Vyriausybė trečiadienį nutarė paskolinti aukštųjų mokyklų „specialiosioms programoms“ 16,7 mln. litų.
Šie pinigai, anot Ministrų kabineto, bus skiriami „iš laikinai laisvų valstybės piniginių išteklių“.
Lėšas grąžinti aukštosios mokyklos privalės iš gautų pajamų už studijas per beveik pusės metų laikotarpį - ne vėliau kaip iki 2009-ųjų kovo pabaigos.
Ministras pirmininkas Gediminas Kirkilas po Vyriausybės posėdžio žurnalistams sakė, jog aukštosioms mokykloms nereikės mokėti valstybei palūkanų.
„Palūkanų nemokės, valstybė - ne bankas. Tai laikinas paskolinimas, nes ši situacija susidarė dėl įstatymo pakeitimo. Nematau čia didelės problemos“, - kalbėjo premjeras.
Tačiau skolinti biudžeto pinigus numatoma ne visoms aukštosioms mokykloms, o toms, kurioms „trūksta“.
„Skolinsime tiems, kam trūksta, nes ne visiems trūksta. Keliems trūksta - man atrodo, Šiaulių, Klaipėdos universitetams ir dar kažkuriam“, - kalbėjo G.Kirkilas.
Anot jo, sprendimas dėl „laikino paskolinimo“ aukštosioms mokykloms priimtas po ilgų ginčų - iš pradžių tokiam nutarimui priešinosi Finansų ministerija. Vyriausybė esą nemano, jog toks skolinimas prieštarauja teisės aktams.
„Po ilgų nagrinėjimų išaiškėjo, kad įstatymai tai numato, nes šitos eilutės specifinės. Daugelio eilučių negalima kilnoti iš metų į metus. Šitos lėšos perkeliamos iš metų į metus, todėl tai netrukdo pasiskolint. (...) Mes manom, kad neprieštarauja įstatymams, nes galvota buvo ilgai“, - sakė premjeras.
Pagal ankstesnes Aukštojo mokslo įstatymo nuostatas, galiojusias iki 2008 m. birželio 26-osios, studentai studijų įmokas aukštajai mokyklai sumokėdavo semestro pradžioje. Spalį Seimui priėmus naujas pataisas, studijų įmokas studentai mokės ne avansu, o semestro pabaigoje.
Dėl to aukštosios mokyklos 2008-aisiais, anot Vyriausybės, negaus planuotų studijų įmokų už 2008-2009 studijų metų pirmąjį semestrą, tad joms šiais metais pritrūks lėšų studijoms finansuoti.
Švietimo ir mokslo ministerijos duomenimis, universitetams 2008 metais pritrūks iki 16,7 mln. litų, įvertinus faktiškai gautas valstybinių universitetų pajamų įmokas į valstybės biudžetą.
Seimui šią savaitę neužteko parlamentarų balsų priimti Aukštojo mokslo pataisą, kuri nemokamą aukštąjį mokslą užtikrintų visiems akademinių skolų neturintiems studentams. Tad dabar gerai besimokančiu studentu laikomas tas, kurio akademinis vidurkis yra ne mažesnis kaip 8 balai.
Tačiau parlamentas nutarė, jog avansu už mokslą pirmąjį semestrą studentams mokėti nereikės. Aukštojo mokslo įstatymo pataisa, kad studentai už 2008-2009 mokslo metų pirmąjį rudens semestrą studijų įmokas mokėtų pagal pirmojo semestro studijų rezultatus, pirmadienį priimta 75 Seimo nariams balsavus už.