Mokytojų atlyginimų kėlimas vienoda suma, o ne procentiniu dydžiu papiktinto Aukštaitijos švietimo darbuotojų profesinių sąjungų (AŠDPS) susivienijimą, o Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininkas spėja, kad įsivėlė klaida.
„Tai tikriausiai klaida. Buvome sutarę su švietimo ir mokslo ministru didinti atlyginimus (mokytojams - BNS) 10 proc. (...) Kol kas jokio vertinimo pateikti negaliu - iki šiol nebuvo tokių šunybių iš naujojo ministro“, - trečiadienį BNS sakė LŠDPS pirmininkas Aleksas Bružas.
Antradienį Švietimo ir mokslo ministerija paskelbė, kad nuo sausio 1 dienos visiems mokytojams, nepriklausomai nuo jų kvalifikacijos, pedagoginio darbo stažo, išsilavinimo, darbo užmokestis didinamas vienoda suma.
AŠDPS pranešime spaudai rašoma, kad švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius pasirašė įsakymą, nurodantį visiems mokytojams atlyginimus kelti vienoda suma, vidutiniškai uždarbį padidinant 10 proc.
Pasak profsąjungų susivienijimo, pasirašydamas minėtą įsakymą, G.Steponavičius ignoravo mokytojų ir jų atstovų nuomonę. Anot jų, mokytojų profesinės sąjungos organizavo apklausas, diskusijas, pasitarimus ir vieningai sutarė atlyginimus didinti visiems pedagoginiams darbuotojams vienodu procentiniu dydžiu.
ŠMM Švietimo ekonomikos skyriaus vedėja Kristina Markelienė BNS trečiadienį patvirtino, kad jokios klaidos dėl atlyginimų didinimo nėra.
„Buvo labai daug diskusijų. (...) Galiausiai nuspręsta atlyginimus kelti visiems vienodai, taip mažinant atotrūkį tarp jaunų mokytojų ir ekspertų“, - kalbėjo K.Markelienė.
Švietimo ir mokslo ministras G.Steponavičius po Vyriausybės posėdžio trečiadienį žurnalistus tikino, kad įvedus šią tvarką bus stiprinamas mokytojo prestižas ir tai padės į mokyklas pritraukti jaunų mokytojų.
„Vyriausybės programoje yra įrašytas prioritetas - mokytojo kaip profesijos prestižo stiprinimas. Mes puikiai suvokiame, kada Lietuvoje trūksta jaunų mokytojų, iki pusantro tūkstančio trūkumas yra. Net po pedagoginių studijų baigimo nenori jauni žmonės eiti dirbti mokytojais. Turėtume nedidinti atotrūkio tarp atlygio jaunų ir tų, kurie turi stažą ir kvalifikaciją. Duona, dešra, degalai visiems pabrango vienodai“, - kalbėjo G.Steponavičius.
Visiems mokytojams, turintiems 18 pedagoginio darbo valandų per savaitę, nuo sausio 1 dienos darbo užmokestis padidės apie 150 litų, mokytojams, turintiems 36 pedagoginio darbo valandas per savaitę, - maždaug 300 litų. Auklėtojams, specialiesiems pedagogams, priešmokyklinio ugdymo pedagogams, dirbantiems etatu, nuo 180 iki 215 litų.
ŠMM teigimu, mokytojams, kuriems nesuteiktos kvalifikacinės kategorijos, turintiems iki 3 metų pedagoginio darbo stažą, įgijusiems aukštąjį universitetinį ar neuniversitetinį išsilavinimą, tarifinių atlygių koeficientai yra didinami 11,6 proc. Mokytojų, turinčių eksperto kategoriją ir pedagoginio darbo stažą 15 ir daugiau metų, tarifinių atlygių koeficientai didinami 8,1 proc. Iki šiol skirtumas tarp jų atlyginimų buvo daugiau nei 1 tūkst. litų už 36 darbo valandas per savaitę.
Po mokytojų streikų praėjusios kadencijos Vyriausybė patvirtino ilgalaikę atlyginimų didinimo programą, kurioje buvo numatyta mokytojams atlyginimus 2009 metais didinti 29,5 proc., o 2010-2011 metais - po 10 proc.
Tuo metu naujosios Vyriausybės sudarytame 2009-ųjų biudžete numatyta, kad pedagogams šiais metais darbo užmokestis bus didinamas mažiau - vietoj žadėtų 1,091 mlrd. litų valdantieji numatė 861 mln. litų.