Dar antradienį Lietuvos vyskupai paskelbė, kad nuo pirmadienio, sausio 11-osios, bažnyčiose vėl vyks mišios. Vyskupų sprendimas atnaujinti pamaldas netruko būti sukritikuotas – piktinosi visuomenė, politikai, sveikatos priežiūros specialistai.
Trečiadienį Lietuvos Vyskupų konferencija organizavo susirinkimą, kurio metu sprendė, kaip elgtis toliau.
Po vyskupų susirinkimo buvo organizuota nuotolinė spaudos konferencija. Jos metu Lietuvos Vyskupų konferencijos pirmininkas arkivyskupas Gintaras Grušas pristatė, kaip toliau vyks Bažnyčios veikla.
Atsižvelgiant į padėtį šalyje, mišių vis dėlto nuspręsta neatnaujinti.
„Atsižvelgdami į esamą situaciją, šiandien priėmėme sprendimą dar neatnaujinti viešų pamaldų bažnyčiose, dalyvaujant tikintiesiems“, – nuotolinėje spaudos konferencijoje pranešė arkivyskupas.
Solidarizuojasi su žmonėmis
Arkivyskupas sako, kad sprendimas nebeatnaujinti mišių buvo priimtas atsižvelgiant į susidariusią pandeminę situaciją.
„Praeitų metų pabaigoje buvome nutarę, kad šią tvarką sugrąžinsime pasibaigus Kalėdų laikui, tai yra sausio 11 d. Naujieji metai, jų pradžia parodė kitą pandeminę situaciją Lietuvoje, kad ji išlieka labai rimta“, – kalbėjo G. Grušas.
Arkivyskupo teigimu, neatnaujinant mišių, bus parodomas solidarumas medikams ir kitiems su pandemija susiduriantiems žmonėms.
„Tokiu būdu solidarizuojamės su visais, kuriems šis laikas yra itin sunkus, ypač su mūsų ligoniais, gydytojais, slaugytojais“, – žurnalistams sakė G. Grušas.
G. Grušas sako, kad sielovadinė veikla žmonėms yra svarbi, tad primena, kad privačiai tikinčiųjų maldai bažnyčios išlieka atviros. Taip pat sena tvarka lieka ir laidotuvėms.
„Laidotuvių mišiose tik artimiausi šeimos nariai gali dalyvauti. Pabrėžiu, kad susitarus su kunigu yra galimybė atlikti išpažintis, priimti šv. Komuniją, gauti sielovadinės pagalbos, patarimų.
Yra sunkus laikas, bet šiandienos šventė primena mums, kad net ir sunkiausiose sąlygose Viešpats ir jo šviesa tikrai pasiekia visus“, – žurnalistams sakė G. Grušas.
Arkivyskupas sako, kad atnaujinti mišias nuo sausio 11-osios buvo nuspręsta dar praėjusiais metais, siekiant suteikti žmonėms galimybę gauti dvasinės pagalbos.
G. Grušas sako, kad šiuo metu planuojama mišias atnaujinti sausio 31 d., tačiau, jei situacija taisysis, bažnyčių veikla atsinaujinti galėtų ir truputį anksčiau.
Neigia siekį surinkti aukų
Socialinėje erdvėje išgirdus apie vyskupų sprendimą atnaujinti mišias buvo dvejojama, ar mišios nebus pradedamos aukoti tik dėl to, kad būtų surenkama aukų. G. Grušas tokią mintį neigia, tačiau pripažįsta, kad bažnyčiai, kaip ir kitiems ūkio subjektams, šis laikas yra sunkus.
„Manau, kad mūsų problema panaši, kaip ir visų verslų, žmonių Lietuvoje. Žinoma, kad turi efektą, bet mūsų svarstymuose, ką daryti dėl mišių atidarymo, tai šitas kausimas nebuvo iškeltas, kaip toks, kurį vertintumėm.
Mūsų vertinimas buvo tarp dviejų dalykų: vienas sielovadinė pagalba žmonėms, atramos poreikis ir iš kitos pusės sveikatos ir reikalavimų saugos žmonėms“, – sako G. Grušas.
Arkivyskupas sako, kad aukų ir pandemijos metu buvo gaunama.
„Pandemijos, karantino laike nemažai žmonių tiesiogiai ar nuotoliniu būdu ir užprašo pamaldų iš kunigų, užsako mišias, atsiunčia aukas. Rečiau užneša, o kartais tik perveda“, – komentuoja G. Grušas.
Išplatino laišką tikintiesiems
Iš karto po spaudos konferencijos, Lietuvos Vyskupų konferencija išplatino laišką tikintiesiems.
„Brangūs tikintieji,
Šiuo sunkiu laiku Kalėdų šventes sutikome kitaip nei įprastai. Saugodami vieni kitų sveikatą ir gyvybę, atsisakėme įprasto susibūrimo į iškilmingas pamaldas. Dėkojame visiems už supratimą, kantrybę ir už atsakingą laikyseną.
Baigiantis metams tikėjomės, kad bus galimybė sugrįžti į tvarką, kuri mūsų bažnyčiose galiojo karantino metu iki praeitų metų gruodžio 16-os dienos, kai pamaldose, laikantis būtinų saugumo reikalavimų, dalyvaudavo ribotas skaičius žmonių.
Tad metų pabaigoje buvome nutarę šią tvarką sugrąžinti pasibaigus Kalėdų laikui – nuo sausio 11 dienos.Visgi naujųjų metų pradžia parodė, kad pandeminė situacija Lietuvoje išlieka pakankamai rimta. Vyriausybės priimti griežtesni apribojimai, iš pradžių skirti tik šventiniam laikotarpiui, buvo pratęsti iki numatytos karantino pabaigos.
Tad atsižvelgdami į esamą situaciją, šiandien priėmėme sprendimą dar neatnaujinti viešų pamaldų bažnyčiose, dalyvaujant tikintiesiems. Tai yra, nuo 2020 m. gruodžio 16 d. mūsų bažnyčiose galiojančią tvarką pratęsiame iki 2021 m. sausio 31 d., su galimybe ją švelninti ir anksčiau, jei greičiau būtų sulaukta ryškesnių teigiamų pokyčių. Tuo būdu solidarizuojamės su visais, kuriems šis laikas yra itin sunkus, ypač su ligoniais, gydytojais, slaugytojais.
Suprantame, kokia svarbi mums visiems yra sielovadinė pagalba. Primename, kad bažnyčios išlieka atviros privačiai tikinčiųjų maldai. Laidotuvių šv. Mišios ar kiti sakramentai švenčiami tik artimiausių šeimos narių aplinkoje. Susitarus su kunigu, yra galimybė atlikti išpažintį, priimti šv. Komuniją.
Šiandien švenčiame Kristaus Apsireiškimo (Trijų Karalių) iškilmę. Ji kalba mums apie Dievą, apsireiškiantį visų tautų žmonėms, apie Jo šviesą, pasiekiančią net ir toli, giliose tamsybėse esančius. Šios dienos iškilmė taip pat kreipia mūsų žvilgsnį į Išminčius, atsiliepiančius į Dievo apsireiškimą ir ateinančius į susitikimą su Juo kuklioje prakartėlėje.
Jokie sunkumai negali mūsų atskirti nuo Dievo. Mūsų malda tegul veda į gyvą tikėjimo liudijimą, kasdienybėje parodant daugiau solidarumo ir atjautos vieni kitiems. Juk ten, kur yra gailestis ir meilė, ten yra Dievas“, – rašoma laiške.
Vyskupai sulaukė specialistų pastabų
Vyskupų ketinimas atnaujinti gyvas pamaldas buvo sukritikuotas ne tik visuomenės, bet ir specialistų. Trečiadienį Prezidentūros surengtoje spaudos konferencijoje dalyvavęs sveikatos ekspertų tarybos narys profesorius Mindaugas Stankūnas sakė, kad Lietuvos vyskupų atstovai kreipėsi į jį ir konsultavosi dėl situacijos.
„Mes turėjome pokalbį ir tikrai Lietuvos ganytojai labai rimtai žiūri į skaičius, į situaciją. Jie svarsto visus už ir prieš. Jiems nupasakojau rizikas, kad mums yra tam tikros labai svarbios minimalios iniciatyvos, minimalios pastangos. Gali pasakyti, kad buvo išklausyta, įsiklausyta“, – trečiadienį priešpiet sakė M. Stankūnas.
Profesorius tada teigė nenorintis platesniais komentarais daryti įtakos vyskupų sprendimui. M. Stankūnas sakė, kad vyskupus supažindino su savo nuomone.
„Pasakiau, kad šiuo metu asmeninė, kontempliatyvi malda būtų geresnis pasirinkimas, negu tos mišios. Suprantu, tikintiesiems svarbus dalykas, bet galbūt šiuo laikotarpiu, bent artimoj perspektyvoje galbūt asminis santykis, asmeninė malda būtų tinkamesnis pasiūlymas tikintiesiems“, – komentavo M. Stankūnas.
Panašios nuomonės laikėsi ir kitas sveikatos ekspertų tarybos narys, profesorius Kęstutis Petrikonis. Jis sakė, kad nors psichologinei žmonių būklei mišios ir yra reikalingos vis dėlto reikėtų pasverti ir rizikas.
„Iš vienos pusės, galima suprasti tam tikrą bažnyčios vaidmenį šioje vietoje, bet vėlgi reikia suprasti rizikas, kad į bažnyčias ateina žmonės, kurie laidoja savo artimuosius. Vėlgi, tai yra dar didesnė rizika atnešti (virusą – aut. past.) į savo šeimas“, – kalbėjo K. Petrikonis.
Profesorius teigė, kad kol kas nuo pamaldų vertėtų susilaikyti.
„Tikrai reikia labai atsargiai į tai žiūrėti. Mano konkreti rekomendacija būtų šitam mėnesiui nevykdyti šitų pokyčių“, – sakė K. Petrikonis.
Premjerė prašė persigalvoti
Trečiadienį popiet vykusioje spaudos konferencijoje šalies premjerė Ingrida Šimonytė skatino Lietuvos Vyskupų konferenciją persigalvoti dėl mišių.
„Man atrodo, kad pirmiausiai reikėtų padėkoti Lietuvos vyskupų konferencijai už tai, kad pamaldos nebuvo viešos ir dabar nėra. Po to, kai Vyriausybė sugriežtino karantiną, Lietuvos Vyskupų konferencija priėmė sprendimą neorganizuoti pamaldų. Manau, tas sprendimas buvo labai vietoje ir labai laiku, vertinome jį kaip solidarumo su pasaulietine valdžia ženklą.
Kadangi dar neturime gerų žinių apie situacijos gerėjimą, aš tikėčiausi persvarstymo šito sprendimo, laikotarpio pratęsimo, kad jis būtų panašesnis į Vyriausybės taikomą laikotarpį. Pasaulietinė valdžia nenurodinėja bažnytinei, kaip bažnytinė pasaulietinei, tačiau solidarumas abiejų valdžių, jeigu taip galima pasakyti, tokiomis aplinkybėmis kaip dabar, yra be galo svarbus. Kadangi dar nėra atnaujinimas įvykęs, tikiuosi, šis sprendimas bus persvarstytas“, – žurnalistams trečiadienį kalbėjo I. Šimonytė.
Viešos pamaldos Lietuvos Vyskupų konferencijos sprendimu šalyje buvo sustabdytos gruodžio viduryje.
Statistikos departamento duomenimis, per praėjusią parą patvirtinti 2717 nauji užsikrėtimo koronavirusu atvejai, mirė 27 asmenys.