• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Mes nekritikuojame tradicinio vyriškumo, dėl to natūralu, kad atrodome kaip dalis tų radikalų“, – teigia organizacijos „Gentys“, teikiančios psichologinę pagalbą vyrams, vadovas psichologas Antanas Grižas. Viešoje erdvėje netrūksta įvairiausių pastebėjimų apie šią organizaciją: kol vieni dalijasi ir džiaugiasi organizacijos suteikta pagalba, kiti nesupranta, kodėl „Genčių“ organizuojamuose užsiėmimuose ir renginiuose pasigirsta kontroversiškų pasisakymų apie moteris ir vyriškumą.

„Mes nekritikuojame tradicinio vyriškumo, dėl to natūralu, kad atrodome kaip dalis tų radikalų“, – teigia organizacijos „Gentys“, teikiančios psichologinę pagalbą vyrams, vadovas psichologas Antanas Grižas. Viešoje erdvėje netrūksta įvairiausių pastebėjimų apie šią organizaciją: kol vieni dalijasi ir džiaugiasi organizacijos suteikta pagalba, kiti nesupranta, kodėl „Genčių“ organizuojamuose užsiėmimuose ir renginiuose pasigirsta kontroversiškų pasisakymų apie moteris ir vyriškumą.

REKLAMA

Pastaruoju metu socialiniame tinkle „Facebook“ grupėje „Feminizmas“ netrūksta kritikos kirčių organizacijai „Gentys“, mat viešoje erdvėje išplito skaidrė, kurioje organizacija pasidalijo vyrų patarimais moterims. Šie patarimai, kuriuose tvirtinama, kad vyrams „reikia daug sekso, jiems tai yra saugumo šaltinis santykiuose arba kad jiems svarbu, jog moteris būtų graži“, o jei vyras yra santykiuose esą net „negali pastebėti kitos moters iškirptės“, sukėlė gan didelį pasipiktinimą

Po organizacijos rengiamo festivalio „Gentys Fest“ taip pat pasigirdo įvairiausių vertinimų, kad organizacijoje propaguojamas tradicinis vyriškumas, o organizacijos veikloje galima pastebėti seksizmo apraiškų.

REKLAMA
REKLAMA

Antanas Grižas: mes bandome apginti vyrų orumą, nekaltiname jų

Naujienų portalui tv3.lt susisiekus su „Gentys“ vadovu Antanu Grižu, šis tvirtino, kad kartas nuo karto į „Gentys“ pusę metamos kritikos strėlės dėl to, nes jų veikla siejama su radikaliais vyrų judėjimais bei istorine praeitimi, kai vyravo patriarchalinė visuomenė.

REKLAMA

Socialiniuose tinkluose galima pastebėti diskusijų apie organizaciją „Gentys“, nemažai diskutuojama ir apie galimas seksizmo apraiškas Jūsų veikloje. Kaip tik išplito viena jūsų kurta skaidrė, kurioje dalijamasi gana kontroversiškais vyrų patarimais moterims. Gynėtės po šiuo įrašu, kad skaidrė ištraukta iš konteksto, tai kaip ji atsidūrė internete ir koks buvo šios skaidrės sukūrimo tikslas?

Aš tą skaidrę pats sukūriau. Čia buvo, jei neklystu, 2022 metais, bet galiu ir klysti. Mane pakvietė viena moterų bendruomenė į nuotolinį renginį, kuriame moterims papasakočiau apie vyrus.

REKLAMA
REKLAMA

Ruošdamasis tam renginiui „Genčių“ internetinėje platformoje paklausiau vyrų, kokių patarimų ar palinkėjimų jie turėtų moterims. Kas buvo surašyta, tą ir sudėjau.

Kai prasidėjo renginys, pabrėžiau, kad tai jokiu būdu nėra organizacijos pozicija. Manęs tiesiog buvo paprašyta renginyje papasakoti, kuo gyvena vyrai, kaip moterys gali padėti vyrams, ko vyrai tikisi iš moterų. Aš norėjau pateikti realius pavyzdžius, apie tai padiskutuoti, o ne tik teoriškai viską papasakoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ju renginio metu buvo labai skirtingų reakcijų tarp tų pačių moterų, aišku, buvo daug ir pasipiktinimo, ir diskusijų. Aš iš karto mačiau, kad buvo klaida įdėti tą skaidrę ir dabar to jau nedaryčiau dėl skirtingų priežasčių. Visų pirma, tai buvo pavienių vyrų pozicijos, kurios yra aštrios.

Aš toje skaidrėje net įdėjau nuotrauką iš „Genčių“ fotosesijos su mūsų veidais, tai atrodė kaip mūsų organizacijos pozicija, kitaip ir negalėjo atrodyti. Atrodė, kad mes to mokome vyrus, nors taip nėra. Nuoširdžiai sakau, kad tai buvo tokia komunikacijos klaida.

REKLAMA

Tai įvyko 2022 metais, tačiau ši skaidrė plinta dabar.

Tuo metu kažkas padarė šios skaidrės ekrano nuotrauką ir ji vis kažkur šmėžuodavo, vis kildavo diskusija dėl šito. Paskutiniu metu ji išplito, aišku, aš negaliu tiksliai pasakyti, bet, manau, kad dėl to, nes naujienų portale Gyvenimas per brangus“ buvo parašyta labai kritiška, sensacinga apžvalga apie mūsų organizuojamą festivalį. Jie ten panaudojo tą skaidrę.

REKLAMA

Kadangi jų straipsnis susilaukė didelio dėmesio, tai turbūt todėl vėl kilo diskusijos. 

Skaičiau tą straipsnį ir apie jūsų rengiamą festivalį, ten tikrai nebuvo gailima kritikos, kad jūsų organizuojamuose užsiėmimuose pabrėžiamas tradicinis vyriškumas. Beje, festivalio vedėjas net pasakė, kad, cituoju: Nebesuprasi, kur vyras, kur moteris, ir gyvena nelaimingi, ir kaltina vienas kitą. Tai kaip jūs vertinate tokius jūsų renginio vedėjo pasisakymus?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Čia buvo iš anksto nesuderinta su vedėju Mariumi Šmitu, jis  pasidalino savo asmeninę nuomone ir pozicija, tai nėra mūsų pozicija. Tai nėra Genčių pozicija. Kai baigėsi ta įvadinė renginio dalis, aš jį nusivedžiau į šalį ir pasakiau: Ei, mes taip nekalbame, mes Gentyse nekalbame apie vyriškumus, moteriškumus, mes nemokome vyriškumo, tai nėra vyriškumo mokykla.

REKLAMA

Mes norime sudaryti erdvę vyrams saugiai tyrinėti savo emocinį pasaulį. Tai yra mūsų siekiamybė, o ne mokyti, kaip būti vyrišku ar vyriškesniu arba kas yra vyriška. Mes nuo pat pradžių tą komunikuojame, tas yra ir mūsų puslapyje parašyta.

Bet kadangi mes dirbame su vyrais, tai dažnai jie patys suplaka ir galvoja, kad čia yra apie vyriškumą.

REKLAMA

Tai kokios temos dažniausiai yra paliečiamos tuose užsiėmimuose, susitikimuose, jeigu sakote, kad apie vyriškumą nekalbate?

Mes ne tai, kad nekalbame apie vyriškumą, mes tiesiog nemokome, kas yra vyriškumas, mes nesame mokykla. Mes nesame kažkoks universitetas, kur dėstoma teorija ar praktika, kaip tapti labiau vyrišku. Mes padedame lavinti emocinio raštingumo, intelekto įgūdžius. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mūsų pagrindinė veikla yra savipagalbos grupių formavimas, mes tas savipagalbos grupes vadiname gentimis, vienoje gentyje yra iki dešimties žmonių. Mes tą grupę suformuojame ir mūsų vedėjas praveda įvadinius 8 susitikimus, o vėliau gentis jau būna išmokusi, kaip veikti, todėl veikia savarankiškai.

Per tuos įvadinius susitikimu jie mokosi susitikimo struktūros, kaip nesmurtiškai vienas kitą girdėti ir bendrauti, kaip kitam suteikti atgalinį ryšį, kaip gilintis į savo emocijas ir kalbėti apie savo emocijas.

REKLAMA

Tada daromi komandos sustiprinimo pratimai, kad gentis būtų labiau susibendravusi kaip komanda, kaip grupė. Mokiname, kaip dalintis apie savo gyvenimo sunkumus, kaip palaikyti kitą.

Kai vyrai jau pradeda dalintis, mes nenorime ir negalime jų cenzūruoti, didžioji dalis jų kalba apie romantinius santykius arba santykius su savo tėvais. Turiu omeny, kaip ir pas psichologą, labai dažnai temos vis tiek nukrypsta į santykius su mama, su tėčiu, įvairius skaudulius apie tai. Taip pat kalbama apie tėvystę ir apie gyvenimo prasmę, nes daug kas jaučia beprasmybę, teigia, kad darbas neprasmingas arba galvoja apie savižudybę ir panašiai. 

REKLAMA

Tai kaip manote, kodėl kyla žmonių pasipiktinimų dėl jūsų veiklos? Kodėl yra keliami klausimai apie jūsų organizacijos organizuojamuose renginiuose išsakytus teiginius arba vizualizacijas, kurias naudojate?

Aš galiu suprasti, iš dalies suprasti, bet nebūtinai pateisinti tą priešiškumą. Visų pirma, jis kyla dėl istorinės praeities, patriarchalizmo, kuris rėmėsi tuo, kad vyrai susieina vieni patys, neįsileisdami moterų, ir nusistato savo taisykles, patys sprendžia visuomenės klausimus. Čia, aišku, taip labai supaprastintai pasakiau. Jeigu vyrai renkasi, tai kelia asociacijas su patriarchalizmu.

REKLAMA
REKLAMA

Kitas dalykas, kad ypač šiuo metu pasaulyje yra radikalių vyrų judėjimų, ypač internetinėje erdvėje. Egzistuoja įvairūs portalai, forumai, kuriuose vyrai dalijasi nuoskaudomis, pykčiu ir gana radikaliomis mintimis, ten yra daug neapykantos moterims, visuomenei, feminizmas matomas kaip didelis blogis. Tie vyrai turi labai didelių traumų ir imasi radikalių veiksmų, smurto, išpuolių.

Dar tame kontekste galiu suprasti, kad yra natūralus įtarumas mums, nes mes esame vyrų organizacija, mes bandome apginti vyrų orumą, nekaltiname jų, neskubame kalbėti apie tai, kad vyrai yra smurtautojai, mes nekritikuojame tradicinio vyriškumo, dėl to natūralu, kad atrodome kaip dalis tų radikalų.

Kaip vertinate kai kurių žmonių požiūrį, kad tokie vienos lyties susitikimai yra seksistiški? Kodėl vyrui yra reikalinga pabūti tik tarp vyrų?

Visi tie radikalūs judėjimai neatsirado iš niekur, iš neturėjimo, ką veikti. Tie judėjimai atsirado iš skausmo, vyrai jaučiasi nesuprasti ir vis neranda sau atsakymo ir jų kančios pripažinimo. Yra daug sunkumų, kuriuos patiria moterys, bet yra ir daug sunkumų, kuriuos patiria vyrai, apie kuriuos nepakankamai kalbame.

Tada vyrai randa prieglobstį tose radikaliosios grupėse, kurie irgi nėra atsakymas, nes jie ten daugelis su nuoskaudomis, trauminėmis patirtimis, po skaudžių skyrybų ir kitų dalykų, be ekspertų pagalbos radikalėja, tai irgi nėra atsakymas.

REKLAMA

Bet man tai yra ženklas, kad vyrams reikia pagalbos, vyrams reikia erdvė. Yra aišku iš mokslinių tyrimų ir praktikos, kad daugeliui vyrų saugiausia pradėti atsiverti, atskleisti savo emocijas kitų vyrų erdvėje. Jie ten jaučiasi saugesni, ne visi, yra ir išimčių, yra skirtumų, yra tų, kurie sėkmingai eina į terapiją. Bet vidutiniam vyrui terapija nėra patraukli, nėra įkandama, prieinama arba suprantama.

Jiems pakalbėti su kitais vyrais yra patraukliau, tada jie gali pradėti kalbėti apie įvairius dalykus ir mes tą matome savo grupėse. Pas mus ateina vyrai, kurie šiaip neitų pas psichologą, o po šitų užsiėmimų jiems nebeatrodo taip baisu nueiti pas specialistą. 

Mūsų organizacijos pozicija yra ta, kad vietoj vyrų kaltinimo, jog jie neina pas psichologą, sukurti paslaugą, kuria jiems patogiau naudotis ir patogiau rūpintis savo emocine sveikata.

Pries 100 metu,vakaruose dirbo tik vyrai ir to pilnai uztekdavo seimai islaikyti bei pasiturinciai gyventi.Tada masonai sugalvojo ir paskleide moteru teises,feminizmus ir panasu suda,sukele pora Pasauliniu karu,kad truktu vyru ir idarbino moteris.Dabar jau seimose dirba abu,daznai ir per kelis darbus,bet tikrai negyvena turtingiau,nei pries 100 metu,kai dirbo tik vyrai.Uz tai masonu turtai,padvigubejums jiems turtus nesanciu darbuotoju,isaugo kaip ant mieliu.
Ir as pasipiktinau. Is tikruju, vyrams sekkso visai nereikia. Ir nereikia, kad moterys butu grazios. Beje, liaudies ismintis teigia- jei vyriskis kulturingas, jam b***s nereikalingas:)
Kad per ta s eksa daug problemu, galimas nestumas, lpl, o kur po kiekvieno se kso kylantis uz degimai, pi enliges, va ginozes, kurios atsiranda per vyrus. Moteris neturi s ekso, tai ji neserga ligom, o tos, kurios turi vyrus, tai is ginekologu neiseina.
Vyrai nera grazus nuogi, jie prakaituoja, smirdi, plaukuoti, seilejasi, jiems skirda is burnos, nemoka net k rutu tinkamai liesti, kai kurie per greit ba igia, nori moters, kuri viska darytu pati, nepadeda buity, rupi tik lakimas, vartojimas su tokiais pat nevykeliais draugais, negalvoja apie ateiti, nerimti. Kam moteriai turinciai darba, namus vyras, kad atnestu ginekologiniu ligu, skausma, depresija, smurta, nerima i moters gyvenima. Geriausia, kai nutuke su pilvais begemotai modeliu nori, arba nupiepia kudi, lyg di strofikai nori modeliu.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų