Šiemet Vilnius Šveicarijos banko UBS sudarytame brangiausių miestų sąraše užėmė 58-ąją vietą.
Užpernai Lietuvos sostinė buvo 63 vietoje. Duomenys apie kainas 71 nuolat tyrime dalyvaujančiame mieste atnaujinti šių metų sausį. Brangiausių pasaulio miestų lentelėje Vilnius kasmet po truputį lipa į viršų.
Lietuvos laisvosios rinkos instituto vyresnysis ekspertas Žilvinas Šilėnas įvairių prekių ir paslaugų brangimą Vilniuje vadina natūraliu reiškiniu.
„Naujoms valstybėms įstojus į Europos Sąjungą, kainos jose pradėjo vienodėti, vytis kainas Vakarų Europos šalyse. Taip atsitiko todėl, kad mes tapome bendros didelės rinkos dalimi“, – sakė Ž. Šilėnas.
Šį procesą skatina šiuo metu Baltijos valstybėse vyraujanti aukšta infliacija.
Turistai skundžiasi
Kai kurie politikai ar verslininkai vis dar mano, kad Vilnius pasaulyje galėtų būti reklamuojamas kaip pigus miestas praleisti laisvalaikį. Taip neva būtų galima pritraukti daugiau užsienio turistų.
Tačiau Lietuvos turizmo informacijos centrų užsienio sostinėse vadovai su tokia nuomone nesutinka. Jie vis dažniau girdi priekaištų, kad Vilnius yra labai brangus miestas.
„Vilnius buvo išties pigus prieš septynerius metus. Į Lietuvą atvykstantys britai pripažįsta, jog alaus kainos Vilniuje nėra didelės, tačiau maisto, pramogų, suvenyrų kainos labai pakilusios. Daug kas sako, kad pasilinksminti Čekijos sostinėje Prahoje pigiau“, – sakė Lietuvos turizmo informacijos centro Londone direktorė Indrė Trakimaitė.
Dar labiau britus šokiruoja viešbučių ir lėktuvo bilietų kainos. Pasak I. Trakimaitės, dauguma turistų negali sau leisti už nakvynę viešbutyje Vilniuje mokėti 400 Lt. Todėl britams pigiau atostogauti Ispanijoje.
Didelėmis kainomis skundžiasi net lenkai. „Vilniuje trūksta vietų, kur būtų galima pigiai apsistoti arba skaniai pavalgyti“, – tvirtino Lietuvos turizmo informacijos centro Varšuvoje direktorė Olga Ožarenkova.
Kainų krepšelis
Sociologai spėja, jog Vilnius turistams atrodo brangus, o statistikos lentelėse yra tarp pigiųjų miestų tik todėl, kad kainų tyrimuose dažnai vyrauja plataus vartojimo prekės ir paslaugos.
Brangiausių pasaulio miestų sąrašo viršuje yra Oslas, Kopenhaga, Londonas, Dublinas, Ciurichas, Stokholmas, Helsinkis, Ženeva, Paryžius ir Viena. Įspūdingomis kainomis miesto centre garsėjanti Maskva yra antroje sąrašo pusėje.
„Kiek atliekami tyrimai yra rimti, galima vertinti tik žinant visas detales. Juk kavos kaina Vilniuje prie geležinkelio stoties ir Gedimino prospekte taip pat skiriasi“, – sako Laisvosios rinkos instituto vyresnysis ekspertas Ž. Šilėnas.
Bankas UBS miestų brangumą ir gyventojų perkamąją galią nustato nuolat atnaujindamas 122 pavadinimų prekių ir paslaugų krepšelio kainas.