„Vakcinų utilizavimas yra labai normalus ir labai svarbus procesas“, – ketvirtadienį per Vyriausybės pusvalandį Seime sakė ministras.
„Vakcinos taip pat, kaip visi vaistiniai preparatai, pagal atitinkamas taisykles turi būti nedelsiant utilizuojami, kad net ir per klaidą nepakliūtų pacientams. Utilizavimo procesas vyksta visoje Europos Sąjungoje ir visos šalys, deja, bet turi perteklinių vakcinų utilizavimo problemų“, – teigė jis.
COVID-19 vakcinos utilizuojamos, kai baigiasi jų galiojimo terminas.
A. Dulkys pabrėžė, kad Sveikatos apsaugos ministerija bendradarbiaus su prokuratūra, kaip tai darė ir anksčiau.
Generalinė prokurorė Nida Grunskienė nurodė pradėti ikiteisminį tyrimą siekiant nustatyti, ar perkant itin didelį COVID-19 vakcinų kiekį koronaviruso pandemijos įkarštyje ir vėliau dalį jų utilizuojant nepanaudojus, nepadaryta nusikalstama veika.
Tyrimas vyks dėl piktnaudžiavimo ir turto iššvaistymo, trečiadienį pranešė Generalinė prokuratūra.
Jis pradėtas po to, kai viešojo intereso gynimo prokurorai anksčiau atsisakė taikyti viešojo intereso gynimo priemones.
Pastarasis viešojo intereso gynimo tyrimas buvo pradėtas pernai gruodžio mėnesį, tačiau nutarime atsisakyti taikyti tolesnes priemones nurodyta, jog „nustatytas tyrimo metu aplinkybes tikslinga įvertinti galimai padarytų nusikalstamų veikų aspektu“.
Prokuratūra nustatė, kad Lietuva COVID-19 vakcinas pirko iš penkių skirtingų gamintojų. Jos įsigytos vykdant Europos Komisijos (EK) inicijuotas ir organizuotas centralizuoto pirkimo procedūras, valstybėms iš anksto sutikus įsigyti pagal pro rata (prorcingumo) principą EK paskirtą vakcinų kiekį.
Atitinkamai, Lietuva įsigijo daugiau kaip 11 mln. vakcinų dozių už daugiau kaip 230 mln. eurų. Iš šio kiekio apie 2,5 mln. dozių vėliau utilizuotos dėl pasibaigusio jų galiojimo termino bei kitų priežasčių.
Prokuratūros duomenimis, apytiksli sunaikintų vakcinų vertė siekia 46,5 mln. eurų.