Pasak mamos, Matas itin aktyvus jaunuolis – sportuojantis, žaidžiantis šachmatais, stalo tenisą, tinklinį, taip pat mėgstantis piešti ir gerai besimokantis. Ji pabrėžia, kad jos sūnus griežtai nusistatęs prieš žalingus įpročius, dažnai drausmindavo net savo klasiokus, skatindamas juos mesti ir pradėti sportuoti.
Mama atskleidžia, kad Matas, savaitę prieš dingimą, išsiskyrė su panele. Keliamos įvairios paauglio dingimo versijos, o privatus detektyvas Romualdas Zaleckis analizuodamas Mato paveikslą pateikia savo nuomonę, kas galėjo nutikti tą naktį.
Spėja, kad išsiskyrimas – ne pagrindinė dingimo priežastis
Detektyvas analizuodamas Mato nuotraukas ir naujausias žinomas detales apie jo aktyvias veiklas, pomėgį sportuoti, nepritarimą žalingiems įpročiams, gerus rezultatus moksluose ir glaudžius santykius šeimoje, pastebi, kad Matas yra veiklos žmogus, turintis stiprų tikslų siekį.
„Pas jį dominuoja „idealus aš“ – jis rodo bicepsus nuotraukoje, mato ateitį, ją kuria pats. Toks žmogus nebūtų linkęs į savižudybę dėl tokio nutikimo, kaip nelaiminga meilė, tas jo nesugriauna, jis eina toliau, kad ir pergyvena truputį. Pas jį galvoje yra per didelė mintis koks jis bus stiprus, gražus ir sėkmingas“, – sako R. Zaleckis.
Anot detektyvo, tokie žmonės turi labai stiprią ateities viziją. „Tai yra stiprus įsitikinimas, neuronų santrauka, kuri formuojasi nuo vaikystės, kai vaikas nori tapti superherojumi, ir šiaip sau tai neišsivaikšto“, – teigia jis.
„Kuris iš vaikų keltųsi šeštą ryto ir eitų mankštintis? Jis pats save prievartauja, nes nori būti kažkuo ir jis pats žino, ko jis nori, tai yra didelė minties jėga. Tad toks žmogus savęs nesugriaus dėl kažkokios kitos mažesnės idėjos“, – priduria ekspertas.
Pasak detektyvo, nėra matyti požymių, rodančių depresiją ar kitą vidinę būseną, kuri nurodytų jo polinkį į savižudybę, o iš fakto, kad Matas prieš dingimą buvo linksmas ir planavo savaitę, galima spėti, kad jis nebuvo tiek stipriai paveiktas.
„Jo įprastas bazinis elgesys: sportuoti šeštą ryto, susitikti su draugais, pamokslauti jiems kaip daryti nevertėtų. Staiga atsitinka kažkoks įvykis ir jis ketvirtą ryto eina į sporto klubą, nežinia kodėl išeina iš jo pusę penkių. Kas galėjo taip iškreipti tą stiprų vaikį, kuris nebūtų linkęs į kažkokius neapgalvotus sprendimus? “ – svarsto R. Zaleckis.
Detektyvas kelia versiją: „Viena pagrindinių minčių – narkotikai“
Analizuodamas neįprastą Mato elgesį tą naktį, detektyvas nurodo savo versiją, kas galėjo taip stipriai jį paveikti. Pasak jo, narkotikai galėjo būti lemtingas veiksnys, išmušęs paauglį iš įprastos rutinos.
„Aš neatmesčiau tos versijos, kad čia buvo kvaišalų vartojimas. Galbūt draugai ar pažįstami pasakė jam pabandyti kažką naujo, jeigu jam blogai. Toks „pabandymas“ būtų logiškas jaunuoliui, kuris drąsiai įveikia iššūkius, eksperimentuoja ir eina toliau“, – teigia detektyvas.
Detektyvas bando atkurti Mato veiksmų seką ryte, kai jis dingo bei ką jis mąstė.
„Tam tikrą laiką jis veikė autopilotu – susidėjo knygas, kad eitų į mokyklą ryte, įprastu keliu nuėjo į sporto klubą, nes reikia eiti sportuoti, tas jo „idealus aš“ varo jį sportuoti, būti kažkuo. Jis tai daro įprastu būdu, o paskui atsipeikėjo, kad dabar jam netinka to daryti ir jis pasuka iš sporto klubo kažkur, kur akys veda. Tai rodo, kad kažkas išmušė jį iš įprastinės minčių eigos“, – teigia ekspertas.
Pasak detektyvo, būtent narkotinės medžiagos gali paveikti žmogų, kai atrodo, kad „jūra iki kelių“ ir žmogus nebesuvokia aplinkos realistiškai, atsiranda iliuzija, miražas ir žmogus nebesupranta kur yra tikrovė.
Detektyvas apie kitas versijas: „Kažkas galėjo įvykti“
R. Zaleckis taip pat neatmeta kitų scenarijų, įskaitant ir susidūrimą su pravažiuojančiomis gaujomis, agresija ar incidentą pakelyje. Jis pabrėžia, kad toks ankstyvas ryto metas nėra įprastas laikas paaugliui būti lauke.
„Pusę penkių ryto – žmogus nėra savo standartinėje būsenoje, kaip visada, kai eina į mokyklą ar sportą. Jis kažkodėl nuėjo ne tuo laiku, vyko kažkoks neadekvatumas, neįprastas veiksmas. Tai gali sukelti klaidingas reakcijas į aplinką – galbūt nepamatė važiuojančio automobilio, gal išėjo į kelią, ar kažkas galėjo įvykti ir iš pokalbio, gesto ar susvyravimo“, – teigia vyras.
Versija, kurią detektyvas tvirtai atmeta – inscenizuotas dingimas. Pasak jo, tokią versiją galima būtų kelti praėjus kelioms dienoms nuo dingimo, bet dabar praėjo jau per daug dienų.
„Klausimas kam jam reikėtų inscenizuoti, kad mamai blogiau padaryti, artimiesiems kažką parodyti, ar tai mergaitei? Jis yra veiklos žmogus, jam nėra ką vaidinti, dvi diena padūsautų ir jam praeitų. Jis eina tolyn, į priekį, nebando atstatyti praeities, tarkime draugės netekimo“, – pabrėžia R. Zaleckis.
Paklaustas, ką gali reikšti palikti asmeniniai daiktai, kaip šiuo atveju telefonas ir ausinukai, ekspertas kelia dvi versijas.
„Jeigu žmogus yra depresinis, jis viską numeta, nes jam nebereikia tų daiktų, jis mato, kad gyvenimo nebėra ir daiktai nieko nepakeis. Tačiau jeigu tai veiklos žmogus, tai gali reikšti, kad jis buvo taip stipriai paveiktas kažko, kad nebemato tos realybės, ką paliko – tą paliko, jam nerūpi“, – aiškina detektyvas.
Portalas TV3.lt primena Mato mamos pasakojimą apie sūnų: „Jis buvo visiškai prieš žalingus įpročius ir jeigu klasėje klasiokai rūkydavo vadinamus „veipus“, jis visada sakydavo: darote nesąmones, eikite sportuoti. Jis labai aktyvus vaikas, aktyviai sportuojantis, draugiškas, mėgstantis juokauti. Moksluose sekėsi labai gerai, mėgsta piešti, žaidžia šachmatais, stalo tenisą, tinklinį“.
Berniuko fizinės savybės
Lieknas, 15 metų, 175 cm. ūgio, vilkėjo trumpus mėlynus šortus „Jack & Jones“, žydrus Nike sportbačius, juodą „Jack & Jones“ džemperį su „Jack & Jones“ užrašu per visą krūtinę.
„Kreipiamės į visuomenę prašydami jūsų pagalbos. Įvykį jau tiria policija, Neryje aktyviai paiešką vykdo gelbėtojai. Jeigu eisite pasivaikščioti Antakalnyje ar aplink, palei upę jos tekėjimo kryptimi, būkite budrūs ir atkreipkite dėmesį į vandenį, pakrantes, šlaitus. Tiriamos visos galimos jaunuolio dingimo versijos“, – pranešama.
„Yra paskelbta jo paieška, prie Šilo tilto rasta jo kuprinė, apžiūrima upė ir jos pakrantė, dalyvauja Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento narai“, – Eltai sakė policijos atstovė.
Jeigu turite vertingos informacijos, matėte šį jaunuolį – skambinkite bendruoju pagalbos numeriu 112.