A. Veryga penktadienį ryte socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė žinią, jog Vilniuje esančios Kunigaikščio Gedimino progimnazijos tėvų bendruomenė kreipėsi į jį su klausimais dėl ankstyvo mokyklos atsidarymo.
„Na, Vilnius ir jo vadovai, visada stebino savo „išmone“. Visą COVID laikotarpį stengėsi daryti kaip nors kitaip, nei visi.
Šiandien iš Kunigaikščio Gedimino (buvusios Genio) progimnazijos tėvų gavau įdomią žinutę:
„Mūsų progimnazija Vilniaus savivaldybėje išrinkta pilotine mokykla pradinukams grįžtant į „gyvą“ mokymąsi. Tai reiškia, kad mūsų vaikai turi galimybę grįžti į mokyklą jau pirmadienį. Bet kad tai būtų įmanoma ir saugu, turime atlikti tam tikrus veiksmus:
1. Šį savaitgalį visas namų ūkis turi pasidaryti Covid kaupinių PGR testą - tyrimas imamas iš nosies, mažiau invazinis nei PGR nosiaryklės tyrimas ( pagaliukas panašus į ausų krapštuką). Tai bus bendras visos šeimos testas, turi dalyvauti visi gyvenantys kartu asmenys.
2. Jei tyrimo testas neigiamas, mokinys pirmadienį keliauja į mokyklą. Maždaug kas 10 dienų vaikams vėl kartos testą, tikėtina, kad jau mokykloje.
3. Jei tyrimas bus teigiamas, bus tiriami visi šeimos nariai atskirai. Ir tada jau priimami sprendimai.
Kaip supratau, mokykloje mokiniai turės dėvėti kaukes.
Reikia labai labai skubaus mūsų sprendimo, ar sutinkame atlikti testus visai šeimai. Prašyčiau parašyti savo nuomonę, kaip atsakymą į šį laišką. Jei klasės dauguma sutiks testuotis ir grįžti į mokyklas, nesutinkančių tėvų vaikai mokyklos lankyti negalės ir pamoks vyks hibridiniu būdu, o tai iš tiesų labai apsunkintų mokytojos darbą.
Jei testuotis sutiksite, registracija rūpinsis mokykla ir jūs gausite SMS žinutę, kviečiančią automobiliu atvykti į mėginių ėmimo punktą“, – rašo buvęs sveikatos apsaugos ministras.
A. Veryga taip iškėlė klausimą, kaip toks atsidarymas yra įmanomas to nepaskelbus Vyriausybei. Jam taip pat užkliuvo ir minimas PGR kaupinių testas: „Gal būsiu ką nors praleidęs, bet jei tai tas pats vadinamasis grupinio PGR testavimo metodas (kuomet keli mėginiai sudedami kartu ir testuojami kaip vienas), tai neteko girdėti, kad jis jau būtų buvęs paskelbtas kaip validuotas. Jei jis nėra validuotas, tai negali būti naudojamas“.
Mokyklos direktorius: deriname procesus, kaip būtų, jeigu būtų
Tv3.lt susisiekė su Vilniaus Kunigaikščio Gedimino progimnazijos direktoriumi Rimantu Remeika. Šis, išgirdęs klausimą apie galimą atsidarymą jau kitą savaitę, susijuokė: „Jūs Verygos ir paklauskite“.
Mokyklos direktorius patikslino, jog iš dalies informacija A. Verygos skelbtame įraše yra teisinga – progimnazija šiuo metu ruošia planus, kaip galėtų grįžti į mokymą, kai tą daryti leis Vyriausybė.
„Mes deriname naują testavimą, su idėja, kad į mokyklą ateina visi švarūs. Kad ateitų prasitestavę visi – ir vaikai, ir tėvai. Su naujais testais, kurie nebūtų į smegenis kišami, bet tik į šnervę. Labai paprastas testas, o po to kas 3-4 dienas bus testuojami (vaikai – aut. past.) mokykloje jau pačioje. Ten tas paėmimas, naujas testas, vienintelė laboratorija Santarose jį aprobuotų
Mes deriname procesus, kaip būtų, jeigu būtų“, – aiškina įstaigos direktorius R. Remeika.
Pasak R. Remeikos, Kunigaikščio Gedimino progimnazija kol kas yra vienintelė mokykla planuojanti tokį moksleivių ir jų tėvų testavimo būdą, kadangi tai esą labai sudėtingas ir brangus procesas.
„Gal ten kažkas iš bendruomenės ne taip pagalvojo... Žinote, žmonės skirtingai supranta. Tik gaila, kad visokie Verygos yra naivuoliai arba įstatymų neskaito, aš nesuprantu“, – Seimo nario įrašą komentuoja mokyklos direktorius R. Remeika.
Vilniaus miesto savivaldybė: grįžimas kitą savaitę yra įmanomas:
Pasak Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Povilo Poderskio, šiuo metu yra derinamasi dėl Vyriausybės nutarimų, operacijų vadovo ir administracijos direktoriaus raštų, užtikrinančių galimą Vilniaus Kunigaikščio Gedimino progimnazijos kontaktinės veiklos atnaujinimą. Ši mokykla buvo pasirinkta kaip pilotinė mokykla naujam apsaugos nuo Covid-19 metodui.
Mokyklos vaikus ir jų tėvus planuojama testuoti nauju būdu – PGR kaupiniais.
„Testavimas kaupiniais vyksta labai panašiai, kaip mūsų įprastai matomas testavimas. Tik pagaliukas nekišamas iki nosiaryklės, juo vilgoma nosies sritis. Atlikus tokį testą, sudėjus visus pagaliukus į vieną mėgintuvėlį, jį ištyrus būna įvykdomas viso namų ūkio patikrinimas“, – aiškina P. Poderskis.
Tokių testų patikimumas siekia 95 proc. Pasak P. Poderskio, jeigu pavyks sutvarkyti visus reikiamus dokumentus, kontaktinis ugdymas pradinėse klasėse, kuriose tėvai sutiktų testuotis, galėtų būti pradėtas vykdyti ir nuo kitos savaitės:
„Mano supratimu pilnai užtektų, jeigu tie sprendimai būtų priimti šiandien, rytoj, poryt. Pilnai galėtume viską įgyvendinti. Nes pats testavimas ypatingų sprendimų nereikalauja“.
Po savaitės, vasario 14 d., moksleiviams prasidės žiemos atostogos, jų metu esą bus stebima, ar virusas neišplito ir tuomet priimami atitinkami sprendimai. P. Poderskis patvirtino, jog po moksleivių žiemos atostogų projekto sėkmės atveju metodu naudotis galėtų pradėti ir kitos mokyklos.
Jeigu didžioji dalis klasės nuspręs, jog nenori testuotis ir šiuo metu grįžti į kontaktinį mokymą, P. Poderskio teigimu, jie nebus verčiami to daryti.
Šiugždinienė: pradinukai į mokyklas galėtų grįžti dar vasario pabaigoje
Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė tikisi, kad pradinukai į mokyklas galės sugrįžti dar vasario pabaigoje. Ministerija nustatė aiškius sergamumo rodiklius, kuriuos pasiekus pradinukai ir abiturientai vėl mokysis klasėse.
„Vienas iš mūsų prioritetų – būtinybė kuo greičiau moksleiviams, o ypač pradinukams ir abiturientams, sugrįžti į mokyklas. Planuojame, kad pradinukai galėtų grįžti į mokyklas dar vasario pabaigoje po atostogų.
Tačiau tai taps realu tik tada, kai sergamumo rodiklis bus mažiau kaip 200 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų, o teigiamų testų skaičius bus mažiau kaip 10 proc.“, – žurnalistams pirmadienį kalbėjo J. Šiugždinienė.
Tuo metu abiturientai į klases galėtų grįžti tuomet, kai sergamumo rodiklis bus mažesnis nei 150 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų, o teigiamų testų skaičius bus ne didesnis nei 5 proc.
Šiuo metu sergamumo Covid-19 rodiklis Lietuvoje siekia 381,7 atvejus 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų.
Karantinas Lietuvoje tęsiasi nuo lapkričio 7 d., nuo gruodžio 16 d. pradėtos taikyti griežtos priemonės. Karantinas pratęstas iki kovo pradžios.