Konservatoriaus Andriaus Kubiliaus Vyriausybė iš pirmtakės, vadovaujamos socialdemokrato Gedimino Kirkilo, paveldėjo apie 150 valstybės valdomų įmonių, kurios per metus sumokėdavo apie 40 mln. litų dividendų arba kitų įmokų bei netipinių mokesčių (žaliavos, naudojimosi valstybės turtu). Ėmus šioms įmonėms kelti tikslus ir reikalauti išsamių finansinių ataskaitų, 2011 metais grąža valstybei viršijo 624 mln. litų.
Tačiau dabartinė socialdemokrato Algirdo Butkevičiaus Vyriausybė nutarė, kad 2014 metais valstybės biudžetui užtenka 187 mln. litų dividendų bei įmonių pelno įmokų ir 24,5 mln. litų mokesčių už valstybės turto naudojimą.
„Nasdaq Omx“ biržos Baltijos rinkos vadovė A. Saladžienė teigia, kad yra absurdiška, kai valstybės valdoma įmonė perteklines lėšas laiko praktiškai palūkanų neuždirbančiuose bankų indėliuose, o valstybė skolinasi biudžeto poreikiams finansuoti.
„Tarp valstybės valdomų įmonių veiklos efektyvumo, grąžos ir valstybės biudžeto – tiesioginė sąsaja. Todėl svarbu, kad Vyriausybė matytų visą paveikslą, nes kiek nebus surinkta lėšų į valstybės biudžetą jos valdomų įmonių dividendų forma, tiek reikės tą poreikį dengti iš kitų šaltinių arba mažinti biudžeto išlaidas“, – sakė A. Saladžienė.
Valstybės valdomų įmonių vadovai nevengia aiškinti, kad A. Kubiliaus Vyriausybė žlugdė jų investicinius projektus, „atiminėdama“ uždirbtą pelną, ir kaip tai buvę neteisinga ir net neprotinga.
Tačiau V. Kubiliaus Vyriausybės narys, buvęs ūkio ministras, dabar verslo konsultantas Rimantas Žylius primena, kad net pasaulinės įmonės, turinčios savų milijardų, turi ir skolų. Jei išvedame paralelę su valstybės valdomomis įmonėmis, vadinasi, turtingiausios pasaulinės korporacijos elgiasi kvailai, neefektyviai ir taip žlugdo strateginius projektus?
„Bet kuris finansininkas pasakys, kad skolintas kapitalas visada pigesnis negu nuosavas“, – sakė R. Žylius.