Vyriausybei tik iš kitų metų biudžeto žadant padengti trūkumą, kuris aukštosiose mokyklose atsiranda dėl šį rudenį nerenkamų studijų įmokų, didžiausias šalyje Vilniaus universitetas (VU) žada laikytis rugsėjį duoto pažado - atnaujinti įmokų rinkimą nuo spalio vidurio.
"Jeigu mes šiais metais pinigų negausime, tai mes remdamiesi savo taisyklėmis iki spalio 17 dienos palauksime ir po to iš antro ir vyresnių kursų studentų, kurių pavasario sesijos rezultatai žinomi, imsime pinigus. Mes jiems pažadėsime - jeigu gausime sausio mėnesį, kaip žadama, pinigus iš biudžeto, mes jiems grąžinsime. Tokį variantą aš siūlysiu Senatui", - BNS sakė VU rektorius Benediktas Juodka.
Praėjusį penktadienį darbą baigusi vyriausybinė darbo grupė suskaičiavo, kad universitetai dėl nemokamų studijų įmokų šį rudenį negaus 22 milijonų litų. Jas grąžinti planuojama iš kitų metų biudžeto.
"Mes dabar tų pinigų neturime, mes neperskirstome biudžeto", - BNS sakė premjeras Gediminas Kirkilas, patikinęs, kad "universitetai turi viršplaninių lėšų".
Tačiau anot B.Juodkos, VU biudžetas esąs deficitinis.
"Ką reiškia viršplaninės? Mūsų biudžetas šiemet yra net 400 tūkst. litų deficitinis. Tarp planuotų pajamų yra numatytos ir pajamos už įmokas, mums tai sudarytų šį semestrą dar apie 4 milijonus deficito. Jeigu mes planuojame pajamas ir išlaidas, nebegauti pajamų yra blogai", - BNS sakė B.Juodka.
"Dabar sako, sausio mėnesį bus pinigai, bet man tik viena abejonė - ar tikrai taip bus? Premjeras numatys pinigus kitų metų biudžeto projekte, bet, galimas daiktas, kad tą biudžetą svarstys kitas Seimas. Tai man tik vienintelė abejonė - ar tie pinigai iš tikrųjų bus", - nuogąstavo VU rektorius.
Jo teigimu, nors VU metinis biudžetas yra apie 150 - 180 mln., negaunami 4 mln. yra svarbūs.
"Procentiškai nėra daug, bet universitetas yra didelis, ir visi tie pinigai numatyti šių metų išlaidoms padengti", - sakė rektorius.
Jis aiškino, kad pirmakursiams, kurie dar nelaikė nė vienos sesijos, mokėti nereikės, tačiau pažymi, kad tokia sistema - ydinga. Esą iš pirmakursių nerenkant pinigų bus prarastos įmokos iš tų studentų, kurie iškris.
"Supraskite, kad kokios nors chemijos laboratoriniams darbams reikia indų, reikia regentų, tai kainuoja", - aiškino VU vadovas.
Švietimo ir mokslo ministras Algirdo Monkevičius su studentais rugpjūčio pabaigoje pasirašė ketinimų protokolą, kuriame pasižadama siekti, kad už studijas rudenį visų kursų studentai mokėtų ne avansu, o tik sužinoję to semestro, už kurį moka, studijų rezultatus. A.Monekvičiaus pažadus motyvavo tuo, kad imti įmokas avansu yra ydinga ir taip pažeidžiami studentų teisėti lūkesčiai.
Lėšų trūkumo problemai spręsti premjeras buvo sudaręs vyriausybinę darbo grupę, kuri darbą baigė penktadienį.
Finansų ministerija dar rugsėjo viduryje teigė, jog dėl už rudens semestrą nerenkamų studijų įmokų universitetams susidariusio lėšų trūkumo padengti biudžeto lėšomis - neįmanoma.