Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovas Povilas Malakauskas neigia daręs įtaką opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) kandidatų į Seimą sąrašo formavimui.
Tačiau jis sako, kad asmeniškai su draugais, tarp kurių nemažai ir konservatorių, aptarinėjantis ir turįs teisę aptarinėti viską.
Apie P.Malakausko buvusius pokalbius su kai kuriais TS-LKD prezidiumo nariais dėl buvusių kontržvalgybininkų Kastyčio Braziulio ir Vytauto Damulio galimo įtraukimo į kandidatų sąrašą žurnalistams sekmadienį užsiminė TS-LKD pirmininko pirmoji pavaduotoja Rasa Juknevičienė.
„Aš nežinau, ar darė įtaką. Tai, kad kalbėjosi, yra sakę man kai kurie kolegos ir labai nustebę jie patys buvo ir aš taip pat supratau, kad yra bandoma atgrasinti mus nuo tos minties - siūlyti į sąrašą buvusius kontržvalgybininkus. Tai yra tiesa, ką čia slėpti“, - žurnalistams sekmadienį vykstant TS-LKD tarybos posėdžiui sakė R.Juknevičienė.
P.Malakauskas tokius konservatorės įtarimus neigė.
„Nieko aš nekomentuosiu. Tai politikų reikalas, ką traukti ir ko netraukti į sąrašą. Čia ne mano ir ne VSD reikalas. Aš jokių pokalbių dėl partijų, rinkimų neturiu. Tačiau kai manęs ko nors paklausia - aš atsakau“, - sekmadienį sakė P.Malakauskas.
Anot jo, šiuo metu Seime komitetuose svarstomi trys su VSD veikla susiję įstatymų projektai, todėl šiuo metu vyksta intensyvūs pasitarimai su parlamentarais.
„Paskutines dvi savaites Seime būnu kasdien. Jei kas bando sieti tuos mano pokalbius su kažkokiais politiniais, partiniais reikalais - tai yra klaidinga. Žinau tas kalbas“, - sakė P.Malakauskas.
VSD vadovas teigė gerai nė nežinąs, kuris konservatorius Seime yra partijos prezidiumo narys, kuris ne. Paklaustas, ar kalbėjosi būtent apie kelių pretendentų galimą kandidatavimą rinkimuose, VSD vadovas, pridūrė turįs ir daug asmeninių draugų, su kuriais kalbantis ir turintis teisę kalbėti apie viską.
„Su draugais, bendražygiais, pažįstamais mes susitinkame ir kalbamės apie viską. Tai yra mano asmeninis gyvenimas“, - sakė P.Malakauskas.
Jis teigė tarp konservatorių turįs nemažai draugų dar nuo tų laikų, kai buvo šios partijos nariu.
Praėjusiais metais tapęs VSD vadovu P.Malakauskas išstojo iš šios partijos, iki tol - vadovaudamas Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) buvo sustabdęs narystę joje.
Paklaustas, ar buvo pastaruoju metu susitikęs su TS-LKD prezidiumo nariu - neparlamentaru konservatorių kandidatu į Seimą Mantu Adomėnu, VSD vadovas pripažino, jog buvo toks susitikimas „maždaug prieš tris mėnesius“.
„Tai buvo labai seniai, maždaug prieš tris mėnesius. Aš pažįstu labai daug žmonių ir su jais kalbuosi“, - sakė P.Malakauskas.
M.Adomėnas neslėpė buvęs vienas iš aktyviai pasisakiusių prieš buvusių saugumiečių įtraukimą į sąrašą ir teigė, jog tokią jo nuomonę pirmiausia nulėmė į sąrašą R.Juknevičienės siūlyto įtraukti K.Braziulo biografijos faktai - mokslai sovietmečiu KGB mokykloje Rusijoje.
M.Adomėnas teigė tiksliai neprisimenantis, kada buvo susitikęs su P.Malakausku ir teigė, jog tai buvo labai seniai - prieš daug mėnesių, „žiemą ar pavasarį, kai dar sniego buvo“.
„Demokratinės politikos instituto klausimais kalbėjomės“, - teigė M.Adomėnas, kuris taip pat yra ir minėto instituto vadovas. M.Adomėnas neigė su VSD vadovu kalbėjęs apie buvusius saugumiečius.
Kai kurie TS-LKD prezidiumo nariai tvirtino buvus neoficialių pokalbių su P.Malakausku, be kita ko, ir apie galimą buvusių saugumiečių įtraukimą į sąrašą, tačiau tikino, jog VSD vadovas įtakos jų sprendimui nedaręs.
2006 m. spalį VSD veiklą tyrusiam NSGK liudijusius K. Braziulį ir V. Damulį tuometinis VSD vadovas Arvydas Pocius nušalino nuo pareigų, pradėjęs tarnybinį tyrimą dėl slaptos informacijos sąmoningo neteisėto perdavimo. Vėliau po atlikto tyrimo minėti pareigūnai buvo atleisti iš darbo.
Teismas praėjusių metų rudenį nusprendė, kad pareigūnai atleisti iš darbo VSD pagrįstai.
Patys kontržvalgybininkai vadino atleidimą susidorojimu dėl Seimo komitetui pateiktų liudijimų.
V. Damulis ir K. Braziulis liudijo NSGK apie dujų tiekimo tarpininkės „Dujotekanos“ įtakas politikams bei politiniams procesams. Pareigūnai tąkart teigė, jog „Dujotekaną“ rengtasi pripažinti priedangos organizacija, tačiau tam, anot jų, priešinosi tuometinė VSD vadovybė.
Po NSGK atlikto tyrimo prieš daugiau nei metus tuometinis VSD vadovas A. Pocius buvo priverstas trauktis iš pareigų, nors savo kaltės taip pat nepripažino.