Paklaustas, kada laisvai jau galėtų veikti kavinės, naktiniai klubai, ministras neskubėjo to prognozuoti.
„Nežinau, kada galės laisvai jie tą daryti. Visgi norėčiau, kad neužsimirštumėm. Stebime, kas darosi pasaulyje, skaičiai nedžiugina. Matome, kad vėl yra tam tikri augimai kitose valstybėse. Tad būkime kantrūs, nes mažiausiai ko norėtųsi, tai naujų židinių išplitimo.
Įsivaizduokime kokį didesnį naktinį klubą, kur susirenka 200 žmonių ir užtektų ten 1, kuris intensyviai su visais pabendrautų, kur niekas tikrai atstumų laikymosi niekas neužtikrintų ir tada turėtume tūkstančius aukštos rizikos žmonių, kuriuos reikėtų atsekti, izoliuoti ir t.t. Tai geriau nedaryti tokių dalykų iš karto“, – kalbėjo ministras.
A. Verygos teigimu, atšaukus karantiną, išlikti judėjimo, masinių renginių apribojimai, tam tikri asmens sveikatos priežiūros įstaigų apribojimai paliekant rekomendacijas prioritetą teikti nuotolinėms paslaugoms.
Kaukių parduotuvėse nebereikės
„Nebelieka imperatyvo dėl apsaugos priemonių naudojimo, izoliacijos ir grįžtame prie šių priemonių kaip rekomendacinių. Kaip įėjom į karantino, taip ir atbuline eiga išeiname atgal.
Paprašytas patikslinti, ar kaukės nebereikės einant į parduotuvę ir kirpyklą, ministras patvirtino, kad tai bus rekomendacija ir sakė, jog tikisi, kad jos bus laikomasi.
„Suprantu, kad pavargo, atsibodo, nesinori, bet jei paskaitytume mokslines publikacijas, kurių jau atsirado, rodo, kad kaukės prisidėjo prie viruso plitimo mažinimo, tad būkime kantrūs ir naudokime šitas priemones“, – kalbėjo A. Veryga.
Keliavusieji dėl tyrimo spręs patys
Jau nuo trečiadienio į Lietuvą grįžtantys tautiečiai neprivalės tirtis dėl koronaviruso. Paklaustas, ar norintieji galės tirtis mobiliuosiuose punktuose ir ar tai kainuos, ministras patvirtino, kad tokia galimybė bus sudaryta:
„Mes nuėmėme prievolę kiekvienam parvykstančiam tirtis ir paaiškinimas čia yra labai paprastas. Supraskime, kiek žmonių keliauja ir dabar jau yra bėdų su gydymo įstaigoms, kai pacientai, kurie nori gultis į ligoninę, jiems tenka palaukti, susidaro tam tikrų keblumų, tad jau čia galvojame, ką keisti, kad nesitrikdytų gydymo procesas."
A. Veryga aiškino, kad keliaujantieji gaus visą reikiamą informaciją, kur kreiptis, kaip stebėti ligos požymius ir tikino, kad dėl koronaviruso išsitirti galės net neturintieji simptomų, kurie bus parvykę iš kitos šalies ir galvos turėję kontaktą.
Paklaustas, ar nevertėtų bent iš tokios aukštos rizikos šalies kaip Baltarusija grįžusiems asmenims privalomai izoliuotis dviem savaitėms, ministerijos vadovas priminė, kad yra tam tikri reikalavimai, kuriuos galima įgyvendinti tik esant ekstremaliai situacijai o kai ką leidžia padaryti tik karantinas.
„Tai mes negalime įgyvendinti tokios priemonės. bet reikėtų turėti galvoje, kad tai nebus kažkoks masinis žmonių įsileidimas. Yra siūlymas tik su vizomis žmonėms, kurie dirba, leisti atvykti. Tai nėra kažkokie dideli skaičiai, tikrai nereiškia, kad galima per sieną laisvai važinėti, apsiprekinti ir panašiai. Tad išlieka rimti apribojimai", – kalbėjo A. Veryga.
Naujausiais duomenimis, ištestavus 5319 mėginius nustatyti 6 nauji susirgimai koronavirusu. Viso nuo epidemijos pradžios užfiksuoti 1733 koronaviruso atvejai. Sergančių žmonių yra 280, izoliacijoje – 285. Jau pasveiko 1369 žmonės.
Paveiktomis teritorijomis laikomos visos šalys. Nuo birželio 1 d. fiksuojama 14 įvežtinių atvejų.
Nuo koronaviruso mirė 74 asmenys, sirgo COVID-19, bet mirė dėl kitų priežasčių 10 asmenų.
Svarbiausia informacija apie koronavirusą
Koronavirusas yra naujos struktūros virusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.
Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.
Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus), naudoti apsaugos priemones, vengti būriavimosi, nuo kitų asmenų išlaikant bent 2 metrų atstumą.
Pakeistas atvejo apibrėžimas
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), atsižvelgusi į su kelionėmis susijusius pokyčius, įsigaliojusius nuo birželio 1 d. , tikslina atvejo apibrėžimą. Nuo šiol galimai sergančiu, t. y. įtariamu atveju, bus laikomas žmogus, jaučiantis koronavirusinei infekcijai (COVID-19) būdingus simptomus ir keliavęs ar gyvenęs tose užsienio valstybėse, kurios valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu įtrauktos į SAM kiekvieną pirmadienį skelbiamą šalių sąrašą. Jame nurodyta, kokios prevencijos, grįžus iš šių valstybių, privalu imtis.
Taip pat ir toliau įtariamu užsikrėtusiu koronavirusine infekcija bus laikomas simptomus jaučiantis ir artimą kontaktų su sergančiu ar galimai užsikrėtusiu per pastarąsias 14-lika dienų turėjęs žmogus.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad, įvertinus Lietuvos epidemiologinę situaciją, nuo birželio 1-osios, tyrimai koronavirusinei infekcijai nustatyti atliekami pagal naują tvarką. Numatyta, kad profilaktinis testavimas bus vykdomas atsižvelgus į savivaldybės epidemiologinius rodiklius arba, kitaip tariant – įvertinus riziką konkrečioje savivaldybėje. Tikslingai toliau bus tiriami simptomus jaučiantieji, taip pat į ligonines planine tvarka guldomi pacientai bei užfiksavus infekcijos židinius, pavyzdžiui – užsikrėtus bendrabučio gyventojui.
Numatyta, kad toliau bus testuojami visi žmonės, kuriems pasireiškia bent vienas ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomas, t. y. temperatūra, kosulys, dusulys ir kita. Kaip ir iki šiol, bus tiriami visi naujai į ligonines planiniam gydymui, t. y. operacijoms, planinėms procedūroms, guldomi pacientai, taip pat žmonės, kuriuos ištirti nurodys Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai, dirbantys infekcijos židiniuose, pavyzdžiui, kai susirgimo atvejis nustatomas bendrabučio tipo name. Be to, ir toliau tyrimai bus atliekami siekiant patvirtinti, kad žmogus jau pasveiko, vadinamieji – pakartotiniai tyrimai.
Tai reiškia, kad privalomai nebus testuojami visi be išimties iš užsienio atvykstantys ar grįžtantys keliautojai, kaip yra šiuo metu. Jie bus tikrinami tuo atveju, jei jaus koronavirusinei infekcijai būdingus simptomus.