• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) konstatavo – neužtenka duomenų pripažinti, kad gegužės 26 d. Prezidentūros kieme vykęs renginys, skirtas antrojo šalies vadovo rinkimų turo rezultatų stebėjimui, pažeidžia rinkimų agitacijos taisykles.

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) konstatavo – neužtenka duomenų pripažinti, kad gegužės 26 d. Prezidentūros kieme vykęs renginys, skirtas antrojo šalies vadovo rinkimų turo rezultatų stebėjimui, pažeidžia rinkimų agitacijos taisykles.

REKLAMA

Tokį sprendimą VRK patvirtino ketvirtadienį vykusio posėdžio metu. 6 VRK nariai pasisakė už tokį sprendimą, 5 balsuojant susilaikė.

Įvertinus visas situacijos aplinkybes, nustatyta, kad iniciatyva surengti renginį kilo Prezidentūros kanclerei. Taip pat pastebima, kad apie renginį skelbta ne asmeninėje tuomečio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos, bet oficialiojoje G. Nausėdos „Facebook“ paskyroje. Taip pat VRK pripažino, kad nėra duomenų, leidžiančių daryti išvadą, jog G. Nausėda turėjo įtakos minėtos renginio idėjos įgyvendinimui.

„Pažymėtina, kad nors aptariamas prezidento G. Nausėdos „Facebook“ paskyroje paskelbtas įrašas ir galėjo sukurti įspūdį, kad yra didinamas kandidato G. Nausėdos žinomumas rinkimų dieną, vis dėlto laikytina, kad nemokamai paskelbtas įrašo turinys turėjo daugiau įpratai informacijai, bet ne politinei reklamai būdingų požymių“, – teigiama VRK Teisės ir tyrimų skyriaus pažymoje.

REKLAMA
REKLAMA

Rinkimų naktį kvietė laukti rezultatų Prezidentūros kiemelyje

VRK buvo sulaukusi keturių skundų dėl antrojo prezidento rinkimų turo balsavimo dienos rytą oficialioje šalies vadovo G. Nausėdos „Facebook“ paskyroje paviešinto kvietimo – teirautasi, ar taip nepažeidžiamos Rinkimų kodekso nuostatos dėl politinės reklamos skleidimo ir naudojimosi tarnybine padėtimi.

REKLAMA

„Kviečiu visus su draugais ir artimaisiais kartu laukti rinkimų rezultatų Prezidento rūmų kieme su fontanu ir parke! Tiesiogines transliacijas galėsime stebėti ekranuose, tad pasikvieskite kompanijos, pasiimkite ko reikia piknikui ir – iki pasimatymo!“, – tą vakarą socialiniame tinkle rašė G. Nausėda.

Tiesa, galiausiai pats tuometis kandidatas į šalies vadovus G. Nausėda į Prezidentūros kiemelį gegužės 26 d. vakarą nepasirodė.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip skelbta anksčiau, VRK tą pačią dieną kreipėsi į Prezidentūrą, rekomenduodama laikytis agitacijos draudimo. Tačiau tuomet įrašo socialiniuose tinkluose šalies vadovo komanda neištrynė – tuometis G. Nausėdos rinkimų štabo vadovas Povilas Mačiulis teigė manąs, jog šioje situacijoje nemato jokių pažeidimų.

Prezidentūra: įrašo socialiniuose tinkluose rinkimų agitacijos nebuvo

VRK paprašius Prezidentūros paaiškinti susiklosčiusią situaciją, pastaroji atsakyme raštu nurodė, kad kanceliarija įgyvendina Atviros Prezidentūros idėją, todėl Daukanto aikštės rūmų kiemas yra atveriamas visuomenei – vasarą bei kalėdinių švenčių metu. Tuo metu sumanymas surengti rinkimų rezultatų stebėjimą gimė institucijos kanclerės iniciatyva. Nurodoma, jog visuomeninis transliuotojas LRT planavo rengti rinkimų rezultatų transliaciją iš Prezidentūros, tačiau vėliau tokio plano atsisakyta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„(...) Nacionalinio transliuotojo planams pasikeitus ir galiausiai Lietuvos televizijai neužtikrinus rinkimų rezultatų stebėjimo, buvo priimtas sprendimas sudaryti galimybę žmonėms ne tik apsilankyti Prezidentūros kieme, bet ir tuo pačiu stebėti pirmuosius rinkimų rezultatus“, – nurodoma Prezidentūros atsakyme VREK.

Šalies vadovo komandos atstovai informavo komisiją, kad negali tiksliai atsakyti, kiek žmonių atvyko į Prezidentūros kiemą stebėti būtent rinkimų rezultatų. Tiesa, jie pateikė gegužės 26 d. statistiką – per visą dieną kiemelyje viešėjo per 1,8 tūkst. žmonių.

REKLAMA

VRK pateiktame atsakyme taip pat nurodoma, kad rezultatų stebėjimo renginiui Prezidentūra nuomojo garso komplektus, pakylą ir ekraną – tam iš kanceliarijos lėšų atseikėta per 5,1 tūkst. eurų.

„Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarijos nuomone, įrašo tekste nebuvo jokios rinkimų agitacijos“, – savo poziciją apibendrino Prezidentūra.

VRK narių pozicijos išsiskyrė: vieni atkreipė dėmesį į įžvelgiamus pažeidimus, kiti „kriminalo nematė“

VRK narių nuomonės dėl to, ar atlikto tyrimo išvados yra tvirtintinos – išsiskyrė. Dalis komisijos narių pastebėjo, jog oficialioje prezidento „Facebook“ paskyroje paskelbtas įrašas pasirodė aktyviosios rinkimų fazės metu, tęsiantis agitacijos draudimo laikotarpiui.

REKLAMA

„Šis įrašas agitacijos draudimo laikotarpiu man kelia abejones. Įrašas sukėlė susidomėjimą konkrečiu kandidatu, buvo sukurtas toks naujas rinkimų dienos įvykis, agitacijos draudimo laikotarpiu. Neigiamai vertinu, kad kandidatas naudojosi Lietuvos Respublikos prezidento paskyra rinkimų dieną – rinkimų, kuriuose jis pats dalyvauja“, – kalbėjo VRK narė Jolita Baušytė, pažymėdama, jog šioje situacijoje įžvelgia agitacijos požymių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Rinkimų dieną rinkėjas nedaro skirtumų ir neieško skirtumų, ar yra įrašas paskelbtas prezidento Gitano Nausėdos ar kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos, ar tai prezidento kvietimas, ar kandidato kvietimas – buvo aiški žinia, kad prezidentas Gitanas Nausėda kviečia laukti rinkimų rezultatų į Prezidentūrą“, – pridūrė ji, pastebėdama, kad toks kvietimas buvo individualizuotas.

J. Baušytei antrino Gitana Matiekuvienė. Komisijos narė tikino negalinti visiškai sutikti su atlikto tyrimo išvada. Jai taip pat užkliuvo ir Prezidentūros reakcija į VRK rekomendaciją ištrinti rinkimų dieną publikuotą įrašą.

REKLAMA

„Įprastai pareigos ir kandidatavimas yra atskiriami. Rezultatų laukimą įprastai organizuoja rinkimų štabai. Todėl to kvietimo negaliu vertinti vienareikšmiškai“, – pakartojo ji.

Tuo metu kita VRK narė Inga Milašiūtė priminė anksčiau atliktą tyrimą dėl prezidento Gitano Nausėdos vizitų regionuose – tuomet taip pat neužteko informacijos pripažinti, jog tokios kelionės ir susitikimai buvo rinkiminės kampanijos dalis.

REKLAMA

„Aš minėjau tą jausmą – teisėta, bet neteisinga. Čia yra lygiai tas pats jausmas. Akivaizdu, kad žmonės, kurie platino ir, tikiu, derino šį kvietimą, jie labai puikiai žinojo įstatymo ribas ir ties kuria riba yra ta plonoji linija – tarp VRK galėjimo pripažinti asmenį naudojantis tarnybine padėtimi ir kas jam už tai bus. Ir, deja, reikia pastebėti ir sutikti su viešajame diskurse keliamu klausimu, kad VRK nėra suteikta pakankamai įrankių ir įrankiai nėra tokie stiprūs, kurie finale galėtų atgrasyti kandidatus norėti braižytis ties šia plona linija“, – apgailestavo I. Milašiūtė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji taip pat stebėjosi prezidento komandos reakcija į VRK rekomendaciją.

„Ji buvo iš tiesų tokia, aš pavadinčiau, iš jėgos pozicijos. Bet tai yra turbūt tų asmenų, atsakinėjusių ir priėmusių sprendimus, požiūris dėl pagarbos kitoms valdžios, valstybės institucijoms“, – sakė I. Milašiūtė.

Visgi, kiti VRK nariai prieštaravo tokioms pozicijoms – Maksimas Reznikovas tikino šioje situacijoje nematantis „didelio kriminalo“.

REKLAMA

„Kampanijos dalyviai turi nedaryti to, kas uždrausta. O visa kitą gali daryti. Ir piktintis situacija, kurioje vat nepažeidė, bet mums nepatinka – man yra labai vertybiškai nepriimtina“, – tikino M. Reznikovas.

„Tas pažeidimo įtariamas mastas, kad štai rinkimų dieną atkreipiamas dėmesys į vieną iš kandidatų, yra matomas kaip tokia didelė blogybė – nežinau, mes galime apskritai diskutuoti, ar rinkimų agitacija rinkimų dieną yra pati didžiausia blogybė, su kuria kodeksas turėtų kovoti, griežtinant apibrėžimus“, – samprotavo VRK narys.

REKLAMA

„Vis tik, fokusuojantis į tos pačios žinutės turinį – juk yra sakoma „laukti rinkimų rezultatų“. Joje nėra kviečiama, sakykime, atvykti balsuoti, didinti aktyvumą iki 20 val., kas tikrai keltų aiškias aliuzijas, kad tai yra atvira agitacija“, – kolegai antrino VRK narys Justas Pankauskas.

ELTA primena, kad gegužės 26 d. prezidentas G. Nausėda buvo perrinktas antrajai kadencijai. VRK duomenimis, šalies vadovą parėmė 74,15 proc. piliečių. Tuo metu antroje vietoje likusi konservatorių iškelta Ingrida Šimonytė sulaukė 24,34 proc. balsų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų