• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos policija visai neseniai priėmė sprendimą daugiau dėmesio skirti prevencijai elektroninėje erdvėje, socialiniuose tinkluose. Dar balandžio pradžioje savo darbą pradėjo virtualus patrulis. Praėjus savaitei nuo darbo pradžios, rezultatai jau matomi, o policijos departamentas teigia, kad lūkesčiai kol kas pasiteisina.

Lietuvos policija visai neseniai priėmė sprendimą daugiau dėmesio skirti prevencijai elektroninėje erdvėje, socialiniuose tinkluose. Dar balandžio pradžioje savo darbą pradėjo virtualus patrulis. Praėjus savaitei nuo darbo pradžios, rezultatai jau matomi, o policijos departamentas teigia, kad lūkesčiai kol kas pasiteisina.

REKLAMA

Dar prieš darbo pradžią policija aiškino, kad virtualiu patruliu dirbs 3 policijos pareigūnai, kurie internetinėje erdvėje fiksuoja administracinius nusižengimus, užsiima nusikalstamų veikų prevencija.

„Per pirmąją savaitę problemų nekilo, darbas vyksta labai intensyviai. Virtualus patrulis gauna labai daug informacijos iš visuomenės, konsultuoja žmones įvairiais, jiems rūpimais klausimais“, – naujienų portalui tv3.lt pasakojo Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.

Anot jo, kol kas virtualus patrulis papildomai valstybei nekainuoja, nes šias pareigas užėmė pareigūnai iš kitų skyrių. Lūkesčiai pateisinti, tačiau detaliau jis bus vertinamas tik po kelių mėnesių.

REKLAMA
REKLAMA

R. Matonis atskleidė ir tai, kad pirmoji savaitė davė ir konkrečių rezultatų. Nustatytas sukčiautojas, o dar keletas atvejų perduoti į konkrečius policijos komisariatus.

REKLAMA

„Yra nustatytas vienas sukčiautojas, kuris siūlė pirkti vairuotojų pažymėjimus, taip pat pora medžiagų persiųsta į teritorinius policijos komisariatus dėl tolimesnio vertinimo ir nagrinėjimo“, – aiškino Policijos departamento atstovas.

Apie sukčiautoją, siūliusį įsigyti vairuotojo pažymėjimą, virtualus patrulis rašė savo „Facebook“ paskyroje. Paaiškinta sukčiavimo schema, būdai, kaip neįkliūti sukčiams.

REKLAMA
REKLAMA

„Pastaruoju metu, socialiniame tinkle Facebook, atkreipiamas dėmesys į sukčiavimo atvejus, kuomet asmenys už tam tikrą atlygį, siūlo „pagaminti“ vairuotojo pažymėjimus ar kitus dokumentus. Į policijos virtualų patrulį kreipėsi keletas asmenų, kurie pranešė, kad tam tikri asmenys įvairiuose soc. tinklalapio Facebook grupėse siūlo įsigyti vairuotojų pažymėjimus, suteikti papildomas kategorijas ar susigrąžinti prarastą vairuotojo pažymėjimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu daugelis tokių paskyrų yra užblokuota bei pašalinti pranešimai su minėtais pasiūlymais. Dažnu atveju, pagal iš anksto suplanuotą sukčiavimo schemą, asmenys iš pradžių paprašo pervesti avansą, o gavus prekę/paslaugą ir likusią sumos dalį, vėliau jus užblokuoja, pervesti pinigai nėra grąžinami, su asmenimis nebebūna galimybės susisiekti. Nepakliūkite į sukčių pinkles, nepasitikėkite tokiais asmenimis, praneškite apie tai Facebook administratoriams ir blokuokite tokias įtartinas paskyras.

REKLAMA

Taip pat norime priminti, kad pagal Lietuvos Respublikos Baudžiamojo kodekso 300 straipsnį yra numatyta atsakomybė ne tik asmenims, kurie klastoja dokumentus, bet ir tiems, kurie jais disponuoja. Už tokios nusikalstamos veikos padarymą yra numatyta atsakomybė – areštas arba laisvės atėmimas iki ketverių metų“, – rašoma virtualaus patrulio paskyroje.

Kaip tai vyksta? 

· Viešas virtualaus patrulio įspėjimas kaip komentaras soc. tinkluose arba portaluose 

REKLAMA

· Privati žinutė soc. tinkle „facebook“ · El. laiškas iš el. pašto [email protected] 

Pateikiame pavyzdžius, kada reaguotų virtualus patrulis: 

1. Skelbimai su siūlymais įsigyti kontrabandinių cigarečių ar alkoholio; 

2. Siūlymai prisiimti kito asmens padarytą pažeidimą; 

3. Grasinimai susidoroti su kitais asmenimis; 

4. Siūlymai nusipirkti vairuotojo pažymėjimą, ar padėti už pinigus išlaikyti vairavimo egzaminą, siūlymai nusipirkti techninę apžiūrą ir pan.; 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

5. Narkotinių medžiagų platinimas elektroninėje erdvėje; 

6. Siūlymai investuoti į įtartinas platformas, pirkti el. būdu netikrose internetinėse parduotuvėse, kitokie sukčiavimai elektroninėje erdvėje. 

Tai – pagrindinės veiklos kryptys, kuriomis dirbs šie pareigūnai. 

Gyventojai, matydami pažeidimus elektroninėje erdvėje, gali pranešti virtualiam patruliui privačia žinute soc. tinkle „Facebook“ sukurtame puslapyje. 

REKLAMA

Policija kviečia kurti saugią aplinką elektroninėje erdvėje.

Generalinis komisaras Renatas Požėla anksčiau teigė, kad virtualūs patruliai reaguos tik į konkrečius teisės aktų pažeidimus ir neužsiims komentatorių cenzūra. Anot jo, kilus klausimams, kaip vertinti konkrečius atvejus, patruliai visada galės konsultuotis su kolegomis ir „priimti kolektyvinį sprendimą“. 

„Tai – akivaizdūs teisės aktų pažeidimai, pavyzdžiui, pardavinėjimas tų pačių vakcinų, kas yra draudžiama, siūlymas įsigyti narkotinių medžiagų, akivaizdus naudojimas keiksmažodžių, kito asmens įžeidinėjimas“, – tvirtino komisaras.

REKLAMA

Anot policijos, taip pat bus vertinami skelbimai su siūlymais įsigyti kontrabandinių cigarečių ar alkoholio, siūlymai prisiimti kito asmens padarytą pažeidimą, grasinimai susidoroti su kitais asmenimis, siūlymai nusipirkti vairuotojo pažymėjimą, ar padėti už pinigus išlaikyti vairavimo egzaminą, siūlymai nusipirkti techninę apžiūrą ir panašiai.

Pareigūnai tikrins ir siūlymus investuoti į įtartinas platformas, pirkti elektroniniu būdu netikrose internetinėse parduotuvėse, tirs kitokius sukčiavimus elektroninėje erdvėje.

Gyventojai, matydami pažeidimus elektroninėje erdvėje, raginami pranešti apie tai virtualiam patruliui „Facebook“ socialinio tinklo platformoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų