Ministras pasidalino geromis naujienomis, kad pasirašyta sutartis šalies gamintojais dėl kaukių- respiratorių gamybos. Jas tieks lietuvių įmonė „Intersurgical“.
„Jie tinkami naudoti medikams, respiratoriai yra su labai aukštu filtracijos lygiu. Įmonė galės per mėnesį pagaminti apie milijoną tokių kaukių – respiratorių.
Įmonė labai greitai prisitaikė ir pradėjo gaminti priemones. Džiugu, kad tai mūsų šalies gamintojas, kad mūsų verslas galės prisidėti ne tik prie infekcijos protrūkio suvaldymo, bet tai bus naudinga ir Lietuvos ekonomikai“, – kalbėjo A. Veryga.
Kartu jis primygtinai ragino elgtis atsakingai ir laikytis karantino taisyklių.
„Matome, koks gražus oras, kaip kyla temperatūra, tad dar kartą noriu primygtinai paprašyti elgtis atsakingai. Šalyje yra apskelbtas karantinas, tam reikia laikytis griežtų priemonių – lauke vaikščioti ne didesnėmis nei 2 asmenų grupėmis, vengti socialinių kontaktų, nesibūriuoti“, – kalbėjo ministras.
Jo teigimu, siekiant užtikrinti taisyklių laikymąsi yra mobilizuojama ir policija.
Keičia pacientų paskirstymo tvarką
Kartu ministras informavo, kad siekiama racionaliai paskirstyti galimai koronavirusu užsikrėtusiųjų srautus, ypač esančius rizikos grupėje, kad gautų geriausią pagalbą.
„Nuo šiol vyresni nei 60 metų amžiaus, lėtinėmis ligomis sergantys pacientai bus pristatomi GMP į didžiąsias šalies ligonines. Šie asmenys turėtų kreiptis 112. Kiti jaunesni pacientai bus nukreipti į karščiavimo klinikas“, – sakė jis.
Ministro aiškinimu, nuo šiol šie rizikos grupės pacientai, pajutę šaltkrėtį, galvos skausmą, pasunkėjusį kvėpavimą, atsiradus kosuliui ar temperatūrai pakilus iki 37,8 laipsnių Celsijaus bus vežami į numatytas tokius pacientus priimti ligonines.
Mažesnėms savivaldybėms skundžiantis, kad ne visoms joms lengva įrengti karščiavimo klinikas, ministras ragino ieškoti visų įmanomų būdų tą padaryti.
„Tos klinikos yra steigiamos ne šiaip sau, o kad būtų tinkamai pasirūpinta karščiuojančiais pacientais, kad užkratas neišplistų į kitas gydymo įstaigas. Jei savivaldybė negali įsteigti tokios klinikos, ji turėtų bendradarbiauti su kaimynine savivaldybe", – sakė A. Veryga.
Tirs dar dvi laboratorijos
Taip pat pranešta apie stiprinamas pajėgas tyrimams atlikti – prisijungs dar dvi įstaigos. Nacionalinei visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijai pavesta įvertinti, ar Nacionaliniame vėžio institute yra tinkamos sąlygos atlikti COVID-19 ligos laboratorinius tyrimus. Netrukus koronaviruso mėginius pradės tirti ir Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorija.
Šiuo metu koronaviruso infekcijos tyrimai atliekami Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje, VU ligoninės Santaros klinikose, LSMU ligoninės Kauno klinikose, Klaipėdos universitetinėje ligoninėje ir Respublikinėje Šiaulių ligoninėje.
Tyrimai dėl jau pasveikusių asmenų
Paklaustas, kodėl asmenys nėra tikrinami siekiant nustatyti, ar jau pasveiko nuo koronaviruso, ministras aiškino, kad tyrimų pirmenybė teikiama kitiems asmenims.
„Tyrimai atliekami tam, kad reikia. Pirmiausia tyrimai atliekami tiems, kurie turi simptomų, toliau tai yra aukštos rizikos asmenys. Dabar buvo išplėstas apibrėžimas, kad būtų ir medikams galima atlikti. Toliau plečiantis tyrimams pereisime ir prie pasveikusiųjų nustatymo.
Gal ir liūdnai atrodo tas vienas pasveikęs asmuo, bet žiūrint į bendrą statistiką, kad didžiąją dalį sudaro pakankamo jauno žmonės, tikėtina, kad absoliuti dauguma ir pasveiks, kokiu būdu greičiau patvirtinti tą pasveikimą, mūsų specialistai dirba dėl to ir greičiausiu metu turėsime rekomendacijas“, – aiškino ministras.
Į klausimą, kiek Lietuvos visuomenės gyventojų gali būti užsikrėtę, bet nejaučia simptomų. A. Veryga atsakė, kad iš tyrimų, kurie atliekami laboratorijose yra sudėtinga spėlioti, ar gali būti daugiau užsikrėtusių asmenų.
Medikams – didesnis atlygis
Ministras kartu pranešė, kad nuo šiol su koronavirusu kovojantiems medikams bus mokami 15 proc. didesni atlyginimai.
Šios finansinės paskatos imtasi atsižvelgiant į sunkų medikų darbą karantino laikotarpiu, organizuojant ir teikiant asmens sveikatos priežiūros paslaugas sergantiems ar įtariamiems, kad serga koronaviruso infekcija.
Padidinti atlyginimai bus mokami nuo karantino paskelbimo pradžios, kovo mėn., iki jo atšaukimo.
„Visiems sveikatos apsaugos darbuotojams, kovojantiems su pavojingu koronavirusu, bus nustatytas papildomas darbo užmokesčio dalies priedas, sudarantis 15 procentų. Išlaidos bus kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis“, – sakė A. Veryga.
8 val. duomenimis, Lietuvoje yra patvirtinta 345 koronaviruso infekcijos (COVID-19) atvejai. Per paskutinę parą viso ištirta 1175 mėginiai. Viso nuo infekcijos plitimo pradžios ištirti 5495 mėginiai koronavirusui nustatyti. Nuo ligos mirė 5 žmonės.
Apie paskutinę mirtį buvo pranešta dar prieš pietus. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) patvirtino, kad asmuo mirė Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. Mirusysis priklausė rizikos grupei. Šia žinia dar prieš kurį laiką „Facebook“ paskyroje pasidalino Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas.
Sugriežtintos karantino sąlygos
Portalas tv3.lt primena, kad įsigaliojo griežtesni gyventojų srautų ribojimai. Nuo šiol prekybos vietose gyventojai gali apsipirkinėti ne didesnėse nei dviejų asmenų grupėse, taip pat privalės laikytis atstumo nuo kitų pirkėjų.
Taip pat paskelbtos naujos rekomendacijos ir nurodymai, kaip elgtis viešose vietoje. Rekomenduojama viešose vietose dėvėti medicinines kaukes, išskyrus vairuojant motorines transporto priemones. Nesant galimybės dėvėti medicininę kaukę, galima naudoti medžiaginę kaukę, dengiančią nosį ir burną. Taip pat rekomenduojama viešose vietose, kur liečiami daiktai, dėvėti vienkartines pirštines.
Numatytos rekomendacijos, kaip valyti laiptines. Tam patariama naudoti vandenį, buitinius ploviklius bei įprastas dezinfekcijos priemones, jokiu būdu jų nešluoti.
Svarbiausia informacija apie koronavirusą
Koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms. Pagrindiniai jo simptomai yra panašūs į gripo: karščiavimas, kosulys, apsunkęs kvėpavimas ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.
Pagal kovo 23 d. atnaujintą apibrėžimą, nuo šiol įtariamas COVID infekcijos atvejis apibūdinamas taip: tai – asmuo su ūmia kvėpavimo takų infekcija (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus IR 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios keliavo ar gyveno teritorijose, kur vyksta COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) vietinis plitimas ar plitimas visuomenėje.
ARBA
Asmuo su ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomais IR buvęs artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atveju.
Be įtariamų atvejų laboratoriniai tyrimai dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) atliekami ir šioms tiriamųjų asmenų kategorijoms (šios kategorijos asmenys yra tiriami dėl COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriškai ir tik patvirtinus atvejį apie jį yra pranešama ir pradedamos taikyti atvejo valdymo priemonės):
1) Asmuo su sunkia ūmia kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas) IR kuriam būtina hospitalizacija IR nėra nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.
2) Sveikatos priežiūros specialistai.
3) Asmenys, vyresni nei 65 metai amžiaus, kuriems pasireiškia ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai.
Tikėtinu atveju laikoma: toks atvejis, kurio tyrimas dėl 2019-nCoV yra neaiškus arba kurio tyrimai buvo teigiami atlikus pan-coronavirus vertinimą.
Patvirtintas atvejis yra asmuo, kuriam laboratorijoje patvirtinta COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), nepriklausomai nuo klinikos ir simptomų.
SAM įsakymas numato, kad visiems į šalį iš užsienio grįžtantiems asmenims privalomas 14 dienų karantinas.
Tuo atveju, jei per 14-likos dienų izoliavimosi laikotarpį ligos simptomai neišsivysto, žmogus laikomas sveiku ir gali grįžti į įprastą gyvenimą.
Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.
Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti rankas su muilu ir šiltu vandeniu, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo, ne mažiau, kaip 2–3 kartus per dieną vėdinti patalpas, kasdien valyti dažnai naudojamus paviršius kambaryje (pvz., naktinius stalelius, lovų rėmus ir kitus miegamojo baldus).
Žmonėms, kurie dirba namuose nuotoliniu būdu ir vengia socialinių kontaktų, kad nesukeltų pavojaus savo sveikatai, patariama buvimui lauke rinktis tokias vietas, kuriose yra sąlygos išlaikyti saugų atstumą apie 2 metrus (pvz., nuosavas kiemas, miškas, parkas ir pan.).
***
Ar Lietuvos medikai pasiruošę kovoti su koronavirusu?