Norėdamas įrodyti, kad 36 milijonų litų nešvaistė, Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) generalinis direktorius Gintautas Kėvišas užsisakė auditą. Privatų. Jo atlikimą finansavo teatro mecenatas „Siemens“. Auditas jau baigtas, bet biudžetinės įstaigos auditą atlikusi privati kompanija rezultatų neskelbia, o G. Kėvišas tvirtina jų neturįs.
Įslaptintos išvados
„Mes atlikome labai daug darbų, todėl norime pasitikrinti, ar nedarome klaidų, ar viską darome teisingai, ar galime kur nors patobulėti“, - kodėl nusprendė užsisakyti privačią audito kompaniją „Ernst & Young Baltic“, „Respublikai“ sakė G. Kėvišas. Visai nekreipiant dėmesio į tai, kad LNOBT auditą yra suplanavusi ir Valstybės kontrolė.
Privatininkai auditą pradėjo vasario 11 dieną ir žadėjo baigti per 10 dienų. Tad kodėl lig šiol niekas nėra girdėjęs apie išvadas? „Taip, mūsų darbo ataskaita jau parengta ir pateikta klientui. Kaip numato sutartis, mes negalime skelbti kliento informacijos, rekomenduojame kreiptis dėl jos tiesiogiai į LNOBT“, - informavo Linas Dicpetris, auditorių „Ernst & Young Baltic“ atstovas.
„Oficialių išvadų mes neturime, tik preliminarias. Dabar jos yra derinamos. Auditas jau baigtas, bet išvadų dar neturime. Maždaug žinome, kas ten parašyta, bet kai žinosime oficialiai, tada ir pranešime“, - apie tai, kad kas pinigus moka, tas ir muziką užsako, kalbėjo LNOBT direktorius.
Pasakius, kokią informaciją yra pateikusi audito kompanija, G. Kėvišas ir toliau įnirtingai tikino pats ką tik su auditoriais kalbėjęs ir teigė jokios informacijos neišduosiąs - nebent į jį kreiptųsi valstybinės institucijos.
„Jie man pažadėjo, kad pirmadienį viską baigsime galutinai, nes jiems, kiek aš žinau, trūksta teisinės pusės ataskaitos“, - kalbėjo teatro vadovas.
Domisi Seimas
G. Kėvišo savivale susidomėjo ir Seimo Audito komitetas, tačiau ir jam privataus audito išvados neprieinamos - mat privati audito kompanija išvadas teikia tik užsakovui.
„Mes kreipėmės į Kultūros ministeriją ir prašėme atsakyti, kodėl sutartį pasirašė ne steigėjas - Kultūros ministerija, o biudžetinės įmonės direktorius. Sutarties mes nesame matę, todėl ir nežinome, kam bus pateikta ataskaita: ar konkrečiai Operos ir baleto teatrui, kuris užsakė auditą, ar mecenatui „Siemens“, kuris auditą apmokėjo“, - svarstė Seimo Audito komiteto pirmininkė Loreta Graužinienė.
Tačiau, L. Graužinienės teigimu, jokios informacijos iki šiol Kultūros ministerija nėra pateikusi.
Nedaug ką galėjo pasakyti ir Kultūros ministerija - mat tik iš „Respublikos“ sužinojo, kad auditas jau atliktas, bet informacija slepiama.
„Mes esame kreipęsi į juos (LNOBT - red. past.), kad informuotų, iš kokių lėšų ir kokiu pagrindu daromas tas auditas. Mes net nežinome, ar jį atliko, ar ne. Tiesiog paprašėme sutarties kopijos ir dabar laukiame atsakymo. Jie disponuoja savo lėšomis nepriklausomai nuo Kultūros ministerijos ir su mumis tokių dalykų nederina“, - kalbėjo Kultūros ministerijos Vidaus audito skyriaus vedėja Daiva Liekienė.
Paklausta, kaip Seimo Audito komiteto pirmininkė vertina G. Kėvišo savivalę, L. Graužinienė teigė vertinanti neigiamai, nes teatro direktorius pasielgė neetiškai. „Vertinu neigiamai ir tai, kad mecenatai apmoka audito atlikimo paslaugas. Vadinasi, bet kas gali pasiskelbti bet kurios įstaigos mecenatu ir pradėti išorės auditą?“ – stebėjosi L. Graužinienė.
Agnė Vaitasiūtė