Praėjusių metų gruodį Seimo priimtą Saugomų teritorijų įstatymą įgyvendinantys teisės aktai priimti trečiadienį. Naujoji tvarka galioja jau nuo šių metų liepos 1 d.
Uogauti ir grybauti saugomose teritorijose leidžiama tik tiems žmonėms, kurie gyvenamą vietą deklaravo kaime ar viensėdyje, besiribojančiame su rezervatu, ir jeigu jų apsilankymas nekenkia rezervato ekosistemoms, saugomoms vertybėms.
Tokiu būdu rinkti gamtos gėrybes uždrausta Žuvinto biosferos rezervato Buktbalės ir Liūliškynės, Kuršių nerijos nacionalinio parko Naglių ir Grobšto gamtiniuose rezervatuose, taip pat Pavilnių regioninio parko Kalnų gamtiniame rezervate, Labanoro regioninio parko Girutiškio ir Kiauneliškio gamtiniuose rezervatuose.
Daugelyje rezervatų uždrausta lankytis be jų direkcijų specialistų palydos – pažintiniais tikslais galima vaikščioti tik tose teritorijose, kur įrengti mokomieji takai, o mokslo tiriamaisiais tikslais leidžiama lankytis tik specialistams, kurių darbo ar studijų sritis susijusi su aplinkos tyrimais.
Be to, rezervatai ir draustiniai savo nuostatuose privalo įtvirtinti, kad jų teritorijose esančių sodybų žemės sklypuose leidžiama statyti iki 10 kilovatų (kW) galios elektrines.
Taip pat įtvirtinti nauji stoginių, kuriuose gyventojai laiko žolėdžius gyvūnus, statybos reikalavimai – stoginę galima statyti ne mažesniame kaip 5 hektarų (ha) pievų ir ganyklų plote, o Pavilnių ir Verkių regioniniuose parkuose – ne mažesniame nei 1 ha (čia nėra didelių pievų plotų).
Nacionaliniuose ir regioniniuose parkuose statomos stoginės aukštis negali viršyti 6 metrų, leistinas stoginės pločio ir ilgio santykis yra 1:2–3, o pati stoginė negali užimti didesnį nei 150 kv. metrų plotą. Stoginės gali būti vienšlaičiais, dvišlaičiais arba keturšlaičiais stogais.
Naujomis taisyklėmis Plazės gamtinio rezervato pavadinimas keičiamas į Plocio rezervatą, taip pat apribojamas skraidymas dronais, oro balionais ir parasparniais virš Metelių, Nemuno deltos ir Varnių regioniniuose parkuose esančių draustinių ir rezervatų.