• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Užsienio valstybės jau garsiai kalba, kad netrukus atšauks koronaviruso ribojimus ir įžengs į gyvenimą po pandemijos. Kalbos, kad netrukus COVID-19 taps įprasta liga pasigirsta ir Lietuvoje. Premjerės patarėja teigia, kad artimiausiu metu jau gali būti priimti sprendimai dėl atšaukiamų ribojimų, o virusų tyrinėtojas pažymi, kad koronavirusas ateityje gali tapti sezonine liga, panašia į gripą.

Užsienio valstybės jau garsiai kalba, kad netrukus atšauks koronaviruso ribojimus ir įžengs į gyvenimą po pandemijos. Kalbos, kad netrukus COVID-19 taps įprasta liga pasigirsta ir Lietuvoje. Premjerės patarėja teigia, kad artimiausiu metu jau gali būti priimti sprendimai dėl atšaukiamų ribojimų, o virusų tyrinėtojas pažymi, kad koronavirusas ateityje gali tapti sezonine liga, panašia į gripą.

REKLAMA

Jungtinės Karalystės premjeras Borisas Johnsonas paskelbė apie vyriausybės planus mėnesiu anksčiu atšaukti visus ribojimus Anglijoje, įskaitant ir teisinį įsipareigojimą saviizoliuotis, skelbia „The Independent“.

Savaitės viduryje kalbėdamas su šalies parlamentarais premjeras pareiškė: „Jei dabartinės vilčių teikiančios duomenų tendencijos tęsis, tikiuosi, kad galėsime panaikinti paskutinius šalies viduje taikomus ribojimus, įskaitant teisinį reikalavimą saviizoliuotis, jei testas yra teigiamas, visu mėnesiu anksčiau“.

REKLAMA
REKLAMA

Jo teigimu, vyriausybė parlamentui pristatys planą-strategiją pavadinimu „Gyvenimas su kovidu“ jau vasario 21-ąją. Premjeras pažymėjo, kad „jeigu viskas bus gerai“, tai likę ribojimai turėtų būti panaikinti „vėliausiai vasario 24-ąją“.

REKLAMA

Kad situacija gali pasikeisti ir Lietuvoje, prakalbo ir sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

„Per artimiausią savaitę, matyt, jau turėtų vykti lūžis. Matome, kad imunizacija vyksta labai sparčiai, bet jau ne dėl vakcinacijos, o dėl persirgimo. Tas lūžis savaitės bėgyje turi įvykti“, – „Delfi TV“ laidoje sakė A. Dulkys.

Anot jo, pavasarį šis virusas jau gali tapti įprasta liga.

Apie artėjančią pandemijos pabaigą naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ diskutavo Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro (VU GMC) virusų tyrinėtojas Gytis Dudas ir premjerės patarėja sveikatos klausimais Živilė Gudlevičienė.

REKLAMA
REKLAMA

Vyriausybė jau artimiausiu metu gali svarstyti atlaisvinimus

Kaip teigė Ž. Gudlevičienė, diskusijos, kad netrukus baigsis koronaviruso pandemija ir į virusą žiūrėsime kaip į įprastą ligą, vyksta jau pakankamai ilgai.

„Vyriausybė jau anksčiau svarstė, kada būtų galima daryti jau tuos didesnius atlaisvinimus ir kada pandemija jau galėtų pereiti į endemiją, stebėdama ir pasaulio duomenis. Tačiau išlindo omikronas ir visi šie svarstymai nusikėlė tolyn“, – teigė premjerės patarėja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, ministrų kabinetas jau dėliojasi planus, kokie atlaisvinimai ir kada jie galėtų būti priimti. Ž. Gudlevičienės nuomone, jau dabar galiojantys ribojimai, panaikinus galimybių pasą, yra minimalūs.

„Kaukės, atstumai, plotai parduotuvėse, kas yra tie patys atstumai, yra minimalūs. Bet tai yra pereinamasis etapas į tolesnius atlaisvinimus. Vyriausybėje apie tolesnius atlaisvinimus buvo kalbama ir šią savaitę. Labai tikimės, kad kitą savaitę, susiderinę tarp ministerijų visų, galėsime priimti tam tikrus nutarimus“, – laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo Ž. Gudlevičienė.

REKLAMA

Premjerės patarėja atskleidė, kokius atlaisvinimus Vyriausybė gali svarstyti jau artimiausiu metu.

„Tikrai kalbame apie viską. Ir apie asmens apsaugos priemones, ir apie izoliacijos taisykles. <...> Jau ir Europoje tam tikros šalys kalba apie tai, kad kovo mėnuo jau galbūt būtų tas mėnuo, kai būtų galima naikinti visus ribojimus.

Tačiau tikrai noriu perspėti, kad tikrai priklausys nuo to, ar staiga neatsiras vėl kokia pavojinga atmaina ir vėl turėsime stebėti, kaip ji elgiasi visuomenėje. <...> Bent jau šiuo metu horizonte nesimato ženklų, kad būtų dar viena pavojinga atmaina. Norėčiau tikėtis, kad ir mes nuo pavasario jau galėtume pereiti į popandeminį periodą“, – sakė Ž. Gudlevičienė.

REKLAMA

Koronavirusas taps panašus į gripą

„Joks virusas nėra išnykęs be meteorito ar skiepų pagalbos, tad to tikėtis iš koronaviruso yra tiesiog nesąmoninga“, – tvirtino VU GMC virusų tyrinėtojas Gytis Dudas.

Pasak jo, tai, kad koronavirusas, patekęs į aplinką, kur visuomenė yra stipriai imunizuota, gali gana greitai pasikeisti tam, kad apeitų tą apsaugą, rodo, kad koronavirusas taps į gripą panašia liga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kaip kvėpavimo ligų infekcijos, koronavirusas greičiausiai grįš sezoniškai, pas mus šaltuoju metų laiku“, – teigė G. Dudas.

Visgi mokslininko teigimu, kol kas sunku pasakyti, kaip dažnai reikės skiepytis nuo koronaviruso ir ar tai bus panašu, kaip į vakcinaciją prieš gripo sezoną.

„Šiuo metu sunku pasakyti. Galbūt nuspręsime skiepyti tiesiog rizikos grupes, tai yra senyvo amžiaus žmones ir medicinos darbuotojus“, – kalbėjo G. Dudas.

REKLAMA

Istorija rodo: pandemijos trunka maždaug du metus

Netrukus sukaks lygiai du metai, kai koronavirusas oficialiai atėjo į Lietuvą – 2020 metų vasario 28 d. šalyje patvirtintas vasario 28 d.

G. Dudo teigimu, du metai ir yra vidutinė pandemijų trukmė, jeigu žvelgtume į istoriją.

„Bet ne todėl, kad virusas išsikvepia. Tai grynai nulemta visuomenės imunizacijos“, – teigė virusų tyrinėtojas.

REKLAMA

Pasak jo, tai patvirtina ir dabartinė koronaviruso statistika Lietuvoje – absoliuti dauguma nuo COVID-19 mirštančių žmonių yra nepasiskiepiję.

„Mes turime situaciją, kurioje labai akivaizdžiai itin maža ir vis nykstanti visuomenės dalis, tai yra žmonės, kurie niekuomet nėra susidūrę su koronavirusu, sudaro absoliučią daugumą tų, kurie yra hospitalizuoti ir miršta.

Anksčiau tokiu būdu ir baigdavosi pandemijos. Kuomet visa visuomenė vienaip ar kitaip perserga, įgyja imunitetą ir sudaro sunkesnę aplinką virusui toliau plisti. Mes lygiai tą patį matome dabar.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tik tai, kad mums pasisekė, kad mes gyvename šiais laikais, kai būtent vakcinų pagalba mes sugebėjome sumažinti tą mirtingumą, vietoje to, kad būtume imunizavęsi sunkesniuoju, nesąmoningų, archajišku būdu“, – kalbėjo G. Dudas.

Tai tik dalis pokalbio su Živile Gudlevičiene ir Gyčiu Dudu laidoje „Dienos pjūvis“. Visą laida galite peržiūrėti vaizdo įraše, kur rasite teksto pradžioje.

Žinia keliaujantiems: atvykstantiems iš užsienio izoliuotis nebereikės

Nuo pirmadienio, vasario 14 d., iš trečiųjų šalių atvykstantiems asmenims nebus taikomas reikalavimas izoliuotis. Visoms pasaulio šalims atsidūrus geltonoje zonoje, iš bet kurios valstybės atvykstantys keliautojai turės užpildyti keleivio anketą ir pateikti dokumentą, patvirtinantį vieną iš trijų faktų: vakcinaciją nuo COVID-19 ligos, persirgimą šia liga arba prieš kelionę gautą neigiamą COVID-19 tyrimo rezultatą.

REKLAMA

Vakcinaciją patvirtinantis dokumentas tinka tais atvejais, kai asmuo ne mažiau nei prieš 14 dienų, bet ne daugiau nei prieš 270 dienų (270 dienų terminas netaikomas asmenims iki 18 metų) buvo pilnai paskiepytas Europos Sąjungoje (ES) registruota vakcina („Comirnaty“, „Spikevax“, „Vaxzevria“, „Janssen“ arba „Nuvaxovid“) arba „Covishield“ vakcina, taip pat jeigu asmuo buvo paskiepytas sustiprinančiąja bet kurios paminėtos vakcinos doze.

REKLAMA

Persirgimą patvirtinantis dokumentas pripažįstamas, kai COVID-19 liga buvo patvirtinta teigiamu PGR tyrimo rezultatu ir nuo jo praėjo ne daugiau kaip 180 dienų.

Jeigu asmuo neatitinka vakcinacijos arba persirgimo kriterijų, jis turėtų 72 val. laikotarpiu prieš atvykstant į Lietuvą atlikti PGR tyrimą arba 48 val. laikotarpiu iki atvykimo atlikti antigeno testą, ir neigiamą rezultatą pateikti vežėjui prieš lipant į lėktuvą, autobusą, keltą ar kitą transporto priemonę. Keliaujantys savo transportu gali atsivežti neigiamą tyrimo rezultatą arba tyrimą gali atlikti atvykę į Lietuvą – per 24 val. nuo atvykimo jie privalo registruotis tyrimui savo lėšomis pasirinktoje gydymo įstaigoje ar laboratorijoje.

Primename, kad norint sumažinti viruso plitimą visiems keliaujantiems yra rekomenduojama laikytis sveikatos apsaugos priemonių visos kelionės metu. Svarbu dėvėti medicininę kaukę, laikytis atstumų, nesibūriuoti, nebūti nevėdinamosiose kambariuose, dažnai plauti rankas. Jeigu žmogus pajaučia peršalimo simptomus (kosulys, sloga, sunkus kvėpavimas temperatūrą ir kita), nekeliauti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų