ateities narystei, – priduriama komunikate. 

Aljanso lyderiai taip pat nusprendė įkurti NATO ir Ukrainos tarybą, kuri pirmą kartą posėdžiavo trečiadienį ir kurioje dalyvavo Ukrainos prezidentas V. Zelenskis. Kaip teigė NATO generalinis sekretorius J. Stoltenbergas, lyderiai patvirtino daugiametę paramos Ukrainai programą, kad šalis galėtų įvykdyti viską, ko reikia narystei bei nugalėti sekinančiame kare. Generalinis sekretorius kalbėjo apie amuniciją, medicinos reikmenis, kurą ir kitą panašią pagalbą bei paramą vykdant reformas dėl Ukrainos ginkluotųjų pajėgų sąveikos su aljanso šalimis narėmis. 

NATO, be kita ko, atsisakė narystės veiksmų plano reikalavimo Ukrainai. „Tai pakeis Ukrainos narystės kelią iš dviejų žingsnių proceso į vieno žingsnio procesą. Mes taip pat aiškiai pasakėme, kad pakviesime Ukrainą prisijungti prie NATO, kai sutars sąjungininkės ir kai bus tinkamos sąlygos“, – sakė J. Stoltenbergas. 

Buvo piktas. Vaje. Gauna tiek ir tiek. Ir dar piktas. Šokdina visus, o tie lankstosi prieš jį. Tegul savo šalyje sutvarko savo vagis pirma.
Pasiūlė Dudajevo likimą tai ir uždarė narkoša savo pistuvą.
ar tas bukutis Zelenskis
ar tas bukutis Zelenskis
bent suprato kad gavo metus laiko susitvarkyti su savo šaikos korupcija? Nes į NATO bus priimti iškart kai susitvarkys su korupcija ir kurmiais. Vertinimas vyks kas met. T.y. jei per metus Zelenskis atliks visas politines reformas, nes kirinės jau atliktos, ir tai pateiks kitąmet Vašingtone ,Ukraina bus priimta iškart. Taigi viskas Zelenskio rankose. Konkrečią datą jis gavo.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų