„Vilniaus rotušė yra vienintelė rotušė Europoje, kuri neturi laikrodžio. Rotušės laikrodis yra savivaldos simbolis, jo dūžiai, pranešdami valandas, pagal kurias vyksta visas miesto gyvenimas, sakydavo, kad mes gyvename savo mieste, savo papročiais, savo įstatymais, esame šio miesto piliečiai, dalyvaujantys jo valdyme“, – per spaudos konferenciją Seime trečiadienį sakė etnologas Libertas Klimka.
Gamtos mokslų daktaras, rašytojas L. Klimka yra parengęs studiją „Vilniaus rotušė ir jos laikrodis“, kurioje apžvelgiama mechaninio laikrodžio išradimo ir tobulinimo istorija, jo reikšmė miesto bendruomenei, pristatoma Vilniaus rotušės laikrodžio ir jo varpų istoriografija.
Lietuvos kultūros politikos instituto direktorius Antanas Staponkus teigė, kad parengus šį leidinį atsiveria kelias laikrodžio atstatymui.
„Rotušės laikrodžio atstatymo pagrįstumas turi tvirtų argumentų, nes prieš kokį 20 metų tokie dalykai jau buvo keliami, bet atsitrenkdavo į pagrįstą nuomonę, kad visų pirma reikia išanalizuoti Lietuvos sostinės laikrodžio istoriją ir tada galvoti apie laikrodžio atstatymą. Profesorius L. Klimka kaip tik ėmėsi iniciatyvos parengti tokią studiją, šiandien mes ją turime ir atsirado objektyvus pamatas remiantis istorija eiti tolesnį kelią“, – kalbėjo A. Staponkus.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnės Aušrinės Norkienės, šios frakcijos narės Rimantės Šalaševičiūtės ir Lietuvos kultūros politikos instituto iniciatyva Seime bus organizuojama konferencija ir diskusija „Atstatykime Lietuvos sostinės Rotušės laikrodį – svarbiausią valstybės laikrodį“.
Anot rengėjų, konferencija svarbi Lietuvos sostinei, valstybei ir kiekvienam Lietuvos gyventojui, nes joje siekiama išanalizuoti svarbiausio valstybės laikrodžio atstatymo sąlygas ir prielaidas.
„Rotušės laikrodžio atstatymas būdavo vis atidedamas, nes istorikai, kultūros paveldo ir kiti specialistai, pritardami rotušės laikrodžio atstatymo idėjai, rekomenduodavo pirma ištirti išlikusią sostinės ir jos laikrodžio istorijos medžiagą, įvertinti, kiek ją galima panaudoti atkuriant autentiškos architektūros laikrodžio bokštą“ – sako A. Norkienė.
Vilniaus rotušė buvo įsteigta 14-ame amžiuje, kai Lietuvos didysis kunigaikštis ir Lenkijos karalius Jogaila Vilniaus miestui 1387 metais suteikė Magdeburgo teises.