Tai numatoma naujos Kultūros ministerijos parengtame ir trečiadienį Ministrų kabineto pritartame naujos redakcijos Mecenavimo įstatymo projekte. Toliau jį svarstys Seimas.
Anot projekto, bendruomenės mecenato vardas būtų suteikiamas asmeniui, kurio bendra paramos suma per vienus metus būtų ne mažesnė kaip 50 tūkst. eurų.
„Tai padidintų apdovanojamų mecenatų kiekį ir ženkliau skatintų gerųjų pavyzdžių ir praktikų sklaidą visuomenėje“, – teigiama projekto aiškinamajame rašte.
Dabar galiojančiame įstatyme numatyti nacionaliniai ir savivaldybių mecenatai.
Nacionalinio mecenato vardas skiriamas tam, kas mecenuojamam projektui suteikė paramos už ne mažiau kaip 1 mln. eurų, savivaldybės mecenato vardas – tam, kas skyrė ne mažiau kaip 150 tūkst. eurų, jei savivaldybėje gyvena iki 25 tūkst. gyventojų, o didesnėse savivaldybėse – daugiau kaip 250 tūkst. eurų.
Šių dydžių keisti nesiūloma.
Tačiau numatoma papildyti sričių, kuriose gali būti įgyvendinami mecenuojamieji projektai, sąrašą. Greta sveikatos priežiūros, kultūros ir meno, paveldo, mokslo, visuomenės gerovės, sporto, švietimo sričių projekte įrašytas pilietinės visuomenės stiprinimas.
„Siekiama pagerbti didesnį kiekį rėmėjų, kurie nepatenka į kitas mecenatų kategorijas, tačiau ženkliai prisideda prie visuomenės plėtros, raidos ir valstybės gerovės“, – teigia projekto autoriai.
Be to, numatyta, jog mecenato vardas asmeniui gali būti suteiktas daugiau nei vieną kartą, o tuo atveju, jeigu paramą projektui skiria juridinis asmuo, mecenato vardas, juridinio asmens prašymu, suteikiamas jo savininkui, vadovui ar kitam sprendimus turinčiam teisę priimti asmeniui.
Taip pat siūloma nustatyti, kad mecenatais negalėtų būti fondai ir nevyriausybinės organizacijos.
„Mecenatais turėtų būti laikomi asmenys, skyrę paramą tokiems fondams ir nevyriausybinėms organizacijoms, o patys fondai ir nevyriausybinės organizacijos turėtų būti laikomi mecenuojamaisiais projektais“, – teigiama aiškinamajame rašte.
Dabar galiojantis Mecenavimo įstatymas priimtas 2018 metais. Per tą laiką suteiktas vienintelis nacionalinio mecenato vardas – bendrovės „Teltonika“ steigėjui ir savininkui Arvydui Paukščiui už paramą atstatant Balbieriškio Švč. Mergelės Marijos Rožančinės bažnyčią.
Savivaldybių mecenatų vardus turi daugiau žmonių ir įmonių.
Mecenatų vardai įrašomi į Mecenatų knygą, ji pildoma ir saugoma Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose.