„Nors situacija nėra kritiškai blogėjanti, matome svyravimą tarp 20–30 atvejų, kartais – virš 40 naujų atvejų, bet eksponentinio augimo nematome.Tačiau tai nereiškia, kad turėtume atsipalaiduoti. Manau, kad priemonės, kurios buvo priimtos, kaip tik duoda efektą, matome tam tikrus gerus ženklus, nėra taip, kad augtų gydomų nuo COVID-19 pacientų skaičius ligoninėse.
Taigi dar kartą noriu priminti, naudoti priemones, kurios yra svarbios. Yra vietų, kur kaukes privaloma dėvėti, bet kai kur tai yra rekomendacija, bet primenu, kad jei bendraujama ne su bendradarbiais, artimaisiais, su kuriais susitinkame kasdien, tai dėvėti kaukę, laikytis atstumo“, – ragino A. Veryga.
Rudenį situacija gali labai ir neblogėti
Paklaustas apie galimus optimistiškiausią ir juodžiausią scenarijus rudens sezonui, ministras priminė, kad ir su pirmąja banga jie neišsipildė.
„Buvo pritaikytos tinkamos priemonės, kurios leido suvaldyti situaciją, taigi tie liūdniausi scenarijai neišsipildė. Taigi ir dabar labai sudėtinga ką prognozuoti, bet gydymo įstaigose yra suskaičiuota visa įranga. Esu ne kartą minėjęs, kad yra išplėstas lovų skaičius, kurios yra aprūpintos deguonimi, jei visgi tektų didesnei daliai gyventojų teikti tokią pagalbą. Yra nupirkta priemonių į rezervą, įstaigos pačios ruošiasi, (...) vyksta derybos dėl vakcinų įsigijimo.
Taigi ruošiamasi įvairiems scenarijams, bet nuspėti, koks ruduo bus, nėra galimybės, nes daug kas priklauso nuo visos visuomenės sąmoningumo. Jei visi elgsimės sąmoningai, tai situacija gali likti, kokia yra dabar, bet jei atsipalaiduosime ir elgsimės neatsakingai, tai liga toliau plis ir didesnei daliai gyventojų, nei yra dabar, teks tekti pagalbą, susijusią su COVID-19“, – dėstė jis.
Atnaujintos maitinimo rekomendacijos
Kartu ministras pranešė apie atnaujintas maitinimo organizavimo ugdymo įstaigose rekomendacijas.
„Daug aktualijų tęsiasi nuo rugsėjo pirmos, su atnaujintu ugdymo įstaigų tvarka. Yra pakoreguotos arba atnaujintos rekomendacijos dėl maitinimo organizacijos ugdymo įstaigose. (...)
Siūloma maksimaliai pagal galimybes vaikams valgyti tiek klasėse, bet ir užtikrinti galimybę gauti ir pavalgyti šilto maisto. Su šitomis rekomendacijomis susijusios ir kitos – srautų valdymas, galimybė atėjus į valgyklą nesimaišyti srautams“, – sakė jis.
Ragina savivaldybes atsiimti testus
A. Veryga priminė, kad tęsiasi ugdymo įstaigų greitųjų testų atsiėmimas, bet dar ne visos savivaldybės tą padarė.
„Tai raginu suskubti tą padaryti, nes užkratas plinta, virusas nustatomas tai vienoje, tai kitoje ugdymo įstaigoje.
Šiuos testus būtų gerai atlikti kuo anksčiau, kad būtų galima įvertinti situaciją dar neįsismarkavus virusui. Jei savivaldybės neskubės, neliks nieko kita, kaip skelbti savivaldybes, kurios nesuskubo tą daryti“, – sakė ministras.
Rugpjūtį paskelbęs, kad mokytojai galės būti tiriami greitaisiais testais A. Veryga sakė, kad kai kuriais atvejais šie testai gali parodyti ligą.
Vis dėlto mokslininkai, tyrę, kam gali būti naudojami šie testai, teigė, kad mokytojus tirti greitaisiais testais nėra tikslinga, nes antikūnų buvimas, kurį galima nustatyti šiais testais, neparodo aktyvios infekcijos. Šią priemonę kaip neaiškią kritikavo ir profesinių mokytojų sąjungų atstovai.
Naujų atvejų – 32
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 32 koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 14 iš jų registruota Kauno, 10 Vilniaus, 4 Klaipėdos, 2 Marijampolės ir po 1 Šiaulių bei Tauragės apskrityse.
Po kontakto su sergančiaisiais, epidemiologų vertinimu, užsikrėtė 19 žmonių. 8 asmenų užsikrėtimo aplinkybių specialistams nustatyti nepavyko. Be to, per praėjusią parą registruoti 5 įvežtiniai atvejai.
Įvežtiniai atvejai – iš dviejų valstybių
4 iš vakar registruotų įvežtinių (2 Vilniaus ir po 1 Klaipėdos ir Kauno apskrityse) atvejų nustatyti asmenims, į Lietuvą atvykusiems ar grįžusiems iš Ukrainos.
Tuo metu, Kauno apskrityje koronavirusas patvirtintas asmeniui, į Lietuvą grįžusiam iš Etiopijos.
11 atvejų siejama su židiniais
7 nauji koronaviruso atvejai, nustatyti vakarykštę parą, siejami su židiniu logistikos įmonėje Kaune. Visi asmenys buvo izoliacijoje, tad kontaktų nenustatyta. Šiuo metu su židiniu siejami 33 koronaviruso atvejai.
1 vakar patvirtintas koronviruso atvejis siejamas su asmenine švente Trakų rajone. Vertinama, jog su protrūkiu šiuo metu iš viso siejama 10 susirgimų.
Dar 1 atvejis per vakarykštę parą registruotas atvejis yra susijęs su Vilniaus apskrityje veikiančia logistikos įmone. Koronavirusas patvirtintas vienam įmonės darbuotojui. Iš viso šiuo metu registruoti 4 susiję susirgimai.
Tuo metu, Kauno apskrityje vakar registruotas 1 atvejis yra siejamas su Raseinių rajone vykusia šeimos švente. COVID-19 nustatyta asmeniui, kuris yra Prezidento Jono Žemaičio gimnazijos mokinys. Šiuo metu turimais duomenimis, asmuo ugdymo įstaigoje buvo rugsėjo 2 d. Izoliuoti 24 didelės rizikos sąlytį mokykloje turėję bendraklasiai.
NVSC primena, kad mokinių, kurie šiuo metu yra izoliacijoje, tėvai yra vadinamasis kontakto kontaktas, tad jiems izoliacija neturi būti taikoma. Izoliacija taikoma, kai turėtas didelės rizikos sąlytis su sergančiu COVID-19 liga asmeniu, kuriam liga patvirtinta laboratoriniu tyrimu.
Dar 1 naujas koronaviruso atvejis siejamas su židiniu „Klaipėdos energijoje“. Asmuo nėra darbuotojas. Vertinama, jog su protrūkiu šiuo metu yra susiję 3 COVID-19 atvejai.
Be to, vertinama, kad vakarykštę parą 8 žmonės užsikrėtė po kontakto su asmenimis, kuriems patvirtintas koronavirusas, tačiau šie atvejai, šiuo metu turimais duomenimis, nepriskiriami infekcijos židiniams.
Atkreiptinas dėmesys, kad 2 iš šių asmenų yra Kauno Jono Pauliaus II gimnazijos mokiniai. Šiuo metu turimais duomenimis, asmenys ugdymo įstaigoje buvo rugsėjo 4 d. Izoliuoti 54 didelės rizikos sąlytį mokykloje turėję bendraklasiai. Dėl mokytojų izoliavimo dar sprendžiama.
Taip pat 1 iš šių asmenų yra Martyno Mažvydo progimnazijos mokinys. Kaip jau pranešta vakar, izoliuoti 24 didelės rizikos sąlytį turėję asmenys.
8 asmenų užsikrėtimo aplinkybės dar nėra aiškios
Šiuo metu epidemiologams dar nepavyko nustatyti, kaip užsikrėtė 8 asmenys (3 Vilniaus, 2 Klaipėdos ir po 1 – Marijampolės, Šiaulių bei Kauno apskrityse). Epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, kad asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo.
NVSC informuoja, kad Lietuvoje iš viso konkretiems žmonėms patvirtinta 3131 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 1038 asmenų, 1994 – pasveiko.
Savo ruožtu, visuomenės sveikatos specialistai ragina žmones laikytis visų koronaviruso infekcijos plitimo prevencijos priemonių – rankų higienos, kosėjimo, čiaudėjimo etiketo, dėvėti asmens apaugos priemones, laikytis fizinės distancijos ir kita.